Rodičovská dovolená po nástupu dítěte do školky – září 2023

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně rodičovské dovolené.

Dcera bude mít 2 roky v květnu 2023, od září by nastoupila do školky.

Musím já hned také nastoupit do práce, když rodičovský příspěvek budu pobírat až do května 2024?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva, 20.04.2023 10:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.04.2023 9:44 napsal/a:

Dobrý den,

Pobírání rodičovského příspěvku, rodičovská dovolená nebo i pobyt dítěte ve školce, spolu souvisí pouze částečně.

Rodičovskou dovolenou, máte domluvenou v zaměstnání. Pokud jste se na začátku nedomluvila jinak, pak vám rodičovská dovolená končí v den 3 narozenin dítěte. Delší rodičovská dovolené není možná (do 3 roků je maximum dané zákoníkem práce).

Rodičovskou dovolenou, ale můžete mít i kratší. Můžete si ji v zaměstnání domluvit i na kratší dobu, nebo je možné zaměstnavatele požádat i předčasné ukončení rodičovské dovolené. Pokud by s tím souhlasil, pak je možné ukončit RD i dříve a nastoupit zpět do zaměstnání.

Rodičovský příspěvek s rodičovskou dovolenou přímo nesouvisí. Rodičovský příspěvek, můžete dostávat do doby, než jsou dítěti 4 roky, nebo do doby, než je vyčerpána celá částka (aktuálně je to stále jen 300 000 Kč).

Vy máte zřejmě nastaveno čerpání RP do 3 roků dítěte (čerpání RP je případně možné kdykoliv prodloužit, nebo i zkrátit – limitem jsou 4 roky dítěte, a váš vyměřovací základ, od kterého se odvíjí maximální možná měsíční částka pro RP).

Pro rodičovský příspěvek a pobyt ve školce, je pouze jedno omezení. A to, že dítě do 2 roků, nesmí chodit do školky na dobu delší než 92 hodin v měsíci.

U dětí nad 2 roky (po 2 narozeninách), už ale toto omezení neplatí, a dítě může být ve školce celý den. Pokud bude mít dítě 2 roky v květnu 2023 a do školky jde od září, pak není žádné omezení.

Viz paragraf 31, zákon o státní sociální podpoře:

(3) Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží, jestliže

a) dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 92 hodin v kalendářním měsíci,

docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.

Vaše rodičovská dovolená pokračuje dále, do 3 roků dítěte. Na rodičovský příspěvek máte nárok do doby, než bude vyčerpána celá částka (nebo do 4 roků dítěte).

Pokud by se jednalo o situaci, kdy nejste na rodičovské dovolené (před porodem jste byla nezaměstnaná nebo vaše zaměstnání skončilo před porodem/po porodu, a nyní by se u vás nejednalo o RD), pak je to obdobné.

I jako nezaměstnaná žena, která pouze pečuje doma o dítě, byste i nadále měla nárok na rodičovský příspěvek, podle běžných podmínek. Omezení pro pobyt dítěte ve školce je stejné. Bylo by na vás, zda chcete být i nadále doma, nebo zda si chcete hledat novou práci.

Na rodičovský příspěvek máte nárok i v případě, že byste nastoupila do zaměstnání (nebo si našla nějakou brigádu, apod.).

Po dobu, kdy jste na rodičovské dovolené, nebo kdy pobíráte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát. Doba péče o dítě (až do jeho 4 roků) se vám započítává jako náhradní doba důchodového pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď