Platba sociálního pojištění po výpovědi z práce

Dobrý den, prosím Vás o informaci jak je to s placením sociálního pojištění. Rodičovský příspěvek mám nastavený do čtyř let dítěte.

Zaměstnavatel mi ale neschválil neplacené volno do čtyř let syna. Tudíž musím dát v zaměstnání výpověď.

Zdravotní pojištění za mne bude platit stát po dobu pobírání rodičovského příspěvku. Ale jak je to se sociálním pojištěním, budu ho muset hradit sama?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra, 05.04.2023 12:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06,04,2023 18:22 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud po skončení rodičovské dovolené (do 3 roků dítěte), nemůžete nastoupit zpět do zaměstnání, a budete dávat výpověď nebo ukončovat zaměstnání dohodou, pak jsou zde minimálně dvě možnosti.

První možností je to, že po ukončení zaměstnání (dohodou/výpovědí), můžete být vedená na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Měla byste mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (5 měsíců). Po dobu, kdy byste byla vedená v evidenci Úřadu práce, by za vás stát hradil zdravotní pojištění.

Nebo můžete zůstat doma s dítětem, a ještě rok brát rodičovský příspěvek. V takovém případě, za vás stále platí zdravotní pojištění stát.

Po ukončení rodičovského příspěvku (ve 4 letech dítěte), byste mohla jít na Úřad práce, a měla byste pak stále nárok na podporu v nezaměstnanosti (podpora je pak ale jen velmi nízká).

S placením sociálního pojištění je to trochu jiné, než u zdravotního pojištění. Sociální (důchodové) pojištění za vás během rodičovské dovolené nikdo neplatil. Doba, po kterou pečujete o dítě – maximálně do jeho 4 roků – se vám ale započítává jako náhradní doba důchodového pojištění.

Tj. do 4 roků dítěte, si nemusíte platit sociální pojištění sama (resp. placení sociálního pojištění není povinné, jako je tomu u zdravotního pojištění, tj. nemusela byste si jej platit ani po 4 roce dítěte, zdravotní už pak ale ano).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď