Brigáda – dohoda o pracovní činnosti

Dobrý den,

je mi 60let a jsem vedena na úřadu práce. Našla jsem si brigádu, kde mi je nabízena práce v rozsahu 20 hodin týdně za 120,-CZK na hodinu.

Zajímá mne, kolik budu platit sociální a zdravotní pojištění z celkové částky a jak je toto daněno.

Dále Vás prosím o zaslání informaci o dovolené, nemocenské, pracovním úrazu. Jedná se o práci na dobu určitou – 1rok.

Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Monika N., 12.12.2016 13:49
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.12.2016 15:35 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedena v evidenci úřadu práce, tak je možnost práce poměrně zásadně omezena. V případě, že máte ještě nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak nesmíte mít žádný příjem ze zaměstnání a to bez ohledu na jeho výši. Jakýkoliv příjem vede ke ztrátě nároku na výplatu podpory v nezaměstnanosti (výplata je pod dobu, kdy byste měla příjem přerušena).

Pokud jste „pouze“ vedena v evidenci UP, ale již nedostáváte podporu v nezaměstnanosti, pak je možné mít příjem ze zaměstnání, pokud se jedná o tzv. „nekolidující“ zaměstnání. To je omezeno na výši příjmu, která nesmí být vyšší než jedna polovina minimální mzdy. Aktuálně (2016) je to 4950 Kč, v roce 2017 to pak bude 5500 Kč.

Pokud byste ale pracovala za zmíněných 120 Kč, cca 80 hodin měsíčně, pak by se určitě nejednalo o nekolidující zaměstnání a skutečnost, že jste toto zaměstnání zahájila, byste měla ihned oznámit na Úřad práce, kde pak budete vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání.

Co se pak týká práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), vzhledem k výši příjmu (vyšší než 2500 Kč měsíčně) by za vás měl zaměstnavatel odvádět sociální i zdravotní pojištění. Toto zaměstnání by pak mělo zakládat i účast na nemocenském pojištění, v případě nemoci nebo pracovního úrazu byste tak měla nárok na nemocenské dávky.

Při práci na DPČ ale nemáte standardně nárok na dovolenou (pouze pokud byste si tuto nějakou formou se zaměstnavatelem dohodla). Neplatí zde ani klasická výpověď. DPČ se ukončuje buďto dohodou, nebo jednostrannou výpovědí, kde je pak stanovena 15-ti denní výpovědní lhůta. Nevzniká vám ani nárok na odstupné apod.

Při práci na DPČ pak nemáte „automaticky“ nárok ani na různé zaměstnanecké benefity typu stravenky apod. Zaměstnavatele vám je může nabídnout, ale není to jeho povinnost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Příspěvek v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, prosím, nastoupila jsem do zaměstnání, pracovala 5 dní a poté nastoupila na nemocenskou (úraz). Byla jsem na nemocenské rok a 14 dní (těch 14 dní platil zaměstnavatel). Poté jsem nastoupila na 4 dny do zaměstnání (2 dny z toho byl víkend) a ukončili jsme ho dohodou. Bude se mi příspěvek v nezaměstnanosti počítat […]

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď