Z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den, od roku 2017 jsem střídavě na MD/RD postupně se třemi dětmi.

V červnu 2024 mi konči RD a zřejmě ukončím pracovní poměr, protože nemám hlídání pro syna.

Plánuji se přihlásit na Úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti.

Otázka je, z čeho mi bude podpora vypočtena? Je možnost, že se bude počítat ze mzdy, kterou jsem měla před nástupem na MD v r. 2017?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Monika, 24.4.2024 14:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.4.2024 16:20 napsal/a:

Dobrý den,

Mzda, kterou jste dostávala v zaměstnání v roce 2017, je pro výpočet podpory v nezaměstnanosti zcela irelevantní.

Podpora v nezaměstnanosti, se obvykle vypočítá na základě průměrného čistého měsíčního výdělku, v posledním ukončeném zaměstnání.

Bude zaležet i na tom, jak a kdy přesně ukončíte pracovní poměr.

Pokud budete pracovní poměr ukončovat až po skončení rodičovské dovolené, tak vám na konci pracovního poměru zaměstnavatel vystaví standardní potvrzení o průměrném výdělku pro ÚP.

Podmínky, pro výpočet průměrného výdělku, jsou definovány v zákoníku práce – viz paragrafy 351 až 362.

Průměrný výdělek, se počítá z předchozího ukončeného kalendářního čtvrtletí. Při ukončení zaměstnání v červnu 2024, by to byl průměrný výdělek, za první čtvrtletí 2024 (leden – březen).

Vzhledem k tomu, že v prvním čtvrtletí jste byla ještě na rodičovské dovolené (není odpracováno ani 21 dní), tak se nedá použít průměrný výdělek, a použije se pravděpodobný výdělek – viz paragraf 355:

§ 355 Pravděpodobný výdělek

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Pokud byste ale zaměstnání ukončila až někdy později, tj. například byste během června ještě pracovala (alespoň 21 dní) a zaměstnání ukončila až v červenci, pak už by se pro výpočet průměrného výdělku mohl použít příjem ze zaměstnání za červen.

Konkrétní výpočet podpory, závisí i na způsobu ukončení zaměstnání (ukončení dohodou vs. výpověď od zaměstnavatele vs. výpověď od zaměstnance s vážnými důvody/bez vážného důvodu).

Pozor ale na to, že pokud byste ukončila zaměstnání, a následně zůstala ještě nějakou dobu doma (například protože budete ještě dobírat rodičovský příspěvek) a na ÚP šla až někdy později, tak se vám jako poslední ukončená činnost může počítat péče o dítě.

V takovém případě, se podpora v nezaměstnanosti počítá z průměrné mzdy v ČR a je pouze nízká – v roce 2024 to vychází na 6365 Kč první dva měsíce, 5092 Kč další dva měsíce a 4667 Kč po zbytek doby.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 33 letech u jednoho zaměstnavatele jsem po těžce prodělaném covidu dala výpověď (dohodou 31. 3. 2023). Od 27. 3. 2023 do 9. 4. 2024 jsem pobírala nemocenské dávky. Od 10. 4. 2024 jsem v evidenci na ÚP, kde mi bylo 29. 4. 2024 sděleno, že nesplňuji podmínky pro výpočet […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Jaký vyměřovací základ se OSVČ počítá pro na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ. Všude se píše, že je to z vyměřovacího základu, ale vyměřovacích základů je víc. V přehledu OSVČ je vypočtený vyměřovací základ (u kterého mám nejnižší částku), minimální vyměřovací základ (u kterého mám středně vysokou částku), určený vyměřovací základ (u kterého […]

Zobrazit odpověď

Přivýdělek DPP při PvN

-

Dobrý den, manželka je registrová jako uchazeč o zaměstnání na ÚP, pobírá PvN, může mít dohodu DPP nebo DPČ (je domovnice) jako člen samosprávy Sdružení vlastníků byt. jednotek? Výdělek by činil asi 1900,- Kč měsíčně. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď