Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den,

když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli?

Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den?

Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat.

Děkuji za případnou odpověď

Dotaz poslal/a: Alexandra, 04.04.2023 12:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.04.2023 14:48 napsal/a:

Dobrý den,

Během zkušební doby, může pracovní poměr ukončit jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel, v podstatě kdykoliv, i bez uvedení nějakého důvodu. Ukončení pracovního poměru ve zkušební není „výpověď“ v pravém slova smyslu.

Pokud jste ve zkušební době v pracovní neschopnosti, pak můžete stále ukončit pracovní poměr kdykoliv (omezení platí jen pro zaměstnavatele, který během zkušební doby, nesmí ukončit pracovní poměr během prvních 14 dní).

Pro ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je vyžadována písemná forma (nestačí zaměstnavateli ústně říci „já končím a nazdar“…, jiná než písemná forma by byla neplatná).

Podle zákoníku práce, je možné ukončení pracovního poměru, nejdříve v den doručení písemného oznámení o ukončení pracovního poměru ve zkušební době.

V oznámení o ukončení pracovního poměru, může být uvedeno i budoucí datum (např., že chcete ukončit pracovní poměr ve zkušební době na konci měsíce), nemělo by tam ale být nějaké datum v minulosti – ukončení pracovního poměru platí až ode dne doručení.

Viz zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 66:

§ 66

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době 

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

(2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neprodloužená nemocenská a žádost o invalidní důchod

-

Končí mi nemocenská 16. 5. 2023 a prodloužení mi bylo zamítnuto a navrženo, ať si požádám o invalidní důchod. To jsem udělala, ale než mi dojde rozhodnutí o ID, budu bez finančních prostředků jen s platem manžela. Potřebuji poradit jak dál. Jestli ukončit pracovní poměr i když zaměstnavatel se mnou dále počítá anebo se přihlásit […]

Zobrazit odpověď

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď