Dá se ošetřit trvalý pobyt s ohledem na možné exekuce nebo dluhy?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, syn si našel přítelkyni, která by chtěla si u nás nahlásit trvalý pobyt, ale bydlí v Brně, kde si nemůže nahlásit trvalý pobyt.

Tak by ráda u nás, ale máme strach, aby nenadělala dluhy a nám by pak zabavili byt.

Nedá se to nějak ošetřit – sepsat nějakou smlouvu nebo něco podobného?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Barbora T., 23.12.2016 08:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 23.12.2016 15:28 napsal/a:

Dobrý den,

Institut trvalého pobytu dané osobě nezakládá žádný zvláštní právní vztah ve smyslu vlastnictví daného bytu nebo něco podobného. Samotný trvalý pobyt je myslím spíše „historický“ přežitek, který se v českých právních předpisech objevuje spíše ze setrvačnosti (a z pohodlnosti). Trvalý pobyt hraje roli při určení místní příslušnosti při jednání s úřady, při vyřizování různých sociálních dávek atp. Jinak ale nemá žádnou významnější váhu.

Co se týká možnosti, že by exekutor mohl zbavit byt kvůli dluhům osoby, která má v daném bytě trvalý pobyt, tak to je naprosto nereálné. O to by se myslím nepokoušel ani ten „nejotrlejší“ exekutor. Vlastnictví bytu je jasně definované. Tady by se nemuselo jednat jen o zmiňovanou přítelkyni vašeho syna. Pokud jste vlastníkem bytu vy, pak by exekutor nemohl vznášet žádné majetkové nároky na byt, ani kvůli dluhům vašeho syna.

Trošku „horší“ je to u exekuce, kdy exekutor zabavuje majetek. Tam sice to, že má daná osoba v bytě trvalý pobyt, nedává exekutorovi automatické právo zabavovat majetek. Exekutor může provádět zabavení majetku „kdekoliv“. Tedy nejenom v místě trvalého bydliště, ale v jakémkoliv místě, kde se dlužník zdržuje, a kde má svůj majetek.

Ano je pravda, že velká část exekutorů to automaticky zkouší nejprve v místě trvalého bydliště. To je dáno tím, že trvalé bydliště je snadno dohledatelné. Skutečný pobyt se exekutorovi nemusí podařit vždy dohledat.

Obecně platí (a nejenom v tomto vašem případě), že když se exekutor pokouší zabavit nějaký majetek, který není majetkem dlužníka, tak je možné se bránit. Buďto tak, že exekutorovi předložíte příslušné dokumenty, prokazující nabytí majetku. Nebo případně (pokud exekutor vaše vlastnictví neuzná), tak se můžete bránit i u soudu podáním vylučovací žaloby.

Teoreticky také můžete s přítelkyní vašeho syna uzavřít třeba „podnájemní“ smlouvu na nějakou symbolickou částku (kterou vám pak ve výsledku ani nemusí hradit), a v rámci této smlouvy bude soupis vybavení bytu, které je vaším majetkem. To je obvyklá praxe, když pronajímáte byt nebo jeho část, a uzavíráte nájemní nebo podnájemní smlouvu.

Není to ale samozřejmě 100% ochrana – exekutor by v tom mohl vidět úmyslné účelové jednání a pokusit se i tak nějaký majetek zabavit. Pak je nutné opět řešit celou věc soudní stou, ale to už trochu zabíhám do extrému a úvah „co by kdyby“.

Jinak také platí, že zrušení trvalého pobytu je možné provést i bez souhlasu osoby, která má v bytě trvalý pobyt. Stačí se z pozice majitele bytu obrátit na příslušný úřad (zpravidla stejné oddělení, jako to, kde se vydávají občanské průkazy), a podat návrh na zrušení trvalého pobytu. Není to nic složitého. Stačí jen doložit, že se daná osoba v bytě nezdržuje a úřad by vám měl vyhovět.

Osobně bych se tedy toho, že bude mít přítelkyně vašeho syna trvalý pobyt u vás v bytě, nijak extra nebál.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – příjem z brigády

-

Dobrý den, mám dotaz: Pobírám příspěvek na bydlení a mezi posuzované osoby patří i moje dcera, která se mnou bydlí. Ale až teď nedávno jsem si uvědomila, že jsem do 2. čtvrtletí nezahrnula její příjem z brigády, vůbec jsem si to neuvědomila. Nevíte prosím, jak se to řeší, nerada bych o příspěvek přišla, díky tomuto […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se počítají náklady na bydlení?

-

Dobrý den, bydlím ve státním bytě, kde platím dohromady nájem, plyn, elektřina 6900 Kč. Bohužel v říjnu nebudu mít na zálohu na elektřinu, která je 2800 Kč. Takže budu za říjen platit SIPO jen 4100 Kč, ale v listopadu a prosinci to chci dorovnat a budu platit zálohu na elektřinu po 4200 Kč. Takže dohromady […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nájemní smlouva

-

Dobrý den, chci se zeptat: Když mám nájemní smlouvu, mám nárok na příspěvek na bydlení? Slyšela jsem, že musí být pronájem smlouva? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď