Délka trvání smlouvy po dobu rodičovské dovolené

Dobrý den,

v září 2017 mi končí rodičovská dovolená, měla bych nastoupit zpět do práce, kde mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, ale nevyplatí se mi z finančních ani časových důvodů dojíždět.

Plánujeme však ještě druhé dítě, ale jelikož zatím nejsem těhotná, tedy nemohu z rodičovské dovolené navázat na druhou mateřskou, chci si najít práci novou.

Abych mohla být na druhé rodičovské dva až tři roky, musím mít u nového zaměstnavatele pracovní smlouvu na dobu určitou minimálně do konce doby trvání druhé rodičovské?

Nebo by mi stačila doba určitá jen do nástupu na druhou mateřskou? Tedy musím být zaměstnaná po dobu celé rodičovské dovolené?

Z finančních důvodů nechci být čtyři roky na rodičovské, ale maximálně tři, lépe dva až dva a půl roku.

Moc děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Kamila M., 07.05.2017 14:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2017 14:40 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste u druhého dítěte měla nárok na „mateřskou“ (konkrétně PPM, peněžitá pomoc v mateřství), pak v zásadě není nezbytně nutné, abyste v době jejího zahájení byla zaměstnaná. Za určitých podmínek můžete mít nárok na PPM i jako nezaměstnaná.

PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Nárok na ni při splnění podmínek vzniká 6 – 8 týdnů před porodem. Délka vyplácení PPM je 28 týdnů (při narození jednoho dítěte). Poté následuje rodičovská dovolená a s ní spojený rodičovský příspěvek.

Abyste měla nárok na PPM, tak v době jejího zahájení (tedy 6 – 8 týdnů před porodem), musíte být buď zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), nebo být v ochranné lhůtě – což je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Takže může nastat několik různých situací. Například ukončíte současné zaměstnání, budete nezaměstnaná a těhotná. Pokud by vám termín zahájení PPM vycházel ještě v rámci lhůty 180 dní od ukončení posledního zaměstnání, pak nárok mít budete.

Obdobně můžete ukončit současné zaměstnání a nastoupit do nějakého nového, kde budete mít pracovní smlouvu na dobu určitou. Pak opět máte nárok na PPM a následnou rodičovskou. A to, i kdyby vám pracovní smlouva skončila v průběhu PPM, nebo v průběhu rodičovské.

Co se týká možnosti volby délky rodičovské – tam je rozhodující to, jestli je u vás možné stanovit vyměřovací základ k datu narození dítěte. Obvykle, pokud máte nárok na PPM, pak máte i možnost volby délky RP. I kdybyste tuto podmínku nesplňovala, tak postačí, pokud je zaměstnaný váš manžel. Pro možnost volby délky RP stačí, pokud je možné stanovit příslušný vyměřovací základ alespoň u jednoho z rodičů.

A navíc, tyto podmínky se mají s největší pravděpodobností od začátku roku 2018 měnit (zatím není změna zákona, ale již prošla parlamentem a čeká se na senát). Tato změna by měla umožnit čerpat kratší dobu rodičovského příspěvku i těm lidem, kteří dnes mají automaticky rodičovskou na 4 roky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď