Platba sociálního pojištění po výpovědi z práce

Dobrý den, prosím Vás o informaci jak je to s placením sociálního pojištění. Rodičovský příspěvek mám nastavený do čtyř let dítěte.

Zaměstnavatel mi ale neschválil neplacené volno do čtyř let syna. Tudíž musím dát v zaměstnání výpověď.

Zdravotní pojištění za mne bude platit stát po dobu pobírání rodičovského příspěvku. Ale jak je to se sociálním pojištěním, budu ho muset hradit sama?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra, 05.04.2023 12:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06,04,2023 18:22 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud po skončení rodičovské dovolené (do 3 roků dítěte), nemůžete nastoupit zpět do zaměstnání, a budete dávat výpověď nebo ukončovat zaměstnání dohodou, pak jsou zde minimálně dvě možnosti.

První možností je to, že po ukončení zaměstnání (dohodou/výpovědí), můžete být vedená na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Měla byste mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (5 měsíců). Po dobu, kdy byste byla vedená v evidenci Úřadu práce, by za vás stát hradil zdravotní pojištění.

Nebo můžete zůstat doma s dítětem, a ještě rok brát rodičovský příspěvek. V takovém případě, za vás stále platí zdravotní pojištění stát.

Po ukončení rodičovského příspěvku (ve 4 letech dítěte), byste mohla jít na Úřad práce, a měla byste pak stále nárok na podporu v nezaměstnanosti (podpora je pak ale jen velmi nízká).

S placením sociálního pojištění je to trochu jiné, než u zdravotního pojištění. Sociální (důchodové) pojištění za vás během rodičovské dovolené nikdo neplatil. Doba, po kterou pečujete o dítě – maximálně do jeho 4 roků – se vám ale započítává jako náhradní doba důchodového pojištění.

Tj. do 4 roků dítěte, si nemusíte platit sociální pojištění sama (resp. placení sociálního pojištění není povinné, jako je tomu u zdravotního pojištění, tj. nemusela byste si jej platit ani po 4 roce dítěte, zdravotní už pak ale ano).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď