Co dělat po skončení smlouvy v práci?

Dobrý den,

mám dotaz. Jsem od května 2014 zaměstnaná ve státním podniku, od října 2015 marodím (s tím že jsem zjistila, že jsem těhotná, ale pak jsem bohužel potratila :( ), smlouva v práci mi končí na dobu určitou posledního dubna tohoto roku.

Pokud by se znovu nezadařilo „otěhotnět“ do doby kdy budu sice zaměstnaná, ale na neschopence, musím jít od května tohoto roku na úřad práce?

Nevím, zda se „vyplatí“ vůbec dál marodit po skončení smlouvy anebo ukončit i se smlouvou neschopenku a nastoupit na úřad práce, jestli bych vůbec měla nárok na podporu v nezaměstnanosti :(

Hledám si práci s nástupem od května a zároveň se s manželem dál pokoušíme o miminko, ale zatím se mi nic z toho nedaří :(

A já nevím co dál dělat :(

Děkuji moc za radu

Dotaz poslal/a: Veronika B., 15.01.2016 07:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.1.2016 9:45 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud v květnu budete i nadále v pracovní neschopnosti, tak na Úřad práce chodit nemusíte. V takovém případě Vás totiž UP nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, ani by vám nevznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti – viz zákon č. 435/2004 Sb., Zákon o zaměstnanosti, paragraf 25:

§ 25

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Po dobu, kdy budete v pracovní neschopnosti, tedy nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Budete mít ale i nadále nárok na nemocenské dávky (maximální délka podpory u nemocenské je 380 dní). I přes to, že Váš pracovní poměr na dobu určitou již zanikne.

Na ÚP byste měla jít až ve chvíli, kdy vaše pracovní neschopnost skončí. Pak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud splňujete podmínky – tj. hlavně minimální odpracovaná doba 12 měsíců v posledních 2 letech, přičemž doba, kdy jste byla v pracovní neschopnosti, se také započítává jako tzv. „náhradní doba“).

To jestli se Vám tedy více „vyplatí“ být i nadále v pracovní neschopnosti, nebo být nezaměstnaná a brát podporu si musíte spočítat sama (neznám váš příjem).

Pozor také na to, že pokud byste otěhotněla po skončení pracovního poměru, resp. pokud by Váš nástup na mateřskou dovolenou byl v době delší než 180 dní od skončení posledního zaměstnání, tak by Vám už nevznikal nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), ale měla byste nárok až na rodičovský příspěvek od narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru?

-

Dobrý den, je mi 60 let a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z organizačních důvodů (firma ukončuje provoz). Ukončení pracovního poměru mám 28. 2. 2022. Dne 7. 3. 2022, mám nástup do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a na koho si mám nechat vystavit neschopenku? Anebo, by pro mě bylo […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské ve zkušební době – kolik dostanu za jeden měsíc?

-

Dobrý den, v srpnu 2021 jsem po 4 letech na dohodu ukončila zaměstnání (můj hrubý příjem byl 32 000 Kč). Pak jsem byla od 1.9 – 12.10 registrovaná na UP, 13.10 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Zaměstnavatel se však po 6 dnech rozhodl, že novou pozici otevírat nebude a ukončil můj poměr ve zkušební době. Zde […]

Zobrazit odpověď