Těhotná ve zkušební době – budu mít nárok na mateřskou?

Dobrý den,

Předchozí zaměstnání jsem ukončila 23. 3. 2017 a nové mi začalo 1. 4. 2017.

Než jsem nastupovala, zjistila jsem, že jsem těhotná. 270 dní za poslední dva roky mám splněno. Podle doktorky jsem v desátém týdnu.

Teď mám problémy a hrozí, že půjdu na neschopenku. Vím, že ve zkušební době mě můžou propustit na neschopence.

Můj dotaz je jestli když mě propustí budu mít nárok na mateřskou.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela C., 24.04.2017 07:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 12:37 napsal/a:

Dobrý den,

Ano máte pravdu v tom, že ve zkušební době s vámi zaměstnavatel může v zásadě kdykoliv ukončit pracovní poměr, a to bez ohledu na vaše těhotenství. Pokud byste již nebyla ve zkušební době, pak se na vás jako těhotnou vztahuje ochrana v podobě zákazu výpovědi. Ve zkušební době tomu tak ale není.

Pokud ve zkušební době nastoupíte do pracovní neschopnosti, pak platí, že s vámi zaměstnavatel nesmí ukončit pracovní poměr pouze po dobu prvních 14 dní, kdy jste na neschopence. Od 15 dne neschopenky ve zkušební době s vámi ale již může ukončit pracovní poměr.

Co se týká nároku na „mateřskou“ (přesněji tedy peněžitou pomoc v mateřství, PPM), tak je zde ustanovení o ochranné době. Tato ochranná doba je až 180 dní. Ochranná doba se odvíjí od délky zaměstnání.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud by s vámi zaměstnavatel ukončil zaměstnání ve zkušební době, třeba po 60 dnech, pak z tohoto posledního zaměstnání by vám vyplývala ochranná doba jenom 60 dní. Protože jste ale pracovala i před tímto zaměstnáním, pak máte „nárok“ ještě na ochrannou dobu plynoucí z toho předchozího zaměstnání. Takže ve výsledku by to bylo těch 180 dní (i když poslední zaměstnání trvalo kratší dobu).

K zahájení „mateřské“, resp. uplatnění nároku na PPM dochází v době 6 až 8 týdnů před porodem. Pokud v této době budete ještě v ochranné lhůtě, pak byste na PPM nárok mít měla.

Na základě toho, že jste nyní v desátém týdnu těhotenství, mám za to, že i kdybyste nyní nastoupila do pracovní neschopnosti a váš pracovní poměr za 14 dní skončil, i tak byste podmínky nároku na PPM měla splnit. Vzhledem k tomu, že ale neznám přesné datum plánovaného porodu, ani přesné datum ukončení pracovního poměru, tak to pochopitelně nemohu tvrdit s nějakou 100% jistotou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď