Autoškola v době trvání pracovní neschopnosti

Dobrý den,

nyní jsem v PN z důvodu těhotenství – mám rizikové povolání. Začala jsem si dělat autoškolu.

O svém stavu i o pracovní neschopnosti jsem informovala instruktora hned na začátku kurzu.

Dnes jsem měla mít závěrečné zkoušky, bohužel mi komisař oznámil, že jelikož jsem v PN nemohu se zkoušek zúčastnit. A dal mi náhradní termín s tím, že se mám pokusit zajistit si dopolední vycházky a pak mi možná umožní složit zkoušky.

Případně mi celou autoškolu anuluje protože při PN nemám v autoškole co dělat. Chci se zeptat, zda je opravdu takový problém dělat autoškolu při pracovní neschopnosti.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Renata O., 29.06.2017 12:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2017 13:53 napsal/a:

Dobrý den,

Přiznám se, že mě váš dotaz docela překvapil. O něčem podobném jsem nikdy neslyšela. Nutno ale říci, že toto je něco o čem toho sama moc nevím, takže tato odpověď je spíše osobní názor než nějaká kvalifikovaná odpověď.

Každopádně ale, pokud jste v pracovní neschopnosti, tak v době, kdy máte povolené vycházky, si můžete dělat „co chcete“, pokud je to v souladu s léčebným režimem. Nevím o žádném omezení, že byste v době pracovní neschopnosti nemohla chodit do autoškoly.

I co se týká zdravotní způsobilosti k řízení auta. Před zahájením autoškoly jste určitě musela doložit potvrzení od vašeho lékaře o tom, že jste zdravotně způsobilá k řízení motorových vozidel. A také jako řidič můžete řídit, pouze pokud jste v danou chvíli tělesně a duševně způsobilá k řízení.

A to je myslím to jediné, co zákon vyžaduje. Buď jste zdravotně způsobilá, nebo ne. V rychlosti jsem se podívala na příslušné zákony, které se týkají řízení, a nikde jsem nenarazila na nic, co by se odkazovalo na řízení auta v době pracovní neschopnosti.

Dovolím si i citovat znění jedné z otázek pro zkoušky v autoškole:

eTesty - Otázka 06050429

Znění otázky: Zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel není ten:

Možnosti odpovědi:

1) SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ: Kdo má podle posudku o zdravotní způsobilosti poruchy chování způsobené závislostí na alkoholu nebo jiných psychoaktivních látkách.

2) Kdo je v pracovní neschopnosti.

3) Kdo je osobou těžce postiženou nebo těžce pohybově postiženou anebo osobou sluchově postiženou

Viz: http://www.autoskola-testy.cz/prohlizeni_otazek.php?otazka=645-zdravotne_zpusobily_k_rizeni_motorovych_vozidel_neni_ten

Odpověď, že ten, kdo je v pracovní neschopnosti nemůže řídit, by byla chybná.

Osobně by mě tedy také zajímalo, na základě čeho zkušební komisař odmítl vykonání zkoušky?

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Po jaké době mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, mám dotaz: Od ledna do dnešního dne, to je 5. 8. 2022, jsem byl na nemocenské. A ke konci listopadu nastupuji na operaci. Budu mít nárok opět na nemocenskou? Srpen, září, říjen a půlku listopadu bych pracoval. Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď