Délka trvání smlouvy po dobu rodičovské dovolené

Dobrý den,

v září 2017 mi končí rodičovská dovolená, měla bych nastoupit zpět do práce, kde mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, ale nevyplatí se mi z finančních ani časových důvodů dojíždět.

Plánujeme však ještě druhé dítě, ale jelikož zatím nejsem těhotná, tedy nemohu z rodičovské dovolené navázat na druhou mateřskou, chci si najít práci novou.

Abych mohla být na druhé rodičovské dva až tři roky, musím mít u nového zaměstnavatele pracovní smlouvu na dobu určitou minimálně do konce doby trvání druhé rodičovské?

Nebo by mi stačila doba určitá jen do nástupu na druhou mateřskou? Tedy musím být zaměstnaná po dobu celé rodičovské dovolené?

Z finančních důvodů nechci být čtyři roky na rodičovské, ale maximálně tři, lépe dva až dva a půl roku.

Moc děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Kamila M., 07.05.2017 14:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2017 14:40 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste u druhého dítěte měla nárok na „mateřskou“ (konkrétně PPM, peněžitá pomoc v mateřství), pak v zásadě není nezbytně nutné, abyste v době jejího zahájení byla zaměstnaná. Za určitých podmínek můžete mít nárok na PPM i jako nezaměstnaná.

PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Nárok na ni při splnění podmínek vzniká 6 – 8 týdnů před porodem. Délka vyplácení PPM je 28 týdnů (při narození jednoho dítěte). Poté následuje rodičovská dovolená a s ní spojený rodičovský příspěvek.

Abyste měla nárok na PPM, tak v době jejího zahájení (tedy 6 – 8 týdnů před porodem), musíte být buď zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), nebo být v ochranné lhůtě – což je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Takže může nastat několik různých situací. Například ukončíte současné zaměstnání, budete nezaměstnaná a těhotná. Pokud by vám termín zahájení PPM vycházel ještě v rámci lhůty 180 dní od ukončení posledního zaměstnání, pak nárok mít budete.

Obdobně můžete ukončit současné zaměstnání a nastoupit do nějakého nového, kde budete mít pracovní smlouvu na dobu určitou. Pak opět máte nárok na PPM a následnou rodičovskou. A to, i kdyby vám pracovní smlouva skončila v průběhu PPM, nebo v průběhu rodičovské.

Co se týká možnosti volby délky rodičovské – tam je rozhodující to, jestli je u vás možné stanovit vyměřovací základ k datu narození dítěte. Obvykle, pokud máte nárok na PPM, pak máte i možnost volby délky RP. I kdybyste tuto podmínku nesplňovala, tak postačí, pokud je zaměstnaný váš manžel. Pro možnost volby délky RP stačí, pokud je možné stanovit příslušný vyměřovací základ alespoň u jednoho z rodičů.

A navíc, tyto podmínky se mají s největší pravděpodobností od začátku roku 2018 měnit (zatím není změna zákona, ale již prošla parlamentem a čeká se na senát). Tato změna by měla umožnit čerpat kratší dobu rodičovského příspěvku i těm lidem, kteří dnes mají automaticky rodičovskou na 4 roky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď