Autoškola v době trvání pracovní neschopnosti

Dobrý den,

nyní jsem v PN z důvodu těhotenství – mám rizikové povolání. Začala jsem si dělat autoškolu.

O svém stavu i o pracovní neschopnosti jsem informovala instruktora hned na začátku kurzu.

Dnes jsem měla mít závěrečné zkoušky, bohužel mi komisař oznámil, že jelikož jsem v PN nemohu se zkoušek zúčastnit. A dal mi náhradní termín s tím, že se mám pokusit zajistit si dopolední vycházky a pak mi možná umožní složit zkoušky.

Případně mi celou autoškolu anuluje protože při PN nemám v autoškole co dělat. Chci se zeptat, zda je opravdu takový problém dělat autoškolu při pracovní neschopnosti.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Renata O., 29.06.2017 12:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2017 13:53 napsal/a:

Dobrý den,

Přiznám se, že mě váš dotaz docela překvapil. O něčem podobném jsem nikdy neslyšela. Nutno ale říci, že toto je něco o čem toho sama moc nevím, takže tato odpověď je spíše osobní názor než nějaká kvalifikovaná odpověď.

Každopádně ale, pokud jste v pracovní neschopnosti, tak v době, kdy máte povolené vycházky, si můžete dělat „co chcete“, pokud je to v souladu s léčebným režimem. Nevím o žádném omezení, že byste v době pracovní neschopnosti nemohla chodit do autoškoly.

I co se týká zdravotní způsobilosti k řízení auta. Před zahájením autoškoly jste určitě musela doložit potvrzení od vašeho lékaře o tom, že jste zdravotně způsobilá k řízení motorových vozidel. A také jako řidič můžete řídit, pouze pokud jste v danou chvíli tělesně a duševně způsobilá k řízení.

A to je myslím to jediné, co zákon vyžaduje. Buď jste zdravotně způsobilá, nebo ne. V rychlosti jsem se podívala na příslušné zákony, které se týkají řízení, a nikde jsem nenarazila na nic, co by se odkazovalo na řízení auta v době pracovní neschopnosti.

Dovolím si i citovat znění jedné z otázek pro zkoušky v autoškole:

eTesty - Otázka 06050429

Znění otázky: Zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel není ten:

Možnosti odpovědi:

1) SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ: Kdo má podle posudku o zdravotní způsobilosti poruchy chování způsobené závislostí na alkoholu nebo jiných psychoaktivních látkách.

2) Kdo je v pracovní neschopnosti.

3) Kdo je osobou těžce postiženou nebo těžce pohybově postiženou anebo osobou sluchově postiženou

Viz: http://www.autoskola-testy.cz/prohlizeni_otazek.php?otazka=645-zdravotne_zpusobily_k_rizeni_motorovych_vozidel_neni_ten

Odpověď, že ten, kdo je v pracovní neschopnosti nemůže řídit, by byla chybná.

Osobně by mě tedy také zajímalo, na základě čeho zkušební komisař odmítl vykonání zkoušky?

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost:

Nemocenská po ukončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, Již v únoru mi skončila podpůrčí doba, tzn. další nárok mam po odpracovaných 190 dnech. A má teda otázka zní, když již nemam podpůrčí dobu a náhodou bych musel jít na krátkodobou nemocenskou (nemoc), budou mi vyplaceny peníze prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel? Jelikož podpůrčí doba se počítá od 15 dne na […]

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru během pracovní neschopnosti

-

Dobrý den, jsem na nemocenské šest měsíců a zřejmě ještě budu nějaký měsíc. Zaměstnavatel si našel náhradu a se mnou chce rozvázat pracovní poměr dohodou. Odsouhlasila jsem mu, že skončím, ale ne dohodou. Jaký by měl být správný postup? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď