Budem mat narok na matersku alebo nie ?

Dobrý den,

Chcem sa opýtať dna 16.1.2017 som nastupila do práce a hned dostala aj zmluvu. Po mesiaci som zistila že som tehotn a termín mám 27.10.2017.

Budem mat narok na matersku v tomto pripade?

dakujem za informaciu

pekny den

Dotaz poslal/a: Anna B., 26.06.2017 12:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.06.2017 12:21 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu neuvádíte příliš mnoho podrobností, takže odpovím spíše obecněji.

Na to, abyste měla nárok na „mateřskou“ – tedy peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíte splňovat základní podmínky. První podmínkou je to, že v době případného zahájení mateřské dovolené (6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána. Nebo že jste alespoň v ochranné době, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (pokud ovšem poslední zaměstnání, ve kterém je zahájeno těhotenství, trvalo kratší dobu než 180 dní, pak je i ochranná doba kratší).

Druhou podmínkou abyste měla nárok na PPM je to, že musíte splňovat minimální dobu účasti na nemocenském pojištění – a to 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Pokud máte plánovaný termín porodu na 27. 10. 2017, pak by byl termín zahájení mateřské v období 1. 9. 2017 až 15. 9. 2017 (6 – 8 týdnů před porodem). Vzhledem k zahájení zaměstnání 16. 1. 2017, by vám tak doba účasti na nemocenském pojištění v posledním zaměstnání vycházela na 242 dní (nástup 15. 9. 2017) nebo 228 dní (zahájení PPM už 1. 9. 2017).

Na základě posledního uvedeného zaměstnání, tedy nesplňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění, a nárok na „mateřskou“ by vám tak nevznikal.

Pokud jste ale před uvedeným zaměstnáním pracovala jinde, pak byste nárok mít mohla. Pokud budete zahajovat PPM 1. 9. 2017 – pak by se posuzovalo období od 1. 9. 2015 do 31. 8. 2017. Pokud jste v tomto období pracovala i jinde než v posledním zaměstnání, tak aby celkový součet dával dohromady nejméně 270 kalendářních dní, pak byste nárok na PPM mít měla.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění

 (5) Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou. Je-li zároveň uplatněn nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jednoho nebo více pojištění, ve kterých je splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, a z pojištění, v němž není splněna tato podmínka, započtou se pro splnění této podmínky v pojištění, v němž tato podmínka splněna nebyla, jen ty dny v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, v nichž trvala účast na pojištění v 270 dnech souběžně v takovém počtu pojištění, z nichž je nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatňován. Není-li podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2 splněna ve více pojištěních, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství jen u toho pojištění, v němž je nejvyšší denní vyměřovací základ; přitom platí postup podle věty první a druhé.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď