Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva?

Dobrý den, chci se zeptat:

Jsem na neschopence od ledna tohoto roku a ještě minimálně 2 měsíce budu a nyní mi končí v práci smlouva.

Od zaměstnavatele už vím, že mi smlouvu neprodlouží, protože jsem právě na neschopence a nejsem v práci.

Chci se zeptat, jak je to s Úřadem práce? Musím i v neschopence na Úřad práce nebo se tam mám hlásit až po skončení neschopenky?

Děkuji za případnou odpověď

Dotaz poslal/a: Michaela, 21.04.2024 12:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.04.2024 16:06 napsal/a:

Dobrý den,

Jestliže máte v zaměstnání pracovní poměr na dobu určitou, tak vám smlouva končí tak, jak bylo dojednáno (pokud se nedomluvíte na prodloužení).

Neschopenka, u pracovního poměru na dobu určitou, nehraje žádnou roli (během neschopenky, je „zakázána“ pouze výpověď ze strany zaměstnavatele).

Ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou, v průběhu vaší stávající neschopenky, pro vás ale neznamená žádnou bezprostřední změnu.

Vaše pracovní neschopnost pokračuje dále (o ukončení neschopenky rozhoduje lékař, na základě vašeho zdravotního stavu).

I nadále máte nárok na nemocenské dávky (na nemocenské dávky, je nárok i po skončení zaměstnání, maximální podpůrčí doba je 380 dní, následně je případně možná žádat i o prodloužení).

Během neschopenky po skončení zaměstnání (kdy máte nárok na nemocenské dávky), za vás platí zdravotní pojištění stát. A tato doba se vám počítá, i jako náhradní doba důchodového pojištění.

Na Úřad práce, zatím chodit nemusíte.

Dokud jste v pracovní neschopnosti, tak vás na Úřadu práce nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání (což je nezbytný předpoklad pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti).

Viz. paragraf 25, odstavec 2, zákon o zaměstnanosti (zákon 435/2004 Sb.):

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou 

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Na Úřad práce, byste tedy měla jít až po skončení neschopenky.

Obecně platí, že na Úřad práce je dobré jít do 3 pracovních dní od skončení neschopenky (nebo od skončení zaměstnání, či od skončení nějaké jiné činnosti).

Po skončení neschopenky, můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti podle běžných podmínek (minimální odpracovaná doba 12 měsíců za poslední 2 roky + další podmínky).

Pracovní neschopnost po skončeném zaměstnání (kdy je nárok na nemocenskou), se pro nárok na podporu, počítá jako náhradní doba zaměstnání.

Podpora se vám vypočítá z průměrného výdělku (s ohledem na neschopenku případně z pravděpodobného výdělku). Nebo při dlouhodobější pracovní neschopnosti, by se výpočet prováděl z průměrné mzdy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení pracovního poměru – mám jít na Úřad práce?

-

Dobrý den, jsem na nemocenské. Zaměstnavatel mě donutil dát výpověď dohodou. V případě, že dohodu nepodepíšu, měl připravené důvody k výpovědi pro porušení pracovní kázně. Její důvody byly neoprávněné, ale musela bych se obrátit na soud. Dohodu jsem tedy podepsala. Jak mám nyní postupovat? Zaevidovat se na úřadu práce? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď