Délka trvání smlouvy po dobu rodičovské dovolené

Dobrý den,

v září 2017 mi končí rodičovská dovolená, měla bych nastoupit zpět do práce, kde mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, ale nevyplatí se mi z finančních ani časových důvodů dojíždět.

Plánujeme však ještě druhé dítě, ale jelikož zatím nejsem těhotná, tedy nemohu z rodičovské dovolené navázat na druhou mateřskou, chci si najít práci novou.

Abych mohla být na druhé rodičovské dva až tři roky, musím mít u nového zaměstnavatele pracovní smlouvu na dobu určitou minimálně do konce doby trvání druhé rodičovské?

Nebo by mi stačila doba určitá jen do nástupu na druhou mateřskou? Tedy musím být zaměstnaná po dobu celé rodičovské dovolené?

Z finančních důvodů nechci být čtyři roky na rodičovské, ale maximálně tři, lépe dva až dva a půl roku.

Moc děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Kamila M., 07.05.2017 14:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2017 14:40 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste u druhého dítěte měla nárok na „mateřskou“ (konkrétně PPM, peněžitá pomoc v mateřství), pak v zásadě není nezbytně nutné, abyste v době jejího zahájení byla zaměstnaná. Za určitých podmínek můžete mít nárok na PPM i jako nezaměstnaná.

PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Nárok na ni při splnění podmínek vzniká 6 – 8 týdnů před porodem. Délka vyplácení PPM je 28 týdnů (při narození jednoho dítěte). Poté následuje rodičovská dovolená a s ní spojený rodičovský příspěvek.

Abyste měla nárok na PPM, tak v době jejího zahájení (tedy 6 – 8 týdnů před porodem), musíte být buď zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), nebo být v ochranné lhůtě – což je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Takže může nastat několik různých situací. Například ukončíte současné zaměstnání, budete nezaměstnaná a těhotná. Pokud by vám termín zahájení PPM vycházel ještě v rámci lhůty 180 dní od ukončení posledního zaměstnání, pak nárok mít budete.

Obdobně můžete ukončit současné zaměstnání a nastoupit do nějakého nového, kde budete mít pracovní smlouvu na dobu určitou. Pak opět máte nárok na PPM a následnou rodičovskou. A to, i kdyby vám pracovní smlouva skončila v průběhu PPM, nebo v průběhu rodičovské.

Co se týká možnosti volby délky rodičovské – tam je rozhodující to, jestli je u vás možné stanovit vyměřovací základ k datu narození dítěte. Obvykle, pokud máte nárok na PPM, pak máte i možnost volby délky RP. I kdybyste tuto podmínku nesplňovala, tak postačí, pokud je zaměstnaný váš manžel. Pro možnost volby délky RP stačí, pokud je možné stanovit příslušný vyměřovací základ alespoň u jednoho z rodičů.

A navíc, tyto podmínky se mají s největší pravděpodobností od začátku roku 2018 měnit (zatím není změna zákona, ale již prošla parlamentem a čeká se na senát). Tato změna by měla umožnit čerpat kratší dobu rodičovského příspěvku i těm lidem, kteří dnes mají automaticky rodičovskou na 4 roky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď