Jaká je možnost získat sociální bydlení?

Dobrý den,

mám od sestry 20letou neteř, která je ve 4. ročníku střední školy. V současné době je ve 4. měsíci těhotenství. Jde o to, že se neteřin přítel a otec dítěte přistěhoval do bytu mé sestry, který je 3+kk. V bytě momentálně bydlí má sestra s manželem, jejich starší dcera s přítelem a mladší dcera (13 let). Do toho by ještě mělo přijít novorozeně.

Je nějaká šance, že by dostali dočasně možnost sociálního bydlení? V současné situaci starší dcera + přítel a budoucí dítě budou v jedné místnosti, a ve druhé již nyní žije 13 letá dcera se svými rodiči a bytová plocha je asi 65 metrů čtverečních. Má sestra je již psychicky téměř na dně, je nějaká šance, že by se mladým dalo nějak pomoci?

S pozdravem a díky

Dotaz poslal/a: R.Š., 12.10.2015 13:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.10.2015 11:02 napsal/a:

Dobrý den,

Na Vás dotaz bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Obecně platí, že na získání bytu ze sociálních důvodů není žádný právní nárok. Jednotlivá města a obce mají vlastní pravidla na základě, kterých případně přidělují byty (pokud ovšem vůbec nějaké mají k dispozici). Zpravidla jsou tyto podmínky velmi přísné a není neobvyklé, že se na podobné byty musí delší dobu čekat.

Tj. zkuste se obrátit na místní městský/obecní úřad a zjistit zda je vůbec něco podobného ve Vaší lokalitě nabízeno a za jakých podmínek.

Další možností jak řešit danou situaci, je pronajmout si byt (je nutná nájemní smlouva) a základě toho pak žádat o sociální dávku – příspěvek na bydlení. Zde je to ale poněkud komplikovanější v tom, že tato dávka je vyplácena zpětně.

Tj. pokud by si nyní Vaše neteř pronajala nějaký byt (byť nějaký malý), tak by pravděpodobně musela zaplatit nějakou kauci a následně 3 měsíce (resp. kalendářní čtvrtletí) hradit nájemné. Pak by bylo možné zajít na příslušný Úřad práce a zde požádat o příspěvek na bydlení. Jeho výše pak závisí na doložených nákladech na bydlení (nájemné, náklady za plyn, vodu, elektřinu) a dále pak na počtu osob, které mají v daném bytě vedené trvalé bydliště, na velikosti města atp. Je pravda, že tento příspěvek na bydlení by mohl z velké části pokrýt celkové náklady na nájemné za daný byt, ale rozhodně Vám to nemohu říci se 100% jistotou. Jedna neznám konkrétní situaci a také jako u všech dávek zde záleží na tom, jak danou situaci posoudí úředníci.

 

Zařazeno v: , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď