Těhotná ve zkušební době – budu mít nárok na mateřskou?

Dobrý den,

Předchozí zaměstnání jsem ukončila 23. 3. 2017 a nové mi začalo 1. 4. 2017.

Než jsem nastupovala, zjistila jsem, že jsem těhotná. 270 dní za poslední dva roky mám splněno. Podle doktorky jsem v desátém týdnu.

Teď mám problémy a hrozí, že půjdu na neschopenku. Vím, že ve zkušební době mě můžou propustit na neschopence.

Můj dotaz je jestli když mě propustí budu mít nárok na mateřskou.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela C., 24.04.2017 07:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 12:37 napsal/a:

Dobrý den,

Ano máte pravdu v tom, že ve zkušební době s vámi zaměstnavatel může v zásadě kdykoliv ukončit pracovní poměr, a to bez ohledu na vaše těhotenství. Pokud byste již nebyla ve zkušební době, pak se na vás jako těhotnou vztahuje ochrana v podobě zákazu výpovědi. Ve zkušební době tomu tak ale není.

Pokud ve zkušební době nastoupíte do pracovní neschopnosti, pak platí, že s vámi zaměstnavatel nesmí ukončit pracovní poměr pouze po dobu prvních 14 dní, kdy jste na neschopence. Od 15 dne neschopenky ve zkušební době s vámi ale již může ukončit pracovní poměr.

Co se týká nároku na „mateřskou“ (přesněji tedy peněžitou pomoc v mateřství, PPM), tak je zde ustanovení o ochranné době. Tato ochranná doba je až 180 dní. Ochranná doba se odvíjí od délky zaměstnání.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud by s vámi zaměstnavatel ukončil zaměstnání ve zkušební době, třeba po 60 dnech, pak z tohoto posledního zaměstnání by vám vyplývala ochranná doba jenom 60 dní. Protože jste ale pracovala i před tímto zaměstnáním, pak máte „nárok“ ještě na ochrannou dobu plynoucí z toho předchozího zaměstnání. Takže ve výsledku by to bylo těch 180 dní (i když poslední zaměstnání trvalo kratší dobu).

K zahájení „mateřské“, resp. uplatnění nároku na PPM dochází v době 6 až 8 týdnů před porodem. Pokud v této době budete ještě v ochranné lhůtě, pak byste na PPM nárok mít měla.

Na základě toho, že jste nyní v desátém týdnu těhotenství, mám za to, že i kdybyste nyní nastoupila do pracovní neschopnosti a váš pracovní poměr za 14 dní skončil, i tak byste podmínky nároku na PPM měla splnit. Vzhledem k tomu, že ale neznám přesné datum plánovaného porodu, ani přesné datum ukončení pracovního poměru, tak to pochopitelně nemohu tvrdit s nějakou 100% jistotou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď