Budu mít nárok na mateřskou, když sem práci přerušila studiem

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na mateřskou nebo jinou peněžitou pomoc, když jsem od 1. 10. 2015 do 31. 8. 2015 pracovala na zkrácený úvazek a kvůli studiu jsem pracovní poměr ukončila.

Dne 1. 7. 2016 jsem znovu nastoupila na stejnou pozici, kde jsem do posud, ale po nějakém čase jsem zjistila, že jsem otěhotněla.

Termín porodu konec března 2017 a nyní moje čistá mzda je průměrně okolo 4500.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Barbora R., 14.12.2016 09:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.12.2016 15:39 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“ – tedy přesněji peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pak musíte splňovat podmínky pro nárok na tuto dávku.

První podmínkou je to že v době zahájení PPM (což je v období 6 – 8 týdnů před porodem, konkrétní termín si případně určujete sama) splňujte podmínku účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Uvádíte, že pracujete na zkrácený úvazek – zde ale záleží, o jakou formu práce se přesně jedná. Jestli je to „klasický“ zaměstnanecký poměr, jen se zkráceným úvazkem, pak by za vás zaměstnavatel měl odvádět nemocenské pojištění. Pokud by to ale byla nějaká forma práce na „dohodu“, tedy DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti), pak by za vás v některých případech zaměstnavatel nemocenské pojištění neodváděl.

Pokud máte termín porodu řekněme 30. 3. 2017, pak termín zahájení PPM by vycházel na období 2. 2. 2017 až 16. 2. 2017. Hodnotil by se tedy stav v předchozích dvou letech, tedy cca 2/2015 až 01/2017. Pokud byste v tomto období měla alespoň 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění (zaměstnání ap.), pak je tato podmínka splněna. Přesněji vám to neřeknu, neznám formu vaší práce, i data v dotazu si poněkud odporují.

U těhotných studentek může být v některých případech do oněch 270 kalendářních dní započítána i doba studia – to ale pouze v případě, že dané studium úspěšně dokončete, což zřejmě není váš případ (píšete, že jste studium přerušila).

Druhou podmínkou pro nárok na „mateřskou“ (PPM) je pak to, že v době zahájení PPM jste stále nemocnesky pojištěna (zaměstnána) nebo v ochranné době až 180 od skončení posledního zaměstnání. Zde ale také platí, že u některých forem zaměstnání (práce na „dohodu“) ochranná doba neplyne.

Bez dalších informací vám tedy jednoznačně neřeknu, zda nárok na PPM mít budete nebo ne.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď