Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem.

Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli to bude trvat déle, mám žádat o co? Protože táta je už v důchodu a sestra je na úřadě práce, ale nemá žádný příjem.

Maminka má invalidní důchod II. stupeň ale bere jenom 7300 Kč měsíčně, chci se zeptat, jak mám dále postupovat, až skončí dlouhodobé ošetřování, a maminka bude stále vyžadovat výživu pegem, starám se o nákupy, úklid domácnosti, veškeré vyřizování, pomáhám jí s koupáním.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Roman, 24.04.2023 18:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2023 10:11 napsal/a:

Dobrý den,

Dlouhodobé ošetřovné je dávka, která spadá pod dávky nemocenského pojištění. Nárok na tuto dávku, může být po dobu až 90 kalendářních dní. Nárok mohou mít především zaměstnanci, a v některých případech i ti kdo pracují na DPP/DPČ nebo podnikají jako OSVČ. Prodloužení nad 90 dní možné není.

Pokud by u vaší maminky nastala potřeba dlouhodobější péče/ošetřování, pak by bylo vhodné zvážit vyřízení příspěvku na péči.

Příspěvek na péči spadá pod sociální dávky (vyřizuje se na Úřadu práce, stejně jako i další sociální dávky).

Vyřízení příspěvku na péči, může nějakou dobu zabrat. U příspěvku se posuzuje zdravotní stav a dále se případně provádí i sociální šetření.

U příspěvku na péči, jsou rozlišovány 4 stupně závislosti na pomoci jiné osoby. Výše příspěvku se odvíjí od přiznaného stupně závislosti. Aktuálně (v roce 2023) je to:

  • 880 Kč měsíčně (1 stupeň závislosti na pomoci jiné osoby)
  • 4 400 Kč měsíčně (2 stupeň závislosti na pomoci jiné osoby)
  • 12 800 Kč měsíčně (3 stupeň závislosti na pomoci jiné osoby)
  • 19 200 Kč měsíčně (4 stupeň závislosti na pomoci jiné osoby)

Žadatelem o tuto sociální dávku, by měla být vaše maminka (jako osoba, která potřebuje péči).

V případě, že jí to zdravotní stav nedovoluje, pak je možné udělení plné moci vám, nebo někomu jinému, kdo to bude za ni řešit na úřadech.

Pokud by byl přiznán příspěvek na péči, pak je ho možné následně použít buď k zaplacení nějakého externího pečovatele (jsou různé sociální/zdravotní služby). Nebo se pečující osobou můžete stát i vy či jiný člen rodiny.

Pečující osoba, může být vedená na Úřadu práce. Status pečující osoby, zajišťuje placení zdravotního pojištění státem, doba poskytování péče se započítá, jako náhradní doba důchodového pojištění, po skončení ošetřování, je nárok i na podporu v nezaměstnanosti (náhradní doba zaměstnání).

Výše uvedené předpokládá, že pečující osoba nepracuje v zaměstnání.

Pokud jste nyní zaměstnán, pak byste nějakou dlouhodobou péči musel řešit buď formou neplaceného volna v zaměstnání, nebo ukončením pracovního poměru a statutem pečující osoby.

Pečující osoba, nemá přímo nárok na nějakou speciální dávku. Je zde pouze výše zmíněný příspěvek na péči, na který má nárok osoba, která péči potřebuje (ta pak může příspěvek použít na zajištění péče v rámci rodiny nebo od nějaké externí služby).

V závislosti na konkrétní sociální situaci, může vznikat nárok na některé ze sociálních dávek, jako je například příspěvek na bydlení (pro vás/vaši maminku), případně i nárok na dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí), apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď