Budu mít nárok na PPM?

Dobrý den,

jsem od 20 let OSVČ, přičemž jsem nebyla dobrovolným účastníkem nemocenského pojištění.

Dnes je mi 33 let a zároveň jsem se nechala zaměstnat 1.5.2015. Teď jsem těhotná a v únoru mám termín porodu, měla bych nastoupit na PPM, ale nevím, jestli mám na ní nárok.

Zkusíte mi odpovědět na mou otázku, zda mám nárok nebo ne? Díky

Dotaz poslal/a: Klara F., 25.01.2016 11:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.01.2016 17:01 napsal/a:

Dobrý den,

PPM, resp. peněžitá pomoc v mateřství, je sociální dávka poskytovaná (obdobně, jako nemocenská při pracovní neschopnosti), na základě nemocenského pojištění. To jste si jako OSVČ neplatila, jak uvádíte, ale od té doby, co jste nastoupila do zaměstnání, za vás nemocenské pojištění hradí zaměstnavatel.

Hlavní dvě podmínky pro vznik nároku na PPM jsou především tyto:

  • Žadatel splňuje podmínku minimální doby pojištění, což je u zaměstnanců 270 kalendářních dní za poslední 2 roky před dnem nástupu na PPM (u OSVČ navíc musí být 180 dní z těchto 270 v posledním roce)
  • Pojištěná činnost, na základě které žadatel o PPM žádá, nadále trvá, nebo se žadatel nachází v tzv. ochranné lhůtě

Podrobněji viz příslušný zákon - Zákon o nemocenském pojištění - č. 187/2006 Sb., především pak § 32:

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má

a) pojištěnka, která porodila dítě; před porodem má v době nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu nárok na peněžitou pomoc v mateřství těhotná pojištěnka,

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Pro vás je tedy důležitá ta podmínka 270 dní. Počítají se všechny kalendářní dny. Pokud tedy pracujete na HPP od 1. 5. 2015, pak oněch 270 dní splňujete právě k 26. 1. 2016. Na PPM byste tedy měla mít nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď