Možnost doplacení dobrovolného důchodového pojištění

Dobrý den, můžu se zeptat jak postupovat v mém případě?

Dne 3. 6. 2023 dosáhnu věk 65 roků. Mám odpracováno 33 roků a 6 měsíců.

Před  požádáním starobního důchodu chci doplatit 18 měsíců.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Gerald B., 13.05.2023 16:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.05.2023 14:12 napsal/a:

Dobrý den,

Důchodové pojištění za zaměstnance zpravidla platí zaměstnavatel (sociální pojištění) – výjimkou může být práce na dohodu DPP nebo DPČ, při nízkém příjmu. Podnikatelé si platí důchodové pojištění sami (sociální pojištění pro OSVČ).

Kromě toho je možná platba i dobrovolného důchodového pojištění – pouze ale v některých případech:

  • V době evidence na Úřadu práce (kdy není nárok na podporu v nezaměstnanosti)
  • V době studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole
  • V době výdělečné činnosti v zahraničí
  • Během výkonu dobrovolnické služby
  • Během práce pro zahraničního zaměstnavatele
  • Během výkonu funkce poslance v Evropském parlamentu
  • Další případy bez uvedení důvodu

Pokud byste si chtěl doplácet důchodové pojištění – tj. dobrovolné důchodové pojištění bez uvedení důvodu, pak je to možné.

Dobrovolné důchodové pojištění je v roce 2023 částka 2 823 Kč měsíčně (28% z vyměřovacího základu 10 081 Kč, tj. z 25% z průměrné mzdy). Částka se pravidelně zvyšuje -  od 1. 1. 2024 to bude více.

Dobrovolné důchodové pojištění, je možné začít platit až od data podání přihlášky k pojištění (řeší se na místní OSSZ – Okresní správa sociálního zabezpečení, stejně jako se vyřizují důchody). Zpětně se dá doplatit jen omezená doba.

Dobrovolné důchodové pojištění, je možné doplatit zpětně, maximálně za dobu 1 rok. Uvedená částka (2 823 Kč v roce 2023), je minimální – je možné platit i vyšší částku, a podle toho pak bude adekvátně vyšší i vyměřovací základ (což pak může mít vliv na výpočet důchodu).

Pokud vám chybí 18 měsíců účasti na důchodovém pojištění, pak je možné si doplatit 12 měsíců jednorázově (zpětně) a následně ještě 6 měsíců platit měsíční platby.

Výše uvedené se týká placení (doplacení) dobrovolného důchodového pojištění bez uvedení důvodu. Pokud byste si chtěl doplácet pojištění z jiného důvodu (viz body 1 až 6), pak mohou být podmínky odlišné.

Podrobné informace, jak je to s placení a případným doplacením důchodového pojištění, je možné najít na webu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) zde.

Pozor také na to, že pro nárok na důchod není nezbytně nutné „odpracovat“ celou požadovanou minimální dobu – započítává se i náhradní doba důchodového pojištění (doba kdy sice nebylo placeno důchodové pojištění v zaměstnání nebo při podnikání, ale i tak se to započítá do „odpracované“ doby pro nárok na důchod).

Jedná se například o péči o dítě do 4 roků, doba v evidenci na Úřadu práce, kdy byl nárok na podporu v nezaměstnanosti, pobírání invalidního důchodu, doba na neschopence po skončení zaměstnání (s nárokem na nemocenskou), a další případy – viz zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu?

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na plný úvazek a dobu neurčitou ve státním podniku. Navíc chci nastoupit na částečný úvazek do domova pro seniory, kde budu pracovat na dohodu. Odsloužím cca 5 služeb. Předpokládám, že výdělek bude do 10000,- Kč. Zajímalo by mě, zda se mi tento přivýdělek připočte k důchodu, nebo-li ovlivní jeho výši. Velice […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na zvýšení důchodu od června a od září 2022?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jak je to se zvýšením důchodů v roce 2022? Dočetla jsem se, že by se důchody měly zvyšovat od června a taky od září 2022. Chtěla bych vědět, jestli budu mát taky nárok na zvýšení důchodu? Týká se mě to? Začínám pobírat starobní důchod od 20. 5. 2022, jestli mi bude […]

Zobrazit odpověď

Možnost doplacení sociálního pojištění kvůli důchodu

-

Dobrý den, dlouhodobě (od ukončení VŠ) jsem žila s partnerem v zahraničí, kde jsem pracovala pouze brigádně. Tak nějak jsem si myslela, že už to tak bude napořád. V ČR jsem si platila zdravotní pojištění jako OBZP, sociální mi bylo řečeno, že se bez roku v práci tady nedá platit, ani dobrovolné důchodové. Nyní jsem […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti při invalidním důchodě

-

Dobrý den, od března roku 2021 jsem na neschopence. V únoru letošního roku jsem požádal o invalidní důchod. Pokud skončím, kvůli zdravotnímu stavu v zaměstnání a bude mi přiznán invalidní důchod, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce? Děkuji za informaci…

Zobrazit odpověď