Dá se ošetřit trvalý pobyt s ohledem na možné exekuce nebo dluhy?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, syn si našel přítelkyni, která by chtěla si u nás nahlásit trvalý pobyt, ale bydlí v Brně, kde si nemůže nahlásit trvalý pobyt.

Tak by ráda u nás, ale máme strach, aby nenadělala dluhy a nám by pak zabavili byt.

Nedá se to nějak ošetřit – sepsat nějakou smlouvu nebo něco podobného?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Barbora T., 23.12.2016 08:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 23.12.2016 15:28 napsal/a:

Dobrý den,

Institut trvalého pobytu dané osobě nezakládá žádný zvláštní právní vztah ve smyslu vlastnictví daného bytu nebo něco podobného. Samotný trvalý pobyt je myslím spíše „historický“ přežitek, který se v českých právních předpisech objevuje spíše ze setrvačnosti (a z pohodlnosti). Trvalý pobyt hraje roli při určení místní příslušnosti při jednání s úřady, při vyřizování různých sociálních dávek atp. Jinak ale nemá žádnou významnější váhu.

Co se týká možnosti, že by exekutor mohl zbavit byt kvůli dluhům osoby, která má v daném bytě trvalý pobyt, tak to je naprosto nereálné. O to by se myslím nepokoušel ani ten „nejotrlejší“ exekutor. Vlastnictví bytu je jasně definované. Tady by se nemuselo jednat jen o zmiňovanou přítelkyni vašeho syna. Pokud jste vlastníkem bytu vy, pak by exekutor nemohl vznášet žádné majetkové nároky na byt, ani kvůli dluhům vašeho syna.

Trošku „horší“ je to u exekuce, kdy exekutor zabavuje majetek. Tam sice to, že má daná osoba v bytě trvalý pobyt, nedává exekutorovi automatické právo zabavovat majetek. Exekutor může provádět zabavení majetku „kdekoliv“. Tedy nejenom v místě trvalého bydliště, ale v jakémkoliv místě, kde se dlužník zdržuje, a kde má svůj majetek.

Ano je pravda, že velká část exekutorů to automaticky zkouší nejprve v místě trvalého bydliště. To je dáno tím, že trvalé bydliště je snadno dohledatelné. Skutečný pobyt se exekutorovi nemusí podařit vždy dohledat.

Obecně platí (a nejenom v tomto vašem případě), že když se exekutor pokouší zabavit nějaký majetek, který není majetkem dlužníka, tak je možné se bránit. Buďto tak, že exekutorovi předložíte příslušné dokumenty, prokazující nabytí majetku. Nebo případně (pokud exekutor vaše vlastnictví neuzná), tak se můžete bránit i u soudu podáním vylučovací žaloby.

Teoreticky také můžete s přítelkyní vašeho syna uzavřít třeba „podnájemní“ smlouvu na nějakou symbolickou částku (kterou vám pak ve výsledku ani nemusí hradit), a v rámci této smlouvy bude soupis vybavení bytu, které je vaším majetkem. To je obvyklá praxe, když pronajímáte byt nebo jeho část, a uzavíráte nájemní nebo podnájemní smlouvu.

Není to ale samozřejmě 100% ochrana – exekutor by v tom mohl vidět úmyslné účelové jednání a pokusit se i tak nějaký majetek zabavit. Pak je nutné opět řešit celou věc soudní stou, ale to už trochu zabíhám do extrému a úvah „co by kdyby“.

Jinak také platí, že zrušení trvalého pobytu je možné provést i bez souhlasu osoby, která má v bytě trvalý pobyt. Stačí se z pozice majitele bytu obrátit na příslušný úřad (zpravidla stejné oddělení, jako to, kde se vydávají občanské průkazy), a podat návrh na zrušení trvalého pobytu. Není to nic složitého. Stačí jen doložit, že se daná osoba v bytě nezdržuje a úřad by vám měl vyhovět.

Osobně bych se tedy toho, že bude mít přítelkyně vašeho syna trvalý pobyt u vás v bytě, nijak extra nebál.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď