Zánik pracovní pozice a nástup na mateřskou

Dobrý den,

Ke dni 30. 11. 2022 zaniká má pracovní pozice, ale v polovině listopadu nastupuji na mateřskou. Jak se bude postupovat v tomto případě, kdy mám smlouvu na neurčito?

A jak to bude s případným nárokem na další mateřskou, kdyby započala do 3 let dítěte?

Děkuji mockrát

Dotaz poslal/a: Marcela, 06.09.2022 18:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.09.2022 16:14 napsal/a:

Dobrý den,

Dochází-li k rušení vaší pracovní pozice, pak je několik možností, které mohou nastat. Záleží na tom, pro kterou variant se váš zaměstnavatel rozhodne, a od toho se odvíjí další. Záleží i na tom, z jakého důvodu dochází k rušení pracovní pozice.

Během těhotenství, mateřské dovolené nebo i následné rodičovské dovolené, nemůžete dostat „běžnou“ výpověď pro nadbytečnost (organizační změny, snižování stavu zaměstnanců, apod.).  Zaměstnavatel vám může pouze nabídnout dohodu o ukončení pracovní poměru.

Výpověď je možná, jen v některých specifických případech – rušení zaměstnavatele nebo jeho části, hrubé porušení pracovně právních předpisů, apod.

Pokud by se jednalo o situaci, kdy se ruší zaměstnavatel nebo jeho část, pak je výpověď možná. V takovém případě byste sice zahájila mateřskou dovolenou, ale během ní by došlo k ukončení pracovního poměru.

Bezprostředně by se nic neměnilo. Nadále by byl nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následně na rodičovský příspěvek. U dalšího dítěte (do 3 let), by už ale nebyl nárok na PPM (pokud byste nenastoupila do jiného zaměstnání), pouze na rodičovský příspěvek.

Pokud by se jednalo o situaci, kdy dochází k přemístění zaměstnavatele nebo jeho části, pak není možná výpověď během těhotenství nebo mateřské dovolené. Výpověď je možná až po skončení mateřské dovolené (pokud dochází k přemístění zaměstnavatele mimo místo výkonu sjednané práce).

Opět by se pro vás bezprostředně nic neměnilo, měla byste nárok na rodičovský příspěvek. U dalšího dítěte (v době čerpání RP), by ale nebyl nárok na PPM (pokud byte před tím nenastoupila do jiného zaměstnání).

Pokud by se mělo jednat o „běžnou“ výpověď z důvodu nadbytečnosti (organizační změny, zrušení pracovní pozice, atd.), tak ta během těhotenství, mateřské dovolené či rodičovské dovolené možná není.

Viz paragraf 53, zákoník práce:

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

+ výjimky ze zákazu výpovědi v paragrafu 54

§ 54 Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci

a) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,

b) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. b); to neplatí v případě těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, která čerpá mateřskou dovolenou, nebo zaměstnance v době, kdy čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou,

c) z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud nejde o zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo o zaměstnance v době čerpání rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou; byla-li dána zaměstnankyni nebo zaměstnanci z tohoto důvodu výpověď před nástupem mateřské dovolené (rodičovské dovolené) tak, že by výpovědní doba uplynula v době této mateřské dovolené (rodičovské dovolené), skončí výpovědní doba současně s mateřskou dovolenou (rodičovskou dovolenou),

d) pro jiné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci [§ 52 písm. g)] nebo porušení jiné povinnosti zaměstnance stanovené v § 301a zvlášť hrubým způsobem [§ 52 písm. h)]; to neplatí, jde-li o těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni čerpající mateřskou dovolenou, nebo o zaměstnance anebo zaměstnankyni, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

Zaměstnavatel by vám pouze mohl nabídnout dohodu o ukončení pracovního poměru. S tou ale nemusíte souhlasit.

Pokud byste dohodu o ukončení akceptovala (vaše rozhodnutí, zaměstnavatel vás k tomu nemůže nijak „donutit“), například kvůli nějakým výhodným podmínkám dohody (vysoké odstupné apod.)., pak by vám k datu, které si dohodnete, skončil pracovní poměr (a s ním i mateřská dovolená).

Nadále by byl nárok na PPM a následně i na rodičovský příspěvek. U dalšího dítěte (během čerpání RP), by ale nebyl nárok na PPM (pokud by nebylo zahájeno jiné zaměstnání).

Pokud s dohodou nebudete souhlasit, pak váš pracovní poměr bude pokračovat dále (zrušení pracovní pozice, neznamená automatické ukončení pracovní smlouvy).

Byla byste zaměstnancem i po dobu mateřské a následné rodičovské dovolené. Běžnou výpověď byste mohla dostat až po skončení rodičovské dovolené (pokud byste v té době nebyla opět těhotná nebo nebyla znovu na mateřské/rodičovské.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na zletilého syna při přerušení studia

-

Dobrý den, Mám dotaz jak je to s výživným na syna, je mu devatenáct v loňském roce odešel ze školy. Je evidován na úřadě práce, ale stálou práci nemá. Chtěl by letos v září na školu opětovně nastoupit a dodělat si maturitu. Jak je to s mou vyživovací povinností po dobu, co není na denním […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM u druhého dítěte při zkráceném úvazku

-

Dobrý den, měla bych dotaz, jelikož z práce i ČSSZ mi dali jiné odpovědi. Jsem na rodičovské dovolené, dítě je dvouleté. Od jejich 7 měsíců jsem se vrátila do práce na částečný úvazek 0.2 formou dodatku k původní smlouvě. Nyní uvažujeme nad druhým dítětem, ale nevím, jak je to s PPM. Nyní mám samozřejmě plat […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka a PPM a skončení rodičovské

-

Dobrý den, v červnu 2023 jsem vyčerpala rodičovský příspěvek na první dítko a rodičovská dovolená stále běží (v zaměstnání jsem nahlásila do 3 let věku 19. 5. 2024), ale pátrala jsem, když tedy jsem si oficiálně vyčerpala rodičovský příspěvek, jak mám postupovat dál. Na pojišťovně jsem se ptala, že se mám obrátit na svého zaměstnavatele. […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď