Může zaměstnavatel vyhlásit práci přesčas formou SMS zprávy v době pracovního volna?

Dobrý den, může zaměstnavatel vyhlásit přesčas formou SMS zprávy v době pracovního volna?

V pondělí, v době našeho pracovního volna (neděle až úterý), nám zaměstnavatel vyhlásil přesčas na úterý.

Lidé, kteří se nedostavili do práce, dostali vytýkací dopis. Pracovní pohotovost nemáme.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dominik, 11.04.2023 17:49
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.04.2023 11:20 napsal/a:

Dobrý den,

Práci přesčas, může zaměstnavatel nařídit v rozsahu maximálně 8 hodin v jednom týdnu a maximálně 150 hodin za rok. Nad těchto 150 hodin, může zaměstnavatel nařizovat přesčasovou práci, pouze se souhlasem zaměstnance (musí být sjednána příslušná písemná dohoda) – viz paragraf 93, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.).

Práci přesčas, by měl zaměstnavatel vyhlašovat pouze z vážných provozních důvodů (což je ale poměrně dosti vágní a nejasná formulace).

Pravidla pro oznámení práce přesčas – jakou formou nebo jak dlouho dopředu, by to měl zaměstnavatel oznámit – není v zákoníku práce nijak definováno.

Obecně platí, že zaměstnavatel může nařídit práci přesčas, klidně i jen půl hodiny před koncem řádné směny. A pokud jsou dodrženy zákonné limity, pak zaměstnanec nemůže tuto práci přes čas odmítnout.

Dále také, že co není v zákonech nebo jiných právě závazných předpisech zakázáno, je dovoleno. Vyhlášení přesčasové práce, během vašeho pracovního volna, je ale poměrně hodně sporné.

Pokud nemáte sjednánu pracovní pohotovost, a nemáte nijak ošetřeno, že byste museli být k dispozici na telefonu, pak po vás zaměstnavatel nemůže požadovat, abyste během svého volna sledovali pracovní zprávy (ani na pracovním telefonu).

Vyhlášení přesčasu formou SMS, je dále sporné i v tom, že SMS zprávy nemají garantované doručení. Zaměstnavatel nemá žádnou jistotu, že zpráva bude opravdu doručena.

Nemusíte být na příjmu nebo může být i nějaká porucha v mobilní síti (nestává se to často, ale občas se nějaká zpráva může „zatoulat/ztratit“ – je to podobné jako u klasických emailů, kde také nemáte 100% jistotu doručení příjemci).

Samotné oznámení přesčasu přes SMS zprávu, neporušuje žádné ustanovení zákoníku práce. Vytýkací dopis od zaměstnavatele, je jednostranný faktický právní úkon.

Samotný vytýkací dopis, který vám zaměstnavatel poslal, tedy nemůžete nijak napadnout (proti vytýkacímu dopisu není žádné odvolání, ten je prostě jen doručen).

Můžete ale zaměstnavateli poslat odpověď na jeho vytýkací dopis, kde uvedete své argumenty, proč s jeho postupem a výtkou nesouhlasíte.

Samotný vytýkací dopis i svoji odpověď si pak uschovejte. Pokud by měl být vytýkací dopis následně důvodem pro výpověď, pak by takovou výpověď již bylo možné soudně napadnout.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní právo a mzdy:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Převedení dovolené do dalšího roku – musím vybrat celou dovolenou letos?

-

Mám uzavřenu pracovní smlouvu na dobu určitou od 1. 5. 2023 do 1. 5. 2024, zaměstnavatel požaduje vyčerpání celé dovolené do konce roku 2023. Má na to právo? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli? Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den? Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat. Děkuji za případnou odpověď

Zobrazit odpověď