Autoškola v době trvání pracovní neschopnosti

Dobrý den,

nyní jsem v PN z důvodu těhotenství – mám rizikové povolání. Začala jsem si dělat autoškolu.

O svém stavu i o pracovní neschopnosti jsem informovala instruktora hned na začátku kurzu.

Dnes jsem měla mít závěrečné zkoušky, bohužel mi komisař oznámil, že jelikož jsem v PN nemohu se zkoušek zúčastnit. A dal mi náhradní termín s tím, že se mám pokusit zajistit si dopolední vycházky a pak mi možná umožní složit zkoušky.

Případně mi celou autoškolu anuluje protože při PN nemám v autoškole co dělat. Chci se zeptat, zda je opravdu takový problém dělat autoškolu při pracovní neschopnosti.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Renata O., 29.06.2017 12:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2017 13:53 napsal/a:

Dobrý den,

Přiznám se, že mě váš dotaz docela překvapil. O něčem podobném jsem nikdy neslyšela. Nutno ale říci, že toto je něco o čem toho sama moc nevím, takže tato odpověď je spíše osobní názor než nějaká kvalifikovaná odpověď.

Každopádně ale, pokud jste v pracovní neschopnosti, tak v době, kdy máte povolené vycházky, si můžete dělat „co chcete“, pokud je to v souladu s léčebným režimem. Nevím o žádném omezení, že byste v době pracovní neschopnosti nemohla chodit do autoškoly.

I co se týká zdravotní způsobilosti k řízení auta. Před zahájením autoškoly jste určitě musela doložit potvrzení od vašeho lékaře o tom, že jste zdravotně způsobilá k řízení motorových vozidel. A také jako řidič můžete řídit, pouze pokud jste v danou chvíli tělesně a duševně způsobilá k řízení.

A to je myslím to jediné, co zákon vyžaduje. Buď jste zdravotně způsobilá, nebo ne. V rychlosti jsem se podívala na příslušné zákony, které se týkají řízení, a nikde jsem nenarazila na nic, co by se odkazovalo na řízení auta v době pracovní neschopnosti.

Dovolím si i citovat znění jedné z otázek pro zkoušky v autoškole:

eTesty - Otázka 06050429

Znění otázky: Zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel není ten:

Možnosti odpovědi:

1) SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ: Kdo má podle posudku o zdravotní způsobilosti poruchy chování způsobené závislostí na alkoholu nebo jiných psychoaktivních látkách.

2) Kdo je v pracovní neschopnosti.

3) Kdo je osobou těžce postiženou nebo těžce pohybově postiženou anebo osobou sluchově postiženou

Viz: http://www.autoskola-testy.cz/prohlizeni_otazek.php?otazka=645-zdravotne_zpusobily_k_rizeni_motorovych_vozidel_neni_ten

Odpověď, že ten, kdo je v pracovní neschopnosti nemůže řídit, by byla chybná.

Osobně by mě tedy také zajímalo, na základě čeho zkušební komisař odmítl vykonání zkoušky?

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost:

Způsob výpočtu podpory v nezaměstnanosti po více než roce v DPN

-

Dobrý den, předem děkuji za radu. Od 5. 12. 2020 jsem v pracovní neschopnosti, během níž jsem k 31. 8. 2021 ukončila několik let trvající pracovní poměr. Neschopenka prý bude pravděpodobně trvat do listopadu až prosince 2021. Novou práci mám domluvenou až od jara 2022, takže nejspíš budu muset jít na pár měsíců na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po skončení pracovního poměru?

-

Prosím vás, začala jsem marodit 5 dní, před ukončením pracovního poměru. A pracovní neschopnost stále trvá, i když mi už zaměstnání skončilo. Vím, že prvních 14 dní, mi za neschopenku platí zaměstnavatel. Ale nevím, jak to bude dál? Budu mít dál nárok na nemocenskou, nebo mám ukončit neschopenku, a jít na Úřad práce? Moc děkuju!

Zobrazit odpověď

Výpověď dohodou ze strany zaměstnance a zaměstnanec na neschopence

-

Dobrý den, od 30. 9. 2021 jsem na dočasné pracovní neschopnosti z důvodu bolesti zad v křížové oblasti. Během týdne jsem dostala vytýkací dopis na porušení pracovních povinností. Jak se mnou manažeři komunikují je strašné, bude mi stržen měsíční příplatek, a chování manažerů je zlé. Chtěla bych se touto cestou zeptat a informovat, zda mohu […]

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, Od 23. 8. jsem v pracovní neschopnosti, pracovní smlouvu mám do 30.9 2021. Zaměstnavatel mi oznámil, že novou od 1.10 nemůže v pracovní neschopnosti dát, po ukončení nemoci mě vezme zpět. Chtěla jsem se prosím zeptat, nevím jak dlouho budu ještě nemocná, teď v době nemoci sociální a zdravotní pojištění bude platit stát? Já […]

Zobrazit odpověď