Dlouhodobý pobyt v zahraničí a neplacení zdravotního pojištění

Dobrý den,

Žila jsem 9 let v zahraničí (mimo EU). Před odjezdem jsem se odhlásila z trvalého pobytu v ČR, vrátila OP a odhlásila se ze zdravotní pojišťovny s tím, že jsem nahlásila, že odjíždím dlouhodobě do zahraničí.

Asistentka pojišťovny mě neinformovala, že tohle musím nahlásit písemně, a že musím mít pojištění.

V zahraničí jsem nebyla pojištěna, všechny návštěvy lékařů, léky, operace jsem si platila sama.

Teď se vracím zpět do ČR. Kontaktovala jsem mou bývalou zdravotní pojišťovnu, zda se u nich mohu znovu zaregistrovat. Odpověděli mi, že musím doložit, že jsem byla po celou dobu mé nepřítomnosti v ČR pojištěna v zemi mého pobytu, jinak musím vše doplatit.

Tak se ptám, proč tohle to musím dokládat, když jsem si vše platila sama, nic po pojišťovně zpětné zadat nebudu a nežila jsem na území CR.

Existuje pro tohle to nějaká výjimka?

Dotaz poslal/a: Marcela H., 21.06.2017 14:06
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.06.2017 16:12 napsal/a:

Dobrý den,

Zdravotní pojištění je tak trochu specifické v tom, že musí být placeno „od narození do smrti“. Buďto jej platí stát (malé děti, školáci, studenti, nezaměstnaní, ženy na mateřské, rodičovské, dlouhodobě nemocní, důchodci ap.), nebo je placeno na základě výdělečné činnosti (zaměstnání/podnikání), nebo si jej musíte platit sama.

Podmínky, za jakých musí být placeno zdravotní pojištění, jsou popsány v příslušném zákoně – zde se jedná konkrétně o zákon číslo 48/1997 Sb., zákon o veřejném zdravotním pojištění.

Osobně nevím o tom, že by se bylo možné nějak „vyhnout“ placení zdravotního pojištění. V případě neuhrazeného zdravotního pojištění při dlouhodobém pobytu v cizině je zde pouze jedna výjimka a to že není účtováno penále za neuhrazené pojistné, které je jinak účtováno ve výši 0,05% za každý den prodlení.

§ 8

Povinnost platit pojistné

(1) Pojistné se platí zdravotní pojišťovně, u které je pojištěnec pojištěn, (dále jen "příslušná zdravotní pojišťovna"). Povinnost platit pojistné vzniká pojištěnci dnem:

d) ke kterému se po návratu do České republiky pojištěnec přihlásil podle odstavce 4 u příslušné zdravotní pojišťovny;

(4) Pojištěnec není povinen platit pojistné po dobu, kdy je dlouhodobě v cizině, pokud je v cizině zdravotně pojištěn a učinil o této skutečnosti u příslušné zdravotní pojišťovny písemné prohlášení. Povinnost platit pojistné však zaniká až dnem, který pojištěnec v prohlášení podle věty prvé uvedl, ne však dříve než dnem následujícím po dni, kdy toto prohlášení bylo doručeno příslušné zdravotní pojišťovně. Od stejného dne až do dne, kdy se pojištěnec u příslušné zdravotní pojišťovny opět přihlásil, nemá pojištěnec nárok na poskytování hrazených služeb. Současně s opětovným přihlášením u příslušné zdravotní pojišťovny je pojištěnec povinen této pojišťovně dodatečně předložit doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině a jeho délce. Pokud pojištěnec nepředloží příslušné zdravotní pojišťovně doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině a jeho délce, je povinen doplatit zpětně pojistné tak, jako by k odhlášení nedošlo; penále se v takovém případě nevymáhá. Jestliže pojištěnec předloží doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině, který nekryje celou dobu, kdy nebyl povinen platit pojistné v České republice podle věty první, je povinen doplatit zpětně pojistné za každý kalendářní měsíc, ve kterém zdravotní pojištění v cizině netrvalo po celý takový kalendářní měsíc; penále se v takovém případě nevymáhá. Další prohlášení podle věty první lze zdravotní pojišťovně podat nejdříve po uplynutí 2 celých kalendářních měsíců následujících po dni opětovného přihlášení. Za dlouhodobý pobyt v cizině se považuje nepřetržitý pobyt delší šesti měsíců.

(6) Penále se nevymáhá při dlouhodobém pobytu pojištěnce v cizině, před kterým neučinil písemné prohlášení podle odstavce 4, neplatil pojistné a po celou dobu pobytu v cizině nečerpal hrazené služby. V takovém případě je pojištěnec povinen předložit doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině a jeho délce, které kryje celou dobu dlouhodobého pobytu v cizině. Doba dlouhodobého pobytu v cizině se v takovém případě začíná počítat ode dne uvedeného jako počátek pojištění v dokladu o uzavření zdravotního pojištění v cizině.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Zdravotní pojištění:

2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

-

Dobrý den, mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení. U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba. Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, registrace na Úřad práce

-

Dobrý den, momentálně jsem studentkou VŠ s tím, že 20. 7. 2022 mi bude 26 let. Vím, že se musím registrovat jako plátce zdravotního pojištění a zároveň, že sociální pojištění není povinné. Můj dotaz je, zda-li jsem povinna se registrovat na Úřadu práce po dovršení věku 26 let. Momentálně jsem nezaměstnaná a nemám žádné příjmy. […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď