Příjem z brigády a dávky hmotné nouze na živobytí a bydlení

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Nevím kam se s dotazem obrátit.

Mám kamarádku, která je společně posuzovaná s přítelem, berou sociální dávky -existenční minimum (nevím jak je to u takto společně posuzovaných osob), tato dávka činí 5 030Kč a další dávku-doplatek na bydlení 7 400Kč.

Oba by chtěli jít do práce, ale jelikož dnes skoro nikdo jen tak nezaměstná na stálo, vyšla jim pouze brigáda.

Přijdou o sociální dávky? Popř. budou jim to nějak dopočítávat (kdyby každý dejme tomu bral 6-7 000Kč/měsíčně, s tím, že tedy náklady na bydlení mají 8 000Kč). Jsou ubytovaní na ubytovně.

Předem děkuji za odpověď (popř. kam se s dotazem obrátit).

Dotaz poslal/a: Sylva N., 10.10.2014 07:23
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.10.2014 06:58 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální dávky hmotné nouze – tedy především doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí – se vyplácí lidem, kteří jsou ve hmotné nouzi. Hmotná nouze je definována tak, že příjmy jednotlivce, nebo skupiny společně posuzovaných osob nedosahují hranice existenčního resp. životního minima.

Co se konkrétně týká příspěvku na živobytí, který pobírá vaše kamarádka s přítelem (oněch 5030 Kč). U této dávky se posuzuje příjem žadatele (žadatelů), pokud je nižší než zákonná částka živobytí, tak je doplácen rozdíl do této částky (živobytí). V případě že by vaše kamarádka měla příjem např. 6000 Kč čistého měsíčně, pak by se jako příjem započetlo 4200 Kč (z příjmu ze zaměstnání se započítává pouze 70%). Pokud nyní nemá jiný příjem, pak by se jí i nadále mohl vyplácet rozdíl mezi 5030 a 4200 Kč, tedy cca 830 Kč (toto je ale pouze velmi hrubý výpočet).

U dávek na bydlení – pokud se jedná o doplatek na bydlení – u této sociální dávky by se její výše myslím nijak dramaticky změnit neměla. I zde se jako příjem započítává 70% z příjmu ze zaměstnání. Celková výše příjmu, který se zohledňuje pro výpočet dávky, se tedy v zásadě nemění (u doplatku na bydlení se jako příjem započítává i příspěvek na živobytí, takže i když ten klesne, pokles je kompenzován příjmem ze zaměstnání). Opět pouze orientační propočet je, že by dávku na bydlení mohla mít i nadále.

Obecně ale platí, že u dávek hmotné nouze do posuzování nároku vstupuje více různých faktorů. Přihlíží se k individuální sociální a majetkové situaci. Každopádně ale to, že vaše kamarádka začne pracovat a bude mít nějaký (byť i malý) příjem se při posuzování nároku na dávku zohledňuje. Ten kdo se snaží pracovat a mít příjem je částečně zvýhodněn oproti tomu, kdo nemá a nesnaží se mít nějaký příjem.

S dalšími dotazy se pak můžete obrátit přímo na Úřad práce, kde se o tyto dávky žádá. Měli by být schopni vám poradit co a jak.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď