Dá se ošetřit trvalý pobyt s ohledem na možné exekuce nebo dluhy?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, syn si našel přítelkyni, která by chtěla si u nás nahlásit trvalý pobyt, ale bydlí v Brně, kde si nemůže nahlásit trvalý pobyt.

Tak by ráda u nás, ale máme strach, aby nenadělala dluhy a nám by pak zabavili byt.

Nedá se to nějak ošetřit – sepsat nějakou smlouvu nebo něco podobného?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Barbora T., 23.12.2016 08:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 23.12.2016 15:28 napsal/a:

Dobrý den,

Institut trvalého pobytu dané osobě nezakládá žádný zvláštní právní vztah ve smyslu vlastnictví daného bytu nebo něco podobného. Samotný trvalý pobyt je myslím spíše „historický“ přežitek, který se v českých právních předpisech objevuje spíše ze setrvačnosti (a z pohodlnosti). Trvalý pobyt hraje roli při určení místní příslušnosti při jednání s úřady, při vyřizování různých sociálních dávek atp. Jinak ale nemá žádnou významnější váhu.

Co se týká možnosti, že by exekutor mohl zbavit byt kvůli dluhům osoby, která má v daném bytě trvalý pobyt, tak to je naprosto nereálné. O to by se myslím nepokoušel ani ten „nejotrlejší“ exekutor. Vlastnictví bytu je jasně definované. Tady by se nemuselo jednat jen o zmiňovanou přítelkyni vašeho syna. Pokud jste vlastníkem bytu vy, pak by exekutor nemohl vznášet žádné majetkové nároky na byt, ani kvůli dluhům vašeho syna.

Trošku „horší“ je to u exekuce, kdy exekutor zabavuje majetek. Tam sice to, že má daná osoba v bytě trvalý pobyt, nedává exekutorovi automatické právo zabavovat majetek. Exekutor může provádět zabavení majetku „kdekoliv“. Tedy nejenom v místě trvalého bydliště, ale v jakémkoliv místě, kde se dlužník zdržuje, a kde má svůj majetek.

Ano je pravda, že velká část exekutorů to automaticky zkouší nejprve v místě trvalého bydliště. To je dáno tím, že trvalé bydliště je snadno dohledatelné. Skutečný pobyt se exekutorovi nemusí podařit vždy dohledat.

Obecně platí (a nejenom v tomto vašem případě), že když se exekutor pokouší zabavit nějaký majetek, který není majetkem dlužníka, tak je možné se bránit. Buďto tak, že exekutorovi předložíte příslušné dokumenty, prokazující nabytí majetku. Nebo případně (pokud exekutor vaše vlastnictví neuzná), tak se můžete bránit i u soudu podáním vylučovací žaloby.

Teoreticky také můžete s přítelkyní vašeho syna uzavřít třeba „podnájemní“ smlouvu na nějakou symbolickou částku (kterou vám pak ve výsledku ani nemusí hradit), a v rámci této smlouvy bude soupis vybavení bytu, které je vaším majetkem. To je obvyklá praxe, když pronajímáte byt nebo jeho část, a uzavíráte nájemní nebo podnájemní smlouvu.

Není to ale samozřejmě 100% ochrana – exekutor by v tom mohl vidět úmyslné účelové jednání a pokusit se i tak nějaký majetek zabavit. Pak je nutné opět řešit celou věc soudní stou, ale to už trochu zabíhám do extrému a úvah „co by kdyby“.

Jinak také platí, že zrušení trvalého pobytu je možné provést i bez souhlasu osoby, která má v bytě trvalý pobyt. Stačí se z pozice majitele bytu obrátit na příslušný úřad (zpravidla stejné oddělení, jako to, kde se vydávají občanské průkazy), a podat návrh na zrušení trvalého pobytu. Není to nic složitého. Stačí jen doložit, že se daná osoba v bytě nezdržuje a úřad by vám měl vyhovět.

Osobně bych se tedy toho, že bude mít přítelkyně vašeho syna trvalý pobyt u vás v bytě, nijak extra nebál.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď

Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt

-

Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím. Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme. Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště. Zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Vlastním nemovitost, kde nebydlím – musím platit poplatek za popelnici?

-

Dobrý den, nedávno jsem koupila nemovitost, kterou opravuji a ještě v ní nebydlím, tudíž trvalý pobyt mám stále jinde. Jaké povinnosti mám vůči MÚ/Obecnímu Úřadu? Popelnici zatím nepotřebuji, musím ji i tak přihlásit?

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro důchodce v rodinném domě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli dva lidé v důchodu, (jsou rozvedení), bydlí spolu v přízemí v rodinném domě, trvalý pobyt mají nahlášený. Mají nárok na příspěvek na bydlení? Jejich měsíční důchod je cca 8 000Kč, druhý cca 12 000Kč. V domě, který má stejné číslo popisné, bydlí další rodina v patře, která hospodaří […]

Zobrazit odpověď