Změna trvalého pobytu během neschopenky

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu.

Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost.

Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde už bydlím od poloviny prosince. V bytě, kde jsem žila, mám výpovědní smlouvu k 30. 12. 2021 a novou smlouvu v novém bytě mám od 1. 12. 2021.

Chci se zeptat, jestli je možné si vyřídit změnu trvalého pobytu na nové adrese v době pracovní neschopnosti, nebo musím počkat, až budu mít neschopenku ukončenou?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka, 05.01.2022 13:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.01.2022 14:06 napsal/a:

Dobrý den,

Adresa vašeho trvalého bydliště, a to že jste nyní v pracovní neschopnosti, spolu nijak nesouvisí. Změnu trvalého pobytu, můžete provést kdykoliv.

Pochopitelně, v době pracovní neschopnosti, tuto změnu můžete vyřizovat jen v době, kdy máte povoleny vycházky.

Změnu trvalého bydliště, je možné provést na městském či obecním úřadu, na oddělení evidence.

Budete potřebovat osobní doklady, přihlašovací lístek k trvalému pobytu (viz například zde) a také platnou nájemní smlouvu na nový byt (kam si budete hlásit nové trvalé bydliště). Souhlas majitele bytu není potřeba. Za změnu TP se platí poplatek 50 Kč.

Změnu TP, je pak nutné nahlásit na řadu míst – jen namátkou: zaměstnavatel, lékař, banka, zdravotní pojišťovna, komerční pojišťovny, … atd. Pokud máte adresu uvedenou i v dokladech (například občanský průkaz), bude potřeba řešit i výměnu dokladů.

Na městský/obecní úřad, byste měla jít jen v době, kdy máte povoleny vycházky, pokud je nemáte povoleny, tak budete muset počkat, až po skončení neschopenky.

Pro samotnou pracovní neschopnost, je podstatná pouze nahlášená adresa, kde se budete zdržovat v době pracovní neschopnosti. Ta může být i jinde, než kde máte trvalé bydliště. Tj. pokud ji máte nahlášenou jinde, tak se změnou TP nic nemění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď