Průměrný výdělek pro výpočet výše podpory – započítá se i OČR a neschopenka?

Dobrý den, budu dávat výpověď v květnu, z vážných důvodů.

Z čeho se prosím bude vypočítávat výše podpory v nezaměstnanosti? Z průměrného platu za druhé čtvrtletí je to tak?

Pokud budu část této doby na neschopence nebo ošetřovaném, započítává se prosím i toto do průměrného čistého platu nebo se OČR a neschopenka do toho nezapočte?

Děkuji moc za případnou odpověď.

Dotaz poslal/a: Hana, 05.05.2023 18:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.05.2023 7:02 napsal/a:

Dobrý den,

Podpora v nezaměstnanosti od Úřadu práce, se nevypočítává na základě průměrného platu. Výpočet podpory se provádí na základě průměrného čistého měsíčního výdělku.

Není to jenom nějaké „slovíčkaření“. Průměrný plat a průměrný výdělek, se mohou i poměrně dost lišit. Postup výpočtu průměrného výdělku, je stanovený v zákoníku práce – viz paragrafy 351 až 362.

Průměrný výdělek se počítá z hrubé hodinové mzdy a ze skutečně odpracovaných hodin (včetně práce přes čas).

Pro podporu v nezaměstnanosti, se pak použije průměrný čistý výdělek, za předchozí (ukončené) kalendářní čtvrtletí.

Pokud dáte výpověď v květnu (bez výpovědní doby a zaměstnání skončí ihned v pátém měsíci), pak se pro výpočet podpory použije průměrný výdělek za měsíce leden – březen 2023.

Pokud by se jednalo o standardní výpověď s výpovědní dobou dva měsíce (zaměstnání by skončilo zřejmě na konci července), pak se pro výpočet podpory použije průměrný výdělek za měsíce duben – červen 2023.

Průměrný výdělek se počítá tak, že se vezmou skutečně odpracované hodiny, a hrubá mzda, která za ně náleží. Toho se pak vypočítá průměrná hrubá hodinová mzda, atd. (viz příklad níže).

Pokud jste v daném období měla OČR nebo byla na neschopence, pak to do výpočtu průměrného výdělku nezasahuje. Ošetřovné nebo nemocenské dávky (které jsou nižší než běžná mzda), výpočet nijak negativně neovlivní.

Ani ošetřovné ani nemocenská není součástí mzdy (byť například nemocenskou od zaměstnavatele dostáváte společně s výplatou v obvyklý výplatní termín). Stejně tak „zameškané“ hodiny z důvodu OČR nebo neschopenky, ve výpočtu nijak nefigurují.

Uvedu jen modelový příklad (reálný stav neznám):

  • Leden – odpracováno 160 hodin, hrubá mzda 30 000 Kč
  • Únor – odpracováno 80 hodin, hrubá mzda 15 000 Kč (zbytek doby OČR, za které bylo vyplaceno ošetřovné, které není součástí mzdy)
  • Březen – odpracováno 80 hodin, hrubá mzda 15 000 Kč (zbytek doby neschopenka, za kterou byla vyplacena náhrada mzdy za nemoc a nemocenské dávky - také nejsou součástí mzdy)

Výpočet průměrného výdělku by v modelovém příkladu vypadal takto:

  • Počet odpracovaných hodin = 320
  • Hrubá mzda = 60 000 Kč
  • Průměrný hrubý hodinový výdělek = 187,50 Kč (60000/320)
  • Průměrný týdenní výdělek = 7 500 Kč (za předpokladu týdenní pracovní doby 40 hodin/týden; tj. 40*187,50)
  • Průměrný hrubý měsíční výdělek = 32 610 Kč (týdenní výdělek se násobí koeficientem 4,348)

Z průměrného hrubého měsíčního výdělku, by se pak běžným způsobem spočítal čistý výdělek (odečetlo by se sociální a zdravotní pojištění, daně, a daňové slevy).

Pro svobodného, bezdětného zaměstnance, bez jiných daňových slev než je ta na poplatníka by to vycházelo na 26 687 Kč.  A z této částky, by se pak vypočítala podpora v nezaměstnanosti.

Informace, o tom, kolik je váš průměrný hodinový výdělek, bývá obvykle uvedena na výplatní pásce (nemusí tomu tak být vždy, není to povinné, jen obvyklé). Z toho se pak dá případně odvodit, kolik by vycházel průměrný čistý měsíční výdělek, za dané období.

Pokud byste v daném kalendářním čtvrtletí, za které se má vypočítávat průměrný výdělek, neměla odpracováno 21 směn (tj. většinu doby by tam bylo zmíněné OČR nebo neschopenka), pak se namísto průměrného výdělku, použije pravděpodobný výdělek (paragraf 355, zákoník práce).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory – z jaké částky se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, z jakého výdělku, částky se vypočítá podpora v nezaměstnanosti? Zaměstnavatel mi dal výpověď z důvodu platební neschopnosti. Jsem u firmy 10 let. Výpověď s dvouměsíční lhůtou a tříměsíčním odstupným. Po třech týdnech jsem nastoupil do nemocnice a pak další 3 měsíce v nemocenské. Po ukončení nemocenské mi dobíhá výpovědní doba ještě 5 týdnů. […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po ukončení práce na DPČ

-

Dobrý den, mám dotaz, 31. 5. 2023 budu končit pracovní poměr z mé strany dohodou. Od 1. 6. 2023 do 31. 12. 2023 budu mít DPČ na 40 hod měsíčně. Jak se mi po ukončení DPČ bude po přihlášení na Úřad práce počítat podpora v nezaměstnanosti. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Pauza mezi zaměstnáními – musím se hlásit na Úřad práce?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně přihlášení na pracovní úřad. Pokud v jedné práci končím 5. května a do nové nastupuji už 15. května, je nutné se přihlásit na pracovní úřad? Pokud to neudělám, co se stane? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď