Změna trvalého pobytu během neschopenky

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu.

Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost.

Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde už bydlím od poloviny prosince. V bytě, kde jsem žila, mám výpovědní smlouvu k 30. 12. 2021 a novou smlouvu v novém bytě mám od 1. 12. 2021.

Chci se zeptat, jestli je možné si vyřídit změnu trvalého pobytu na nové adrese v době pracovní neschopnosti, nebo musím počkat, až budu mít neschopenku ukončenou?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka, 05.01.2022 13:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.01.2022 14:06 napsal/a:

Dobrý den,

Adresa vašeho trvalého bydliště, a to že jste nyní v pracovní neschopnosti, spolu nijak nesouvisí. Změnu trvalého pobytu, můžete provést kdykoliv.

Pochopitelně, v době pracovní neschopnosti, tuto změnu můžete vyřizovat jen v době, kdy máte povoleny vycházky.

Změnu trvalého bydliště, je možné provést na městském či obecním úřadu, na oddělení evidence.

Budete potřebovat osobní doklady, přihlašovací lístek k trvalému pobytu (viz například zde) a také platnou nájemní smlouvu na nový byt (kam si budete hlásit nové trvalé bydliště). Souhlas majitele bytu není potřeba. Za změnu TP se platí poplatek 50 Kč.

Změnu TP, je pak nutné nahlásit na řadu míst – jen namátkou: zaměstnavatel, lékař, banka, zdravotní pojišťovna, komerční pojišťovny, … atd. Pokud máte adresu uvedenou i v dokladech (například občanský průkaz), bude potřeba řešit i výměnu dokladů.

Na městský/obecní úřad, byste měla jít jen v době, kdy máte povoleny vycházky, pokud je nemáte povoleny, tak budete muset počkat, až po skončení neschopenky.

Pro samotnou pracovní neschopnost, je podstatná pouze nahlášená adresa, kde se budete zdržovat v době pracovní neschopnosti. Ta může být i jinde, než kde máte trvalé bydliště. Tj. pokud ji máte nahlášenou jinde, tak se změnou TP nic nemění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt

-

Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím. Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme. Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště. Zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Vlastním nemovitost, kde nebydlím – musím platit poplatek za popelnici?

-

Dobrý den, nedávno jsem koupila nemovitost, kterou opravuji a ještě v ní nebydlím, tudíž trvalý pobyt mám stále jinde. Jaké povinnosti mám vůči MÚ/Obecnímu Úřadu? Popelnici zatím nepotřebuji, musím ji i tak přihlásit?

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro důchodce v rodinném domě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli dva lidé v důchodu, (jsou rozvedení), bydlí spolu v přízemí v rodinném domě, trvalý pobyt mají nahlášený. Mají nárok na příspěvek na bydlení? Jejich měsíční důchod je cca 8 000Kč, druhý cca 12 000Kč. V domě, který má stejné číslo popisné, bydlí další rodina v patře, která hospodaří […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď