Výpočet podpory – z jaké částky se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

Dobrý den, z jakého výdělku, částky se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

Zaměstnavatel mi dal výpověď z důvodu platební neschopnosti. Jsem u firmy 10 let. Výpověď s dvouměsíční lhůtou a tříměsíčním odstupným.

Po třech týdnech jsem nastoupil do nemocnice a pak další 3 měsíce v nemocenské. Po ukončení nemocenské mi dobíhá výpovědní doba ještě 5 týdnů. Po této době budu na úřadu práce žádat o podporu. Je mi 63 let.

Vypočítává se podpora z průměrného výdělku nebo tuto částku nějak ovlivní pobírání nemocenských dávek?

Děkuji předem

Dotaz poslal/a: Aleš K., 12.05.2023 13:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.05.2023 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

Podpora v nezaměstnanosti, se vypočítá z čistého průměrného měsíčního výdělku, v posledním ukončeném zaměstnání. Záleží tedy na tom, k jakému datu bude ukončen váš pracovní poměr.

Pokud by byl pracovní poměr ukončen například v září, pak by se jednalo o průměrný výdělek za měsíce duben – červen. Pokud by to bylo v říjnu, pak by to byl průměrný výdělek za měsíce červenec až září, …atd. – vždy předcházející ukončení kalendářní čtvrtletí.

Podpora se nepočítá z průměrné výplaty nebo z průměrné mzdy. Průměrný výdělek je něco trochu jiného. Pokud jste v příslušném období, za které se počítá průměrný výdělek (poslední ukončené kalendářní čtvrtletí) v pracovní neschopnosti, pak to pro výpočet nemusí hrát žádnou velkou roli.

Postup výpočtu průměrného výdělku, je uveden v zákoníku práce – viz paragraf 351 a dále.

Průměrný výdělek se vypočítá ze skutečně odpracovaných hodin v daném období (včetně práce přes čas). Průměrný výdělek se počítá z hrubé mzdy (nebo z hrubého platu). Nemocenská (náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele nebo nemocenské dávky), do tohoto výpočtu nevstupují.

Pokud byste v daném období (za které se bude určovat průměrný výdělek), neměl odpracováno alespoň 21 dní, pak by se na místo průměrného výdělku, použil pravděpodobný výdělek (viz paragraf 355).

To by se týkalo situace, kdy by se měl průměrný výdělek počítat ze čtvrtletí, ve kterém jste byl většinu doby v pracovní neschopnosti.

Po skončení zaměstnání (po doběhnutí výpovědní doby po ukončení neschopence), se můžete jít evidovat na Úřad práce.

Vzhledem k tomu, že byste při výpovědi měl dostat i odstupné, pak musíte počítat s tím, že první 3 měsíce na Úřadu práce, vám nebude vyplácena podpora v nezaměstnanosti.

Pokud je vyplaceno odstupné, tak se podpora nevyplácí po tolik měsíců, za kolik jste dostal odstupné u vás 3 měsíce). Podpora se tím ale nesnižuje, ani se nezkracuje celková doba, po kterou je na ni nárok (v 63 letech je to až 11 měsíců).

Na podporu byste tedy měl nárok až od 4 měsíce na Úřadu práce. Vzhledem k tomu, že podpora se vyplácí zpětně (stejně jako výplata je to za předchozí měsíc), tak byste první podporu dostal až během 5 měsíce, od začátku evidence na Úřadu práce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2023:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po ukončení práce na DPČ

-

Dobrý den, mám dotaz, 31. 5. 2023 budu končit pracovní poměr z mé strany dohodou. Od 1. 6. 2023 do 31. 12. 2023 budu mít DPČ na 40 hod měsíčně. Jak se mi po ukončení DPČ bude po přihlášení na Úřad práce počítat podpora v nezaměstnanosti. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Pauza mezi zaměstnáními – musím se hlásit na Úřad práce?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně přihlášení na pracovní úřad. Pokud v jedné práci končím 5. května a do nové nastupuji už 15. května, je nutné se přihlásit na pracovní úřad? Pokud to neudělám, co se stane? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství a úřad práce – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, byla jsem krátce zaměstnaná a propuštěná ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. V té době už jsem byla těhotná, ale teprve na začátku, takže jsem to nikomu nesdělovala. Zaregistrovala jsem se na ÚP a čekala na potvrzení těhotenství od lékaře, což se potvrdilo. Chci se zeptat, jaká mám práva a povinnosti na ÚP […]

Zobrazit odpověď