Zánik pracovní pozice a nástup na mateřskou

Dobrý den,

Ke dni 30. 11. 2022 zaniká má pracovní pozice, ale v polovině listopadu nastupuji na mateřskou. Jak se bude postupovat v tomto případě, kdy mám smlouvu na neurčito?

A jak to bude s případným nárokem na další mateřskou, kdyby započala do 3 let dítěte?

Děkuji mockrát

Dotaz poslal/a: Marcela, 06.09.2022 18:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.09.2022 16:14 napsal/a:

Dobrý den,

Dochází-li k rušení vaší pracovní pozice, pak je několik možností, které mohou nastat. Záleží na tom, pro kterou variant se váš zaměstnavatel rozhodne, a od toho se odvíjí další. Záleží i na tom, z jakého důvodu dochází k rušení pracovní pozice.

Během těhotenství, mateřské dovolené nebo i následné rodičovské dovolené, nemůžete dostat „běžnou“ výpověď pro nadbytečnost (organizační změny, snižování stavu zaměstnanců, apod.).  Zaměstnavatel vám může pouze nabídnout dohodu o ukončení pracovní poměru.

Výpověď je možná, jen v některých specifických případech – rušení zaměstnavatele nebo jeho části, hrubé porušení pracovně právních předpisů, apod.

Pokud by se jednalo o situaci, kdy se ruší zaměstnavatel nebo jeho část, pak je výpověď možná. V takovém případě byste sice zahájila mateřskou dovolenou, ale během ní by došlo k ukončení pracovního poměru.

Bezprostředně by se nic neměnilo. Nadále by byl nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následně na rodičovský příspěvek. U dalšího dítěte (do 3 let), by už ale nebyl nárok na PPM (pokud byste nenastoupila do jiného zaměstnání), pouze na rodičovský příspěvek.

Pokud by se jednalo o situaci, kdy dochází k přemístění zaměstnavatele nebo jeho části, pak není možná výpověď během těhotenství nebo mateřské dovolené. Výpověď je možná až po skončení mateřské dovolené (pokud dochází k přemístění zaměstnavatele mimo místo výkonu sjednané práce).

Opět by se pro vás bezprostředně nic neměnilo, měla byste nárok na rodičovský příspěvek. U dalšího dítěte (v době čerpání RP), by ale nebyl nárok na PPM (pokud byte před tím nenastoupila do jiného zaměstnání).

Pokud by se mělo jednat o „běžnou“ výpověď z důvodu nadbytečnosti (organizační změny, zrušení pracovní pozice, atd.), tak ta během těhotenství, mateřské dovolené či rodičovské dovolené možná není.

Viz paragraf 53, zákoník práce:

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

+ výjimky ze zákazu výpovědi v paragrafu 54

§ 54 Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci

a) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,

b) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. b); to neplatí v případě těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, která čerpá mateřskou dovolenou, nebo zaměstnance v době, kdy čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou,

c) z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud nejde o zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo o zaměstnance v době čerpání rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou; byla-li dána zaměstnankyni nebo zaměstnanci z tohoto důvodu výpověď před nástupem mateřské dovolené (rodičovské dovolené) tak, že by výpovědní doba uplynula v době této mateřské dovolené (rodičovské dovolené), skončí výpovědní doba současně s mateřskou dovolenou (rodičovskou dovolenou),

d) pro jiné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci [§ 52 písm. g)] nebo porušení jiné povinnosti zaměstnance stanovené v § 301a zvlášť hrubým způsobem [§ 52 písm. h)]; to neplatí, jde-li o těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni čerpající mateřskou dovolenou, nebo o zaměstnance anebo zaměstnankyni, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

Zaměstnavatel by vám pouze mohl nabídnout dohodu o ukončení pracovního poměru. S tou ale nemusíte souhlasit.

Pokud byste dohodu o ukončení akceptovala (vaše rozhodnutí, zaměstnavatel vás k tomu nemůže nijak „donutit“), například kvůli nějakým výhodným podmínkám dohody (vysoké odstupné apod.)., pak by vám k datu, které si dohodnete, skončil pracovní poměr (a s ním i mateřská dovolená).

Nadále by byl nárok na PPM a následně i na rodičovský příspěvek. U dalšího dítěte (během čerpání RP), by ale nebyl nárok na PPM (pokud by nebylo zahájeno jiné zaměstnání).

Pokud s dohodou nebudete souhlasit, pak váš pracovní poměr bude pokračovat dále (zrušení pracovní pozice, neznamená automatické ukončení pracovní smlouvy).

Byla byste zaměstnancem i po dobu mateřské a následné rodičovské dovolené. Běžnou výpověď byste mohla dostat až po skončení rodičovské dovolené (pokud byste v té době nebyla opět těhotná nebo nebyla znovu na mateřské/rodičovské.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď