Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

Dobrý den, potřebovala bych poradit.

Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva.

Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Kateřina V., 29. 11. 2023 16:49

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2023 9:27 napsal/a:
 

Dobrý den,

Po skončení zaměstnání, můžete být evidovaná na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Pokud jsou splněny příslušné podmínky – máte odpracováno minimálně 12 měsíců za poslední 2 roky, tak případně můžete mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Po skončení zaměstnání, můžete mít nárok i na peněžitou pomoc v mateřství. Od ukončení pracovního poměru, vám bude běžet ochranná doba. Ta může být až 180 dní (pokud jste v posledním zaměstnání pracovala, alespoň 180 dní – pak je ochranná doba 180 dní, u kratšího zaměstnání je to méně).

Budete-li mít nástup na PPM ještě během ochranné doby (což byste zřejmě měla mít), pak máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle běžných podmínek. Začátek PPM je v době 8 až 6 týdnů před termínem porodu (tj. u vás někdy během leden/únor 2024).

Předpokladem pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství, je pochopitelně i splnění všech dalších podmínek (minimálně 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky, atd.).

Záměrně používám jenom termín PPM, a ne mateřská dovolená, protože mateřská dovolená se vás po skočení zaměstnání netýká.

Ještě před ukončením pracovního poměru (ideálně alespoň 14 před koncem zaměstnání), se můžete domluvit se svým lékařem/lékařkou, aby vám na těch několik zbývajících týdnů do začátku PPM, vystavila neschopenku z důvodu rizikového těhotenství (nebo z jiného důvodu).

Pak byste ani nemusela řešit Úřad práce, a až do nástupu na PPM, byste byla v pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky.

Nemocenská obvykle vychází lépe než podpora. Neplatí to ale absolutně – musíte si případně spočítat sama. Podpora je maximálně 65% z průměrné čisté mzdy (z průměrného čistého výdělku). Nemocenská za prvních 14 dní je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného průměrného výdělku).

Od 15 dne je nárok na nemocenské dávky (ty se postupně zvyšují až na 72%). Tím, že se nemocenská počítá z hrubé mzdy (byť dochází k redukci) a podpora z čisté mzdy, tak je nemocenská obvykle vyšší než podpora.

V zásadě tedy máte dvě možnosti:

1) Ukončení pracovního poměru na dobu určitou ---> Úřad práce a podpora v nezaměstnanosti ---> Nástup na PPM (a následně po skočení PPM budete mít nárok na rodičovský příspěvek)

2) Nástup na neschopenku (doporučuji 14 dní před koncem zaměstnání, případně to ale může být až do 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání)  ----> během neschopenky skončí pracovní poměr na dobu určitou (neschopenka a nárok na nemocenskou pokračuje dále) ---> Ukončení neschopenky a nástup na PPM (a následně po skočení PPM budete mít nárok na rodičovský příspěvek)

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,