Brigáda – dohoda o pracovní činnosti

Dobrý den,

je mi 60let a jsem vedena na úřadu práce. Našla jsem si brigádu, kde mi je nabízena práce v rozsahu 20 hodin týdně za 120,-CZK na hodinu.

Zajímá mne, kolik budu platit sociální a zdravotní pojištění z celkové částky a jak je toto daněno.

Dále Vás prosím o zaslání informaci o dovolené, nemocenské, pracovním úrazu. Jedná se o práci na dobu určitou – 1rok.

Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Monika N., 12.12.2016 13:49
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.12.2016 15:35 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedena v evidenci úřadu práce, tak je možnost práce poměrně zásadně omezena. V případě, že máte ještě nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak nesmíte mít žádný příjem ze zaměstnání a to bez ohledu na jeho výši. Jakýkoliv příjem vede ke ztrátě nároku na výplatu podpory v nezaměstnanosti (výplata je pod dobu, kdy byste měla příjem přerušena).

Pokud jste „pouze“ vedena v evidenci UP, ale již nedostáváte podporu v nezaměstnanosti, pak je možné mít příjem ze zaměstnání, pokud se jedná o tzv. „nekolidující“ zaměstnání. To je omezeno na výši příjmu, která nesmí být vyšší než jedna polovina minimální mzdy. Aktuálně (2016) je to 4950 Kč, v roce 2017 to pak bude 5500 Kč.

Pokud byste ale pracovala za zmíněných 120 Kč, cca 80 hodin měsíčně, pak by se určitě nejednalo o nekolidující zaměstnání a skutečnost, že jste toto zaměstnání zahájila, byste měla ihned oznámit na Úřad práce, kde pak budete vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání.

Co se pak týká práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), vzhledem k výši příjmu (vyšší než 2500 Kč měsíčně) by za vás měl zaměstnavatel odvádět sociální i zdravotní pojištění. Toto zaměstnání by pak mělo zakládat i účast na nemocenském pojištění, v případě nemoci nebo pracovního úrazu byste tak měla nárok na nemocenské dávky.

Při práci na DPČ ale nemáte standardně nárok na dovolenou (pouze pokud byste si tuto nějakou formou se zaměstnavatelem dohodla). Neplatí zde ani klasická výpověď. DPČ se ukončuje buďto dohodou, nebo jednostrannou výpovědí, kde je pak stanovena 15-ti denní výpovědní lhůta. Nevzniká vám ani nárok na odstupné apod.

Při práci na DPČ pak nemáte „automaticky“ nárok ani na různé zaměstnanecké benefity typu stravenky apod. Zaměstnavatele vám je může nabídnout, ale není to jeho povinnost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď