Dlouhodobá neschopenka při těhotenství

Dobrý večer.

Chtěla jsem se zeptat jak je to s dlouhodobou pracovní neschopností. Jsem těhotná a bohužel sem již nemohla vykonávat svoji práci z důvodu stavu a vytížení v práci. Lékař mě tedy poslal na neschopenku. Tudíž do narození dítěte budu zhruba 7 měsíců na PN.

Zajímalo by mě, jak se počítají peníze co dostávám od sociálky, které každý měsíc dostanu a jestli je vlastně dlouhodobá neschopnost v uvozovkách lepší jak krátkodobá. Jelikož se na tomto s kamarádkou nemůžeme domluvit.

Ona tvrdí že byla na PN 4 měsíce a z toho měla chvíli kolem 10500 ze sociálky a potom ji ze sociálky chodilo pouze 3800, což mě přijde nesmyslné. Tak snad nás rozseknete.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Gabriela K., 17.09.2016 21:05
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 30.09.2016 02:08 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve pro upřesnění: nic jako dlouhodobá a krátkodobá neschopenka neexistuje. Při pracovní neschopnosti první 3 dny nedostáváte nic. Za 4 – 14 den pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy. Od 15 dne pracovní neschopnosti pak dostáváte nemocenské dávky. Ty se vyplácí zpravidla po dobu maximálně cca 1 roku.

Není žádný rozdíl mezi tím, jestli jste v pracovní neschopnosti dva, tři, čtyři nebo třeba 7 měsíců. Postup výpočtu je stále stejný a nijak se nemění, bez ohledu na délku trvání pracovní neschopnosti.

Pro výši nemocenských dávek je rozhodující tzv. vyměřovací základ. Ten se počítá zpravidla z posledního zaměstnání, z posledních 12 kalendářních měsíců (měsíc, ve kterém vznikla pracovní neschopnost se pak již nezahrnuje).

Pokud byste měla příjem třeba 20 tisíc korun měsíčně hrubého (pro výpočet se užívá hrubá mzda), pak se vyměřovací základ určí jako 12 * 20000 / 365  = 657,53/den. Konkrétní výpočet se odvíjí od výše mzdy a také toho jestli se počítá od jednoho zaměstnavatele, nebo od více. Nebo i od toho jestli jste byla v uvedené době třeba v jiné pracovní neschopnosti atd.

Vypočítaný vyměřovací základ se pak „redukuje“ a po provedení redukce dostáváte 60% z vypočtené částky. U hrubé mzdy 20000 Kč by to pak bylo 356 Kč za každý kalendářní den pracovní neschopnosti.

Pokud Vaše kamarádka zmiňuje částku 3800 Kč tak mě napadá, jestli si neplete nemocenské dávky a rodičovský příspěvek. Ten je totiž při variantě na 4 roky opravdu 3800 Kč měsíčně.

Pro přesnost, pokud jste nyní před porodem v pracovní neschopnosti, tak ještě před narozením dítěte můžete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Na tu máte případně nárok 6 – 8 týdnů před porodem po dobu 28 týdnů. Pod jejím skončení pak dostáváte rodičovský příspěvek. Postupně tak můžete „vystřídat“ 3 různé dávky, u kterých se bude lišit jejich výše i výpočet (nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď