Příjem z brigády a dávky hmotné nouze na živobytí a bydlení

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Nevím kam se s dotazem obrátit.

Mám kamarádku, která je společně posuzovaná s přítelem, berou sociální dávky -existenční minimum (nevím jak je to u takto společně posuzovaných osob), tato dávka činí 5 030Kč a další dávku-doplatek na bydlení 7 400Kč.

Oba by chtěli jít do práce, ale jelikož dnes skoro nikdo jen tak nezaměstná na stálo, vyšla jim pouze brigáda.

Přijdou o sociální dávky? Popř. budou jim to nějak dopočítávat (kdyby každý dejme tomu bral 6-7 000Kč/měsíčně, s tím, že tedy náklady na bydlení mají 8 000Kč). Jsou ubytovaní na ubytovně.

Předem děkuji za odpověď (popř. kam se s dotazem obrátit).

Dotaz poslal/a: Sylva N., 10.10.2014 07:23
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.10.2014 06:58 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální dávky hmotné nouze – tedy především doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí – se vyplácí lidem, kteří jsou ve hmotné nouzi. Hmotná nouze je definována tak, že příjmy jednotlivce, nebo skupiny společně posuzovaných osob nedosahují hranice existenčního resp. životního minima.

Co se konkrétně týká příspěvku na živobytí, který pobírá vaše kamarádka s přítelem (oněch 5030 Kč). U této dávky se posuzuje příjem žadatele (žadatelů), pokud je nižší než zákonná částka živobytí, tak je doplácen rozdíl do této částky (živobytí). V případě že by vaše kamarádka měla příjem např. 6000 Kč čistého měsíčně, pak by se jako příjem započetlo 4200 Kč (z příjmu ze zaměstnání se započítává pouze 70%). Pokud nyní nemá jiný příjem, pak by se jí i nadále mohl vyplácet rozdíl mezi 5030 a 4200 Kč, tedy cca 830 Kč (toto je ale pouze velmi hrubý výpočet).

U dávek na bydlení – pokud se jedná o doplatek na bydlení – u této sociální dávky by se její výše myslím nijak dramaticky změnit neměla. I zde se jako příjem započítává 70% z příjmu ze zaměstnání. Celková výše příjmu, který se zohledňuje pro výpočet dávky, se tedy v zásadě nemění (u doplatku na bydlení se jako příjem započítává i příspěvek na živobytí, takže i když ten klesne, pokles je kompenzován příjmem ze zaměstnání). Opět pouze orientační propočet je, že by dávku na bydlení mohla mít i nadále.

Obecně ale platí, že u dávek hmotné nouze do posuzování nároku vstupuje více různých faktorů. Přihlíží se k individuální sociální a majetkové situaci. Každopádně ale to, že vaše kamarádka začne pracovat a bude mít nějaký (byť i malý) příjem se při posuzování nároku na dávku zohledňuje. Ten kdo se snaží pracovat a mít příjem je částečně zvýhodněn oproti tomu, kdo nemá a nesnaží se mít nějaký příjem.

S dalšími dotazy se pak můžete obrátit přímo na Úřad práce, kde se o tyto dávky žádá. Měli by být schopni vám poradit co a jak.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď