Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den,

když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli?

Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den?

Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat.

Děkuji za případnou odpověď

Dotaz poslal/a: Alexandra, 04.04.2023 12:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.04.2023 14:48 napsal/a:

Dobrý den,

Během zkušební doby, může pracovní poměr ukončit jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel, v podstatě kdykoliv, i bez uvedení nějakého důvodu. Ukončení pracovního poměru ve zkušební není „výpověď“ v pravém slova smyslu.

Pokud jste ve zkušební době v pracovní neschopnosti, pak můžete stále ukončit pracovní poměr kdykoliv (omezení platí jen pro zaměstnavatele, který během zkušební doby, nesmí ukončit pracovní poměr během prvních 14 dní).

Pro ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je vyžadována písemná forma (nestačí zaměstnavateli ústně říci „já končím a nazdar“…, jiná než písemná forma by byla neplatná).

Podle zákoníku práce, je možné ukončení pracovního poměru, nejdříve v den doručení písemného oznámení o ukončení pracovního poměru ve zkušební době.

V oznámení o ukončení pracovního poměru, může být uvedeno i budoucí datum (např., že chcete ukončit pracovní poměr ve zkušební době na konci měsíce), nemělo by tam ale být nějaké datum v minulosti – ukončení pracovního poměru platí až ode dne doručení.

Viz zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 66:

§ 66

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době 

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

(2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď