Zvýšení rodičovského příspěvku a rychlost čerpání RP

Dobrý den, otěhotněla jsem při studiu vysoké školy, tudíž jsem nebyla nikde zaměstnaná. Nepobírala jsem mateřskou a rodičovský příspěvek mi byl stanoven na dobu 4 let z toho 10 měsíců 7600,- a potom zkrácen na 3800,-. Otec dítěte je sice zaměstnán, ale bohužel ne rok zpětně od data narození dítěte což nám bylo řečeno jako podmínka pro zkrácení doby čerpání. Jakou mám tedy možnost na zvýšení příspěvku a zkrácení doby jeho čerpání? Děkuji

Dotaz poslal/a: Radka Poláčková, 03.09.2014 06:24
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 03.09.2014 07:18 napsal/a:

Dobrý den Radko,

Stručná a rychlá odpověď na váš dotaz, jak zvýšit aktuálně přiznaný rodičovský příspěvek, je ta, že bohužel nemáte žádnou možnost jak dosáhnout navýšení.

Výše rodičovského příspěvku je stanovena pro všechny stejně – jedná se o částku 220 000 Kč a příspěvek je možné pobírat maximálně do věku 4 roků dítěte. Tomu odpovídá i varianta RP, která vám byla přiznána – tedy prvních 9 měsíců se vyplácí částka 7600 Kč (resp. do konce 9 měsíce věku dítěte) a následně 3800 Kč do 4 let věku dítěte. Takto je to upraveno v Zákonu o státní sociální podpoře, zákon č. 114/1992 Sb., § 30, odstavec 5:

(5) Nelze-li stanovit žádnému z rodičů v rodině k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ podle odstavců 3 a 4, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

Abyste mohl pobírat jinou variantu rodičovského příspěvku – například variantu 7600 Kč, nebo případně i jinou, je nutné, aby k datu narození dítěte, bylo možné alespoň jednomu z rodičů stanovit vyměřovací základ (stanovené vyměřovacího základu je stejné jako pro mateřskou, resp., pro nemocenské dávky).

Uvádíte, že jste byla studentka a nikde nepracovala. V tom případě jste nebyla účastníkem nemocenského pojištění a není tak u vás možné stanovit vyměřovací základ, od kterého by e odvíjela případná změna výše / délky pobírání RP. Toto již nemáte možnost nijak zpětně ovlivnit. Rozhodující je stav, který byl k datu narození dítěte.

O změnu výše rodičovského příspěvku může případně žádat i druhý rodič dítěte – pokud je k datu narození dítěte zaměstnán (v tom případě za něj zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění a je možné stanovit vyměřovací základ), nebo pokud podniká jako OSVČ a současně si platí nemocenské pojištění.

V takovém případe by bylo možné provést volbu výše a délky čerpání rodičovského příspěvku podle odstavce 3 nebo 4, § 30, zákon č. 114/1992 Sb.:

(3) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč až do částky 11500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší.

(4) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7600 Kč měsíčně, jestliže

a) lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce nepřevyšující 7600 Kč,

b) ke dni narození nejmladšího dítěte, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že v průběhu pobírání rodičovského příspěvku poskytovaného z důvodu péče o dříve narozené dítě v rodině uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě; odstavec 3 věta druhá platí i zde.

Pokud ale otec dítěte v době jeho narození nebyl zaměstnán, nebo si jako podnikající fyzická osoba nehradil dobrovolné nemocenské pojištění a není tak možné určit vyměřovací základ, pak opět již není možnost něco zpětně změnit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď