Chybí mi 9 dní do PPM

Dobrý den,

zjistila jsem, že mi chybí 9 dní do odpracovaných 270 dní. Co mám dělat? Termín porodu mám 25. 4. 2016.

Nejdivější nástup na MD mám 1. 3. 2016 takže počítám, že od 1. 3. 2014 se počítá těch 270 dní, kde mi chybí 9 dní.

Když bych nastoupila o 2 týdny později tak se počítá 270 dní od 1. 3. 2014 nebo od 15. 3. 2014?

Děkuji

Dotaz poslal/a: L. H., 24.02.2016 10:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.02.2016 15:18 napsal/a:

Dobrý den,

S tím „pozdějším nástupem“ to není až tak jednoduché. Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství viz. zákon o nemocenském pojištění (tedy zákon číslo 187/2006 Sb.)

§ 32

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

A dále pak:

§ 34

Počátek a ukončení podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

b) dnem porodu, pokud k porodu došlo před počátkem podpůrčí doby uvedené v písmenu a),

Tedy termín nástupu na PPM je zpravidla mezi 8 – 6 týdnem před porodem. Pokud tedy toho 1. 3. 2016 odpovídá začátku šestého týdne před porodem, tak už mnoho možností nemáte. Pokud je to začátek osmého týdne, tak si nástup na mateřskou můžete o ty dva týdny odložit.

Každopádně ale doporučuji obrátit se přímo na ČSSZ (resp. místní OSSZ) a ověřit si jaké možnosti, nebo případně můžete zavolat na call-centrum ČSSZ tedy na 571 811 081.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

-

Dobrý den, s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR. Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož přijedeme […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská při skončení PP na dobu určitou bez nároku na PPM?

-

Dobrý den, ráda bych poprosila o názor a pomoc. Od 1. 2. 2020 jsem zaměstnaná na dobu určitou do 30. 6. 2020. Již v únoru jsem zjistila, že jsem těhotná a od března jsem s rizikovým těhotenstvím v pracovní neschopnosti. Chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě, že už teď vím, že nemám […]

Zobrazit odpověď

Nástup do zaměstnání po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, dcera měla 9.6.2020 3 roky. Rodičovskou dovolenou jsem si prodloužila do konce roku 2020. V zaměstnání mám pracovní poměr na dobu neurčitou, nepodepsala jsem v zaměstnání žádný formulář ohledně trvání délky rodičovské dovolené (ale myslím, že ze zákona drží zaměstnavatel místo 3 roky). Zaměstnavatel se zatím nijak nevyjádřil, jestli mě dále chce? Na […]

Zobrazit odpověď