Zánik pracovní pozice a nástup na mateřskou
Dobrý den,
Ke dni 30. 11. 2022 zaniká má pracovní pozice, ale v polovině listopadu nastupuji na mateřskou. Jak se bude postupovat v tomto případě, kdy mám smlouvu na neurčito?
A jak to bude s případným nárokem na další mateřskou, kdyby započala do 3 let dítěte?
Děkuji mockrát
Dobrý den,
Dochází-li k rušení vaší pracovní pozice, pak je několik možností, které mohou nastat. Záleží na tom, pro kterou variant se váš zaměstnavatel rozhodne, a od toho se odvíjí další. Záleží i na tom, z jakého důvodu dochází k rušení pracovní pozice.
Během těhotenství, mateřské dovolené nebo i následné rodičovské dovolené, nemůžete dostat „běžnou“ výpověď pro nadbytečnost (organizační změny, snižování stavu zaměstnanců, apod.). Zaměstnavatel vám může pouze nabídnout dohodu o ukončení pracovní poměru.
Výpověď je možná, jen v některých specifických případech – rušení zaměstnavatele nebo jeho části, hrubé porušení pracovně právních předpisů, apod.
Pokud by se jednalo o situaci, kdy se ruší zaměstnavatel nebo jeho část, pak je výpověď možná. V takovém případě byste sice zahájila mateřskou dovolenou, ale během ní by došlo k ukončení pracovního poměru.
Bezprostředně by se nic neměnilo. Nadále by byl nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následně na rodičovský příspěvek. U dalšího dítěte (do 3 let), by už ale nebyl nárok na PPM (pokud byste nenastoupila do jiného zaměstnání), pouze na rodičovský příspěvek.
Pokud by se jednalo o situaci, kdy dochází k přemístění zaměstnavatele nebo jeho části, pak není možná výpověď během těhotenství nebo mateřské dovolené. Výpověď je možná až po skončení mateřské dovolené (pokud dochází k přemístění zaměstnavatele mimo místo výkonu sjednané práce).
Opět by se pro vás bezprostředně nic neměnilo, měla byste nárok na rodičovský příspěvek. U dalšího dítěte (v době čerpání RP), by ale nebyl nárok na PPM (pokud byte před tím nenastoupila do jiného zaměstnání).
Pokud by se mělo jednat o „běžnou“ výpověď z důvodu nadbytečnosti (organizační změny, zrušení pracovní pozice, atd.), tak ta během těhotenství, mateřské dovolené či rodičovské dovolené možná není.
Viz paragraf 53, zákoník práce:
§ 53
(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,
+ výjimky ze zákazu výpovědi v paragrafu 54
§ 54 Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci
a) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,
b) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. b); to neplatí v případě těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, která čerpá mateřskou dovolenou, nebo zaměstnance v době, kdy čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou,
c) z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud nejde o zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo o zaměstnance v době čerpání rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou; byla-li dána zaměstnankyni nebo zaměstnanci z tohoto důvodu výpověď před nástupem mateřské dovolené (rodičovské dovolené) tak, že by výpovědní doba uplynula v době této mateřské dovolené (rodičovské dovolené), skončí výpovědní doba současně s mateřskou dovolenou (rodičovskou dovolenou),
d) pro jiné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci [§ 52 písm. g)] nebo porušení jiné povinnosti zaměstnance stanovené v § 301a zvlášť hrubým způsobem [§ 52 písm. h)]; to neplatí, jde-li o těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni čerpající mateřskou dovolenou, nebo o zaměstnance anebo zaměstnankyni, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.
Zaměstnavatel by vám pouze mohl nabídnout dohodu o ukončení pracovního poměru. S tou ale nemusíte souhlasit.
Pokud byste dohodu o ukončení akceptovala (vaše rozhodnutí, zaměstnavatel vás k tomu nemůže nijak „donutit“), například kvůli nějakým výhodným podmínkám dohody (vysoké odstupné apod.)., pak by vám k datu, které si dohodnete, skončil pracovní poměr (a s ním i mateřská dovolená).
Nadále by byl nárok na PPM a následně i na rodičovský příspěvek. U dalšího dítěte (během čerpání RP), by ale nebyl nárok na PPM (pokud by nebylo zahájeno jiné zaměstnání).
Pokud s dohodou nebudete souhlasit, pak váš pracovní poměr bude pokračovat dále (zrušení pracovní pozice, neznamená automatické ukončení pracovní smlouvy).
Byla byste zaměstnancem i po dobu mateřské a následné rodičovské dovolené. Běžnou výpověď byste mohla dostat až po skončení rodičovské dovolené (pokud byste v té době nebyla opět těhotná nebo nebyla znovu na mateřské/rodičovské.
Zařazeno v: Jaké jsou podmínky pro mateřskou po skončení zaměstnání?, Mateřská po skončení zaměstnání, Mohu dostat výpověď během mateřské dovolené?, Nárok na odstupné při výpovědi, Nárok na PPM po skončení práce na dobu určitou, Nárok na PPM po skončení pracovního poměru, Těhotenství ve výpovědní lhůtě, Vážné důvody pro výpověď od zaměstnavatele, Výpověď během rodičovské, Výpověď bez výpovědní doby, Výpověď dohodou
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP
-Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?
Zobrazit odpověďNárok na mateřskou při neschopence
-Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]
Zobrazit odpověďPéče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti
-Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]
Zobrazit odpověďNa co mám nárok po skončení rodičovské?
-Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - První půjčka do 10000 Kč zdarma, bez poplatků. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Půjčka v hotovosti jen na občanku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
6.1.2023
Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době -
2.1.2023
Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok? -
17.9.2022
Na co mám nárok, při péči o nemohoucí rodiče? -
17.9.2022
Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP -
15.9.2022
Nárok na mateřskou při neschopence -
12.9.2022
Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti? -
10.9.2022
Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti -
9.9.2022
Příspěvek 5000 Kč na dítě – kdy dostanu peníze? -
7.9.2022
HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu? -
7.9.2022
Na co mám nárok po skončení rodičovské?
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2022
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2022
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2022
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 2022
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2022
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2022
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2022
- Hmotná nouze 2022
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku 2022
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet