Změny – dlouhodobá pracovní neschopnost 2018

Dobrý den,

prosím je od začátku letošního roku 2018 nějaká změna ohledně maximální délky pracovní neschopnosti, kdy podpůrčí doba již skončila?

Platilo, že záleží na ošetřujícím lékaři, zda a na jak dlouho pacienta uzná dočasně práceneschopným.

Sále, že trvání PN není vázáno na nárok na výplatu nemocenského nebo trvání podpůrčí doby pro výplatu nemocenského, a že zákonem není stanovena žádná maximální doba trvání pracovní neschopnosti.

Prosím došlo k nějakým změnám.

Přeji pěkný den a děkuji.

Dotaz poslal/a: Alena T., 25.01.2017 12:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.04.2018 00:53 napsal/a:

Dobrý den,

Od začátku roku 2018 nedošlo k žádné změně zákona o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), která by se týkala délky pracovní neschopnosti, resp., doby nároku na nemocenských dávek.

Nějaké změny tohoto zákona sice byly (zavedla se na například nová nemocenská dávka „otcovská“ pro otce nově narozeného dítěte, měnily se redukční hranice atp.), délka pracovní neschopnosti se ale nijak neměnila.

Není ale tak úplně pravda, že by nebyla určena maximální délka „nemocenské“. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 26:

(1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény.

Současně ale platí, že po uplynutí doby 380 dní může být pracovní neschopnost prodloužena – viz paragraf 27:

Po uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26 se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26.

Takže je to v zásadě tak jak píšete, je to především na rozhodnutí lékaře, který posoudí váš aktuální zdravotní stav.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď