Rodičovská dovolená po nástupu dítěte do školky – září 2023

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně rodičovské dovolené.

Dcera bude mít 2 roky v květnu 2023, od září by nastoupila do školky.

Musím já hned také nastoupit do práce, když rodičovský příspěvek budu pobírat až do května 2024?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva, 20.04.2023 10:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.04.2023 9:44 napsal/a:

Dobrý den,

Pobírání rodičovského příspěvku, rodičovská dovolená nebo i pobyt dítěte ve školce, spolu souvisí pouze částečně.

Rodičovskou dovolenou, máte domluvenou v zaměstnání. Pokud jste se na začátku nedomluvila jinak, pak vám rodičovská dovolená končí v den 3 narozenin dítěte. Delší rodičovská dovolené není možná (do 3 roků je maximum dané zákoníkem práce).

Rodičovskou dovolenou, ale můžete mít i kratší. Můžete si ji v zaměstnání domluvit i na kratší dobu, nebo je možné zaměstnavatele požádat i předčasné ukončení rodičovské dovolené. Pokud by s tím souhlasil, pak je možné ukončit RD i dříve a nastoupit zpět do zaměstnání.

Rodičovský příspěvek s rodičovskou dovolenou přímo nesouvisí. Rodičovský příspěvek, můžete dostávat do doby, než jsou dítěti 4 roky, nebo do doby, než je vyčerpána celá částka (aktuálně je to stále jen 300 000 Kč).

Vy máte zřejmě nastaveno čerpání RP do 3 roků dítěte (čerpání RP je případně možné kdykoliv prodloužit, nebo i zkrátit – limitem jsou 4 roky dítěte, a váš vyměřovací základ, od kterého se odvíjí maximální možná měsíční částka pro RP).

Pro rodičovský příspěvek a pobyt ve školce, je pouze jedno omezení. A to, že dítě do 2 roků, nesmí chodit do školky na dobu delší než 92 hodin v měsíci.

U dětí nad 2 roky (po 2 narozeninách), už ale toto omezení neplatí, a dítě může být ve školce celý den. Pokud bude mít dítě 2 roky v květnu 2023 a do školky jde od září, pak není žádné omezení.

Viz paragraf 31, zákon o státní sociální podpoře:

(3) Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží, jestliže

a) dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 92 hodin v kalendářním měsíci,

docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.

Vaše rodičovská dovolená pokračuje dále, do 3 roků dítěte. Na rodičovský příspěvek máte nárok do doby, než bude vyčerpána celá částka (nebo do 4 roků dítěte).

Pokud by se jednalo o situaci, kdy nejste na rodičovské dovolené (před porodem jste byla nezaměstnaná nebo vaše zaměstnání skončilo před porodem/po porodu, a nyní by se u vás nejednalo o RD), pak je to obdobné.

I jako nezaměstnaná žena, která pouze pečuje doma o dítě, byste i nadále měla nárok na rodičovský příspěvek, podle běžných podmínek. Omezení pro pobyt dítěte ve školce je stejné. Bylo by na vás, zda chcete být i nadále doma, nebo zda si chcete hledat novou práci.

Na rodičovský příspěvek máte nárok i v případě, že byste nastoupila do zaměstnání (nebo si našla nějakou brigádu, apod.).

Po dobu, kdy jste na rodičovské dovolené, nebo kdy pobíráte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát. Doba péče o dítě (až do jeho 4 roků) se vám započítává jako náhradní doba důchodového pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď