Brigáda – dohoda o pracovní činnosti

Dobrý den,

je mi 60let a jsem vedena na úřadu práce. Našla jsem si brigádu, kde mi je nabízena práce v rozsahu 20 hodin týdně za 120,-CZK na hodinu.

Zajímá mne, kolik budu platit sociální a zdravotní pojištění z celkové částky a jak je toto daněno.

Dále Vás prosím o zaslání informaci o dovolené, nemocenské, pracovním úrazu. Jedná se o práci na dobu určitou – 1rok.

Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Monika N., 12.12.2016 13:49
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.12.2016 15:35 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedena v evidenci úřadu práce, tak je možnost práce poměrně zásadně omezena. V případě, že máte ještě nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak nesmíte mít žádný příjem ze zaměstnání a to bez ohledu na jeho výši. Jakýkoliv příjem vede ke ztrátě nároku na výplatu podpory v nezaměstnanosti (výplata je pod dobu, kdy byste měla příjem přerušena).

Pokud jste „pouze“ vedena v evidenci UP, ale již nedostáváte podporu v nezaměstnanosti, pak je možné mít příjem ze zaměstnání, pokud se jedná o tzv. „nekolidující“ zaměstnání. To je omezeno na výši příjmu, která nesmí být vyšší než jedna polovina minimální mzdy. Aktuálně (2016) je to 4950 Kč, v roce 2017 to pak bude 5500 Kč.

Pokud byste ale pracovala za zmíněných 120 Kč, cca 80 hodin měsíčně, pak by se určitě nejednalo o nekolidující zaměstnání a skutečnost, že jste toto zaměstnání zahájila, byste měla ihned oznámit na Úřad práce, kde pak budete vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání.

Co se pak týká práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), vzhledem k výši příjmu (vyšší než 2500 Kč měsíčně) by za vás měl zaměstnavatel odvádět sociální i zdravotní pojištění. Toto zaměstnání by pak mělo zakládat i účast na nemocenském pojištění, v případě nemoci nebo pracovního úrazu byste tak měla nárok na nemocenské dávky.

Při práci na DPČ ale nemáte standardně nárok na dovolenou (pouze pokud byste si tuto nějakou formou se zaměstnavatelem dohodla). Neplatí zde ani klasická výpověď. DPČ se ukončuje buďto dohodou, nebo jednostrannou výpovědí, kde je pak stanovena 15-ti denní výpovědní lhůta. Nevzniká vám ani nárok na odstupné apod.

Při práci na DPČ pak nemáte „automaticky“ nárok ani na různé zaměstnanecké benefity typu stravenky apod. Zaměstnavatele vám je může nabídnout, ale není to jeho povinnost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé PN

-

Dobrý den, zajímalo by mne, jestli se u mne bude výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé PN počítat z minimální mzdy nebo ze mzdy před PN. Do zaměstnání jsem nastoupila 1. 5. 2022. PN vznikla (ne mým zaviněním) 1. 10. 2022, pracovní smlouvu jsem měla na dobu určitou do 7. 5. 2023. Ukončení PN 18. […]

Zobrazit odpověď

Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 33 letech u jednoho zaměstnavatele jsem po těžce prodělaném covidu dala výpověď (dohodou 31. 3. 2023). Od 27. 3. 2023 do 9. 4. 2024 jsem pobírala nemocenské dávky. Od 10. 4. 2024 jsem v evidenci na ÚP, kde mi bylo 29. 4. 2024 sděleno, že nesplňuji podmínky pro výpočet […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, od roku 2017 jsem střídavě na MD/RD postupně se třemi dětmi. V červnu 2024 mi konči RD a zřejmě ukončím pracovní poměr, protože nemám hlídání pro syna. Plánuji se přihlásit na Úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Otázka je, z čeho mi bude podpora vypočtena? Je možnost, že se bude počítat […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď