Dlouhodobá neschopenka při těhotenství

Dobrý večer.

Chtěla jsem se zeptat jak je to s dlouhodobou pracovní neschopností. Jsem těhotná a bohužel sem již nemohla vykonávat svoji práci z důvodu stavu a vytížení v práci. Lékař mě tedy poslal na neschopenku. Tudíž do narození dítěte budu zhruba 7 měsíců na PN.

Zajímalo by mě, jak se počítají peníze co dostávám od sociálky, které každý měsíc dostanu a jestli je vlastně dlouhodobá neschopnost v uvozovkách lepší jak krátkodobá. Jelikož se na tomto s kamarádkou nemůžeme domluvit.

Ona tvrdí že byla na PN 4 měsíce a z toho měla chvíli kolem 10500 ze sociálky a potom ji ze sociálky chodilo pouze 3800, což mě přijde nesmyslné. Tak snad nás rozseknete.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Gabriela K., 17.09.2016 21:05
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 30.09.2016 02:08 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve pro upřesnění: nic jako dlouhodobá a krátkodobá neschopenka neexistuje. Při pracovní neschopnosti první 3 dny nedostáváte nic. Za 4 – 14 den pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy. Od 15 dne pracovní neschopnosti pak dostáváte nemocenské dávky. Ty se vyplácí zpravidla po dobu maximálně cca 1 roku.

Není žádný rozdíl mezi tím, jestli jste v pracovní neschopnosti dva, tři, čtyři nebo třeba 7 měsíců. Postup výpočtu je stále stejný a nijak se nemění, bez ohledu na délku trvání pracovní neschopnosti.

Pro výši nemocenských dávek je rozhodující tzv. vyměřovací základ. Ten se počítá zpravidla z posledního zaměstnání, z posledních 12 kalendářních měsíců (měsíc, ve kterém vznikla pracovní neschopnost se pak již nezahrnuje).

Pokud byste měla příjem třeba 20 tisíc korun měsíčně hrubého (pro výpočet se užívá hrubá mzda), pak se vyměřovací základ určí jako 12 * 20000 / 365  = 657,53/den. Konkrétní výpočet se odvíjí od výše mzdy a také toho jestli se počítá od jednoho zaměstnavatele, nebo od více. Nebo i od toho jestli jste byla v uvedené době třeba v jiné pracovní neschopnosti atd.

Vypočítaný vyměřovací základ se pak „redukuje“ a po provedení redukce dostáváte 60% z vypočtené částky. U hrubé mzdy 20000 Kč by to pak bylo 356 Kč za každý kalendářní den pracovní neschopnosti.

Pokud Vaše kamarádka zmiňuje částku 3800 Kč tak mě napadá, jestli si neplete nemocenské dávky a rodičovský příspěvek. Ten je totiž při variantě na 4 roky opravdu 3800 Kč měsíčně.

Pro přesnost, pokud jste nyní před porodem v pracovní neschopnosti, tak ještě před narozením dítěte můžete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Na tu máte případně nárok 6 – 8 týdnů před porodem po dobu 28 týdnů. Pod jejím skončení pak dostáváte rodičovský příspěvek. Postupně tak můžete „vystřídat“ 3 různé dávky, u kterých se bude lišit jejich výše i výpočet (nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po skončení pracovního poměru?

-

Prosím vás, začala jsem marodit 5 dní, před ukončením pracovního poměru. A pracovní neschopnost stále trvá, i když mi už zaměstnání skončilo. Vím, že prvních 14 dní, mi za neschopenku platí zaměstnavatel. Ale nevím, jak to bude dál? Budu mít dál nárok na nemocenskou, nebo mám ukončit neschopenku, a jít na Úřad práce? Moc děkuju!

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, Od 23. 8. jsem v pracovní neschopnosti, pracovní smlouvu mám do 30.9 2021. Zaměstnavatel mi oznámil, že novou od 1.10 nemůže v pracovní neschopnosti dát, po ukončení nemoci mě vezme zpět. Chtěla jsem se prosím zeptat, nevím jak dlouho budu ještě nemocná, teď v době nemoci sociální a zdravotní pojištění bude platit stát? Já […]

Zobrazit odpověď

Do kolika dní se musí hlásit na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám prosbu. Do kolika dní se musí moje přítelkyně hlásit na Úřad práce, když jí ve středu 22. 9. 2021 ukončil doktor po roce nemocenskou? Někdo říká, že to stačí do 8 dnů a jiní zase, že to musí být do 3 dnů? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Zpětné uznání pracovního úrazu

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Měl jsem pracovní úraz, kdy jsem přišel o článek malíčku, bohužel jsem to nenahlásil jako pracovní úraz. Prosím o info, zda se dá to změnit na pracovní úraz Zaměstnavatel mne od toho odrazoval, a teď dělá, jako kdyby se nic nestalo. Stále jsem v pracovní neschopnosti. Prosím jak postupovat, […]

Zobrazit odpověď