Čerpání rodičovského příspěvku a práce z domova

Dobrý den,

chci se zeptat, zda můžu žádat o rodičovský příspěvek, aniž bych nastoupila na rodičovskou dovolenou.

Nynější zaměstnavatel mi umožnil práci z domova, tudíž nebudu nastupovat na rodičovskou dovolenou.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie O., 11.11.2016 12:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.11.2016 02:10 napsal/a:

Dobrý den,

Zatímco při čerpání „mateřské“ (peněžitá pomoc v mateřství), nesmíte vykonávat stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele, u rodičovského příspěvku je to jinak.

Možnost pracovat (a to jak na hlavní pracovní poměr tak i třeba na DPP, DPČ či podnikat jako OSVČ), není při pobírání rodičovského příspěvku nijak limitována. Rodičovský příspěvek také nemá v zásadě žádnou vazbu na to, jaký je váš příjem (jako třeba jiných dávek, kde se výše příjmu posuzuje).

V zásadě jedinou podstatnou podmínkou pro rodičovský příspěvek je to, že na něj má nárok osoba, která celodenně pečuje o dítě do 3 (resp. do 4 roků) let.

Pokud je pro dítě (na které je čerpán rodičovský příspěvek), zajištěna řádná celodenní péče dospělou osobou, pak je vše v pořádku a vy můžete neomezeně pracovat nebo podnikat.

Platí také, že tuto péči o dítě nemusíte zajišťovat vy sama. Pokud byste například chodila do zaměstnání a dítě hlídala celý den babička, tak je vše v pořádku.

Platí také omezení, že dítě, na které je vyplácen rodičovský příspěvek, a které má méně než dva roky, nesmí chodit do školky nebo jeslí (či podobného zařízení), na dobu delší než 46 hodin v kalendářním měsíci. U dětí, které mají více než 2 roky, už ale neplatí ani toto omezení.

Takže souhrnně, můžete pracovat pro svého současného zaměstnavatele (zvláště když se bude jednat o práci z domova), a přitom i nadále dostávat rodičovský příspěvek. To, jestli jste na rodičovské dovolené nebo ne nehraje v zásadě žádnou roli. To, že začnete po skončení mateřské dovolené ani nemusíte nikam hlásit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď