Alimenty pro studenta střední školy

Dobrý den,

Jsem studentka SŠ. Mám doma složitou situaci s otcem a je to už neúnosné.

Chci se odstěhovat k příteli, který si sice vydělává, ale nedokáže nás dva finančně „utáhnout“.

Chtěla jsem se zeptat, mám nárok na alimenty? Jestli ano, jak si mám o ně zažádat?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Nela K., 24.12.2016 18:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2016 17:33 napsal/a:

Dobrý den,

V českém právním prostředí platí obecná zásada, že předci a potomci mají vzájemnou vyživovací povinnost. Tedy stejně jako vaši rodiče mají vyživovací povinnost vůči vám, vy máte (můžete v budoucnu mít) vyživovací povinnost vůči nim.

Nárok na výživné od vašich rodičů byste tedy podle všeho měla mít. Zvláště v případě že jste sice zřejmě zletilé dítě (v dotazu neudáváte věk, ale předpokládám, že vám je již 18, pokud se chcete odstěhovat), ale dle zákona „nezaopatřené“ dítě (tam obecně můžete spadat jako student vykonávající přípravu na budoucí povolání až do věku 26 roků).

Co se týká „nároku“ na alimenty – nejprve byste se měla obrátit na svého otce a pokusit se s ním dohodnout. Pokud taková dohoda není možná, pak je nutné obrátit se na soud, který rozhodne o tom, zda má váš otec (případně oba rodiče) i nadále vyživovací povinnost a v jakém rozsahu (v jaké výši).

Podáte „Žalobu na určení výživného pro osobu starší 18 let“. V žalobě je nutné uvést přesné označení osob, od kterých výživné požadujete, uvést návrh na požadované výživné a také důvody proč byste na něj měla mít nárok (studium, příprava na budoucí povolání) atd. Řízení je osvobozeno od poplatků. Na internetu určitě najdete příslušné vzory.

Rozhodnutí soudu pochopitelně nemohu dopředu nijak předjímat. Soud může rozhodnout o výši výživného ale stejně tak může rozhodnout, že vaši rodiče už nadále nemají vyživovací povinnost. Jsou různé důvody, na základě kterých soud může o tomto rozhodnout.

Osobně se ale domnívám, že soud by v tomto případě rozhodoval spíše ve váš prospěch (jedná se ale pouze o můj soukromý názor).

Pokud by soud rozhodl, že rodiče (otec) mají i nadále vyživovací povinnost, pak určí i její výši. Zde opět platí obecná zásada, že životní úroveň rodičů a dětí by měla být srovnatelná, ve stejné výši. K tomu se pak přihlíží i při určení výše alimentů. Není tedy žádná konkrétní tabulka, od které by se odvíjela výsledná výše alimentů.

Jakmile soud rozhodne o vašem nároku na alimenty, pak by vám je rodiče měli platit. Neplacení výživného je trestný čin, za který hrozí i trest odnětí svobody. Výživné je pak možné vymáhat i soudní cestou nebo s pomocí exekutora.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální dávky:

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

-

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce. Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné na manželku po cévní příhodě

-

Prosím, chci se zeptat, zda mám nárok na ošetřovné mé manželky, která je po cévní příhodě. Je ve starobním důchodu a já také. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď