Daňové přiznání za rok 2017 – příjmy z podnikání i ze zaměstnání

Dobrý den,

v roce 2017 jsem byl od počátku roku zaměstnaný a v září jsem pak po dohodě s manželkou nastoupil na mateřskou dovolenou.

Zároveň jsem si otevřel živnost. Do konce roku jsem měl příjmy z OSVČ cca 90 tisíc Kč.

Mateřskou jsem pobíral a od září do prosince (v prosinci pak rodičovský příspěvek). Jakým způsobem v tomto případě vyplnit daňové přiznání?

Je třeba uvádět příjmy jak ze zaměstnání, OSVČ i mateřské?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tomáš L., 15.03.2018 15:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.03.2018 16:16 napsal/a:

Dobrý den,

Tak jako skoro každý občan ČR, i vy máte povinnost podat daňové přiznání. Vzhledem k tomu, že v roce 2017 jste mě příjmy jak ze zaměstnání, tak i z podnikání, tak zde není důvod, abyste daňové přiznání nepodával. Nepíšete sice, jak vysoké byly vaše příjmy ze zaměstnání, ale nevidím zde žádný důvod, proč byste daňové přiznání podávat neměl. Podle všeho jsou vaše příjmy podstatně vyšší, než hranice, při které byste DP podávat nemusel.

V daňovém přiznání pak budete uvádět jak příjem ze zaměstnání, tak i příjem z podnikání. Od vašeho zaměstnavatele si musíte nechat vystavit příslušné potvrzení o zdanitelných příjmech. V daňovém přiznání pak budete vyplňovat jak část věnovanou příjmům ze zaměstnání (Úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů, Úhrn povinného pojistného, dílčí základ daně) a současně i část věnovanou příjmům ze samostatně výdělečné činnosti).

Naopak příjmy, které jste dostával v souvislosti s mateřskou a rodičovskou dovolenou (tedy peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek), v daňovém přiznání neuvádíte. Tyto příjmy, podobně jako i jiné sociální dávky nespadají do kategorie zdanitelných příjmů.

V závislosti na dohodě s manželkou si pak v daňovém přiznání můžete případně uplatnit i daňové zvýhodnění na dítě (zde předpokládám, že váš příjem ze zaměstnání zřejmě bude převyšovat příjem ze samostatně výdělečné činnosti OSVČ).

Co se týká samotného vyplněné daňového přiznání, s tímto vám může pomoci nějaký online nástroj, jako třeba zde https://dane.aktualne.cz/, který vás postupně provede jednotlivými kroky vyplňování daňového přiznání. Nebo se můžete obrátit na nějakou účetní či daňového poradce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Platba pojistného po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, skončila mi podpůrčí doba nemocenské. Na ČSSZ mám zažádáno o prodloužení. Chci se zeptat, jak je to s placením ZP a SP během toho, než přijde vyjádření. Podpůrčí doba mi skončila k 9. 9., tj. za těch prvních 9 dní v měsíci, ještě pošlou nemocenské, je tedy zaplaceno i pojištění? Neschopenku jsem neukončil, […]

Zobrazit odpověď

Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně. Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek. U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď