Dluh na zdravotním a sociálním pojištění

Dobrý večer,

Potřebovala bych poradit.

Díky bývalému příteli s kterým jsem podnikala a byla vedena jako provozovatelka penzionu mi naskákal dluh na sociálním i zdravotním pojištěni.

Vím, že to je z mé hlouposti proto, že jsem se o to nezajímala a věřila bývalému příteli, že to hradí. Ale po rozchodu jsem zjistila, že nehradil vůbec nic.

Bohužel v té době jsem se starala o svou maminku, která mi umírala a byla mimo svůj penzion. Když jsme se vrátila, vyskočily na mne i jiny kostlivci.

Jak to mam řešit a kde. Od října budu nastupovat do práce. Kolik mi zůstane, pokud na mne půjde exekuce na plat. Výdělek budu mít 12000 tisíc a jsem sama.

Děkuji za odpověď Lenka

Dotaz poslal/a: Lenka J., 18.12.2016 17:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.12.2016 15:12 napsal/a:

Dobrý den,

Osobně bych vám určitě radil „nedělat mrtvého brouka“ ale postavit se k řešení tohoto problému čelem. Pokud dané dluhy ještě nedošly do fáze exekuce, tak se zkuste s jednotlivými věřiteli spojit a domluvit se na nějaké úhradě formou splátkového kalendáře, byť byste měla platit i jen pár stokorun měsíčně.

Jakmile se nějaká pohledávka dostane až do fáze exekuce, pak je již jakákoliv domluva podstatně složitější, a hlavně se vám samotný dluh zvyšuje o další tisíce korun jako náklady na různé poplatky a to co si naúčtuje exekutor.

Pokud by pak byla nařízena exekuce na mzdu z důvodu dlužného sociálního nebo zdravotního pojištění, pak by se jednalo o přednostní pohledávku. Při té může být ze mzdy zabavena vyšší část, než při jiném typu pohledávky (nezaplacené účty splátky půjčky apod.).

Při exekuci na plat vám vždy zůstává určitá část příjmu. Je to tzv. nezabavitelná částka. Ta je ve výši 6178,67 Kč. Pokud byste současně měla vyživovací povinnost na nějaké dítě, nebo měla manžela, pak se základní nezabavitelná částka zvyšuje o 1544,67 Kč.

Při mzdě 12000 Kč (čistého), kdy by se započítávala nezabavitelná částka pouze za vaši osobu a jednalo se o přednostní pohledávku (dluh na sociálním nebo zdravotním pojištění), pak by vám aktuálně zůstávalo 8120 Kč a na úhradu exekuce by šlo 3880 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce na plat:

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď