Výpočet podpory – z jaké částky se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

Dobrý den, z jakého výdělku, částky se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

Zaměstnavatel mi dal výpověď z důvodu platební neschopnosti. Jsem u firmy 10 let. Výpověď s dvouměsíční lhůtou a tříměsíčním odstupným.

Po třech týdnech jsem nastoupil do nemocnice a pak další 3 měsíce v nemocenské. Po ukončení nemocenské mi dobíhá výpovědní doba ještě 5 týdnů. Po této době budu na úřadu práce žádat o podporu. Je mi 63 let.

Vypočítává se podpora z průměrného výdělku nebo tuto částku nějak ovlivní pobírání nemocenských dávek?

Děkuji předem

Dotaz poslal/a: Aleš K., 12.05.2023 13:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.05.2023 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

Podpora v nezaměstnanosti, se vypočítá z čistého průměrného měsíčního výdělku, v posledním ukončeném zaměstnání. Záleží tedy na tom, k jakému datu bude ukončen váš pracovní poměr.

Pokud by byl pracovní poměr ukončen například v září, pak by se jednalo o průměrný výdělek za měsíce duben – červen. Pokud by to bylo v říjnu, pak by to byl průměrný výdělek za měsíce červenec až září, …atd. – vždy předcházející ukončení kalendářní čtvrtletí.

Podpora se nepočítá z průměrné výplaty nebo z průměrné mzdy. Průměrný výdělek je něco trochu jiného. Pokud jste v příslušném období, za které se počítá průměrný výdělek (poslední ukončené kalendářní čtvrtletí) v pracovní neschopnosti, pak to pro výpočet nemusí hrát žádnou velkou roli.

Postup výpočtu průměrného výdělku, je uveden v zákoníku práce – viz paragraf 351 a dále.

Průměrný výdělek se vypočítá ze skutečně odpracovaných hodin v daném období (včetně práce přes čas). Průměrný výdělek se počítá z hrubé mzdy (nebo z hrubého platu). Nemocenská (náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele nebo nemocenské dávky), do tohoto výpočtu nevstupují.

Pokud byste v daném období (za které se bude určovat průměrný výdělek), neměl odpracováno alespoň 21 dní, pak by se na místo průměrného výdělku, použil pravděpodobný výdělek (viz paragraf 355).

To by se týkalo situace, kdy by se měl průměrný výdělek počítat ze čtvrtletí, ve kterém jste byl většinu doby v pracovní neschopnosti.

Po skončení zaměstnání (po doběhnutí výpovědní doby po ukončení neschopence), se můžete jít evidovat na Úřad práce.

Vzhledem k tomu, že byste při výpovědi měl dostat i odstupné, pak musíte počítat s tím, že první 3 měsíce na Úřadu práce, vám nebude vyplácena podpora v nezaměstnanosti.

Pokud je vyplaceno odstupné, tak se podpora nevyplácí po tolik měsíců, za kolik jste dostal odstupné u vás 3 měsíce). Podpora se tím ale nesnižuje, ani se nezkracuje celková doba, po kterou je na ni nárok (v 63 letech je to až 11 měsíců).

Na podporu byste tedy měl nárok až od 4 měsíce na Úřadu práce. Vzhledem k tomu, že podpora se vyplácí zpětně (stejně jako výplata je to za předchozí měsíc), tak byste první podporu dostal až během 5 měsíce, od začátku evidence na Úřadu práce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2023:

Ukončení pracovní smlouvy dohodou – kolik procent bude podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení pracovní smlouvy dohodou. Mám odděláno rok a půl a moje otázka: Mám nárok na podporu a kolik procent? Děkuji předem za odpověď a hezký den přeji.

Zobrazit odpověď

Jak se počítá podpora v nezaměstnanosti – ukončení ve zkušební době

-

Dobrý den, po 18 letech jsem skončila v zaměstnání z důvodu personálních změn. Můj poměr skončil k 30. 9. 2023. Ihned jsem nastoupila do nového zaměstnání, ale bohužel mi kvůli 4leté dceři nevyhovují dlouhé směny a chtěla bych skončit ve zkušební době a uvedu důvod péče o nezletilé dítě. Ukončím buď v říjnu nebo v […]

Zobrazit odpověď

Do kdy se musím hlásit na Úřadu práce po skončení rodičovské

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Dne 10. 10. mi skončil rodičovský příspěvek k synovým 3tím narozeninám. Nebyla sem před nástupem na RD zaměstnaná, proto bych se chtěla zeptat, kdy se musím hlásit na úřad práce, když nemám žádnou práci. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Výpověď z pracovního poměru a neschopenka + předdůchod a podpora v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, mám dlouhodobé zdravotní problémy, „řešené“ injekcemi do páteře pod CT na 2 klinikách, atd., několik operací. V novém zaměstnání jsem zaměstnána od 1. 11. 2022. Pokud bych dala výpověď zaměstnavateli 29. 9. 2023 a od 3.10. šla na nemocenskou, budu mít nárok na výplatu prvních 14 dní nemocenské od zaměstnavatele, když bych byla […]

Zobrazit odpověď