Příjem z brigády a dávky hmotné nouze na živobytí a bydlení

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Nevím kam se s dotazem obrátit.

Mám kamarádku, která je společně posuzovaná s přítelem, berou sociální dávky -existenční minimum (nevím jak je to u takto společně posuzovaných osob), tato dávka činí 5 030Kč a další dávku-doplatek na bydlení 7 400Kč.

Oba by chtěli jít do práce, ale jelikož dnes skoro nikdo jen tak nezaměstná na stálo, vyšla jim pouze brigáda.

Přijdou o sociální dávky? Popř. budou jim to nějak dopočítávat (kdyby každý dejme tomu bral 6-7 000Kč/měsíčně, s tím, že tedy náklady na bydlení mají 8 000Kč). Jsou ubytovaní na ubytovně.

Předem děkuji za odpověď (popř. kam se s dotazem obrátit).

Dotaz poslal/a: Sylva N., 10.10.2014 07:23
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.10.2014 06:58 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální dávky hmotné nouze – tedy především doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí – se vyplácí lidem, kteří jsou ve hmotné nouzi. Hmotná nouze je definována tak, že příjmy jednotlivce, nebo skupiny společně posuzovaných osob nedosahují hranice existenčního resp. životního minima.

Co se konkrétně týká příspěvku na živobytí, který pobírá vaše kamarádka s přítelem (oněch 5030 Kč). U této dávky se posuzuje příjem žadatele (žadatelů), pokud je nižší než zákonná částka živobytí, tak je doplácen rozdíl do této částky (živobytí). V případě že by vaše kamarádka měla příjem např. 6000 Kč čistého měsíčně, pak by se jako příjem započetlo 4200 Kč (z příjmu ze zaměstnání se započítává pouze 70%). Pokud nyní nemá jiný příjem, pak by se jí i nadále mohl vyplácet rozdíl mezi 5030 a 4200 Kč, tedy cca 830 Kč (toto je ale pouze velmi hrubý výpočet).

U dávek na bydlení – pokud se jedná o doplatek na bydlení – u této sociální dávky by se její výše myslím nijak dramaticky změnit neměla. I zde se jako příjem započítává 70% z příjmu ze zaměstnání. Celková výše příjmu, který se zohledňuje pro výpočet dávky, se tedy v zásadě nemění (u doplatku na bydlení se jako příjem započítává i příspěvek na živobytí, takže i když ten klesne, pokles je kompenzován příjmem ze zaměstnání). Opět pouze orientační propočet je, že by dávku na bydlení mohla mít i nadále.

Obecně ale platí, že u dávek hmotné nouze do posuzování nároku vstupuje více různých faktorů. Přihlíží se k individuální sociální a majetkové situaci. Každopádně ale to, že vaše kamarádka začne pracovat a bude mít nějaký (byť i malý) příjem se při posuzování nároku na dávku zohledňuje. Ten kdo se snaží pracovat a mít příjem je částečně zvýhodněn oproti tomu, kdo nemá a nesnaží se mít nějaký příjem.

S dalšími dotazy se pak můžete obrátit přímo na Úřad práce, kde se o tyto dávky žádá. Měli by být schopni vám poradit co a jak.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď