Možnost doplacení dobrovolného důchodového pojištění

Dobrý den, můžu se zeptat jak postupovat v mém případě?

Dne 3. 6. 2023 dosáhnu věk 65 roků. Mám odpracováno 33 roků a 6 měsíců.

Před  požádáním starobního důchodu chci doplatit 18 měsíců.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Gerald B., 13.05.2023 16:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.05.2023 14:12 napsal/a:

Dobrý den,

Důchodové pojištění za zaměstnance zpravidla platí zaměstnavatel (sociální pojištění) – výjimkou může být práce na dohodu DPP nebo DPČ, při nízkém příjmu. Podnikatelé si platí důchodové pojištění sami (sociální pojištění pro OSVČ).

Kromě toho je možná platba i dobrovolného důchodového pojištění – pouze ale v některých případech:

  • V době evidence na Úřadu práce (kdy není nárok na podporu v nezaměstnanosti)
  • V době studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole
  • V době výdělečné činnosti v zahraničí
  • Během výkonu dobrovolnické služby
  • Během práce pro zahraničního zaměstnavatele
  • Během výkonu funkce poslance v Evropském parlamentu
  • Další případy bez uvedení důvodu

Pokud byste si chtěl doplácet důchodové pojištění – tj. dobrovolné důchodové pojištění bez uvedení důvodu, pak je to možné.

Dobrovolné důchodové pojištění je v roce 2023 částka 2 823 Kč měsíčně (28% z vyměřovacího základu 10 081 Kč, tj. z 25% z průměrné mzdy). Částka se pravidelně zvyšuje -  od 1. 1. 2024 to bude více.

Dobrovolné důchodové pojištění, je možné začít platit až od data podání přihlášky k pojištění (řeší se na místní OSSZ – Okresní správa sociálního zabezpečení, stejně jako se vyřizují důchody). Zpětně se dá doplatit jen omezená doba.

Dobrovolné důchodové pojištění, je možné doplatit zpětně, maximálně za dobu 1 rok. Uvedená částka (2 823 Kč v roce 2023), je minimální – je možné platit i vyšší částku, a podle toho pak bude adekvátně vyšší i vyměřovací základ (což pak může mít vliv na výpočet důchodu).

Pokud vám chybí 18 měsíců účasti na důchodovém pojištění, pak je možné si doplatit 12 měsíců jednorázově (zpětně) a následně ještě 6 měsíců platit měsíční platby.

Výše uvedené se týká placení (doplacení) dobrovolného důchodového pojištění bez uvedení důvodu. Pokud byste si chtěl doplácet pojištění z jiného důvodu (viz body 1 až 6), pak mohou být podmínky odlišné.

Podrobné informace, jak je to s placení a případným doplacením důchodového pojištění, je možné najít na webu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) zde.

Pozor také na to, že pro nárok na důchod není nezbytně nutné „odpracovat“ celou požadovanou minimální dobu – započítává se i náhradní doba důchodového pojištění (doba kdy sice nebylo placeno důchodové pojištění v zaměstnání nebo při podnikání, ale i tak se to započítá do „odpracované“ doby pro nárok na důchod).

Jedná se například o péči o dítě do 4 roků, doba v evidenci na Úřadu práce, kdy byl nárok na podporu v nezaměstnanosti, pobírání invalidního důchodu, doba na neschopence po skončení zaměstnání (s nárokem na nemocenskou), a další případy – viz zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Předdůchod a evidence na ÚP

-

Dobrý den. Mám na Vás dotaz ohledně předdůchodu a možnosti evidence na ÚP s nárokem na podporu v nezaměstnanosti. Jenže tady vzniká problém, o kterém se nikde nepíše. Po dotazu na ÚP ohledně předdůchodu a evidence na ÚP plus čerpání podpory mi bylo sděleno toto: „ÚP je tu od toho, aby uchazečům hledal práci, a […]

Zobrazit odpověď

Lednová valorizace důchodů 2024 – budu mít nárok na doplatek k důchodu?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jak je to se zvyšováním důchodů od ledna 2024. Mám nárok na starobní a vdovský důchod. Na internetu se píše, že se důchody zvýší o 360 Kč. To platí jenom pro starobní důchod? Nebo i pro ten vdovský? Dostanu navíc dohromady 720 Kč? A také by mě zajímalo jak to […]

Zobrazit odpověď

Jak se bude valorizovat důchod od 1. 1. 2024?

-

Dobrý den, mám následující dotaz: Při odchodu do důchodu před 30. 5. 2023 mi bude valorizován důchod. Jaký vliv to bude mít na řádnou valorizaci k 1. 1. 2024? Příklad: – Důchod 10,000,- valorizace 10% – Jako základ při řádné valorizaci k 1.1.204 bude brán 10.000,- nebo 11.000,-? Děkuji a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu?

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na plný úvazek a dobu neurčitou ve státním podniku. Navíc chci nastoupit na částečný úvazek do domova pro seniory, kde budu pracovat na dohodu. Odsloužím cca 5 služeb. Předpokládám, že výdělek bude do 10000,- Kč. Zajímalo by mě, zda se mi tento přivýdělek připočte k důchodu, nebo-li ovlivní jeho výši. Velice […]

Zobrazit odpověď