Alimenty pro studenta střední školy

Dobrý den,

Jsem studentka SŠ. Mám doma složitou situaci s otcem a je to už neúnosné.

Chci se odstěhovat k příteli, který si sice vydělává, ale nedokáže nás dva finančně „utáhnout“.

Chtěla jsem se zeptat, mám nárok na alimenty? Jestli ano, jak si mám o ně zažádat?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Nela K., 24.12.2016 18:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2016 17:33 napsal/a:

Dobrý den,

V českém právním prostředí platí obecná zásada, že předci a potomci mají vzájemnou vyživovací povinnost. Tedy stejně jako vaši rodiče mají vyživovací povinnost vůči vám, vy máte (můžete v budoucnu mít) vyživovací povinnost vůči nim.

Nárok na výživné od vašich rodičů byste tedy podle všeho měla mít. Zvláště v případě že jste sice zřejmě zletilé dítě (v dotazu neudáváte věk, ale předpokládám, že vám je již 18, pokud se chcete odstěhovat), ale dle zákona „nezaopatřené“ dítě (tam obecně můžete spadat jako student vykonávající přípravu na budoucí povolání až do věku 26 roků).

Co se týká „nároku“ na alimenty – nejprve byste se měla obrátit na svého otce a pokusit se s ním dohodnout. Pokud taková dohoda není možná, pak je nutné obrátit se na soud, který rozhodne o tom, zda má váš otec (případně oba rodiče) i nadále vyživovací povinnost a v jakém rozsahu (v jaké výši).

Podáte „Žalobu na určení výživného pro osobu starší 18 let“. V žalobě je nutné uvést přesné označení osob, od kterých výživné požadujete, uvést návrh na požadované výživné a také důvody proč byste na něj měla mít nárok (studium, příprava na budoucí povolání) atd. Řízení je osvobozeno od poplatků. Na internetu určitě najdete příslušné vzory.

Rozhodnutí soudu pochopitelně nemohu dopředu nijak předjímat. Soud může rozhodnout o výši výživného ale stejně tak může rozhodnout, že vaši rodiče už nadále nemají vyživovací povinnost. Jsou různé důvody, na základě kterých soud může o tomto rozhodnout.

Osobně se ale domnívám, že soud by v tomto případě rozhodoval spíše ve váš prospěch (jedná se ale pouze o můj soukromý názor).

Pokud by soud rozhodl, že rodiče (otec) mají i nadále vyživovací povinnost, pak určí i její výši. Zde opět platí obecná zásada, že životní úroveň rodičů a dětí by měla být srovnatelná, ve stejné výši. K tomu se pak přihlíží i při určení výše alimentů. Není tedy žádná konkrétní tabulka, od které by se odvíjela výsledná výše alimentů.

Jakmile soud rozhodne o vašem nároku na alimenty, pak by vám je rodiče měli platit. Neplacení výživného je trestný čin, za který hrozí i trest odnětí svobody. Výživné je pak možné vymáhat i soudní cestou nebo s pomocí exekutora.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální dávky:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď