Zaměstnání na dobu určitou a rodičovská dovolená

Dobrý den,

chci se zeptat, jaký je finanční rozdíl mateřské dovolené a následně pak rodičovského příspěvku, pokud mám v zaměstnání dobu určitou nebo neurčitou.

Mám dobu určitou a rádi bychom měli dítě, ale zvažujeme, jestli nepočkat ještě rok, protože pak bych měla mít (snad) dobu neurčitou a slyšela jsem, že by měla být finančně lepší doba neurčitá.

Jaké to má i jiné výhody a nevýhody.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Blanka C., 19.04.2017 19:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 12:37 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na „mateřskou“ (tedy přesněji na peněžitou pomoc v mateřství PPM) nebo na rodičovský příspěvek, tak zde to, jestli máte v zaměstnání smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou, nemá v podstatě žádný vliv. Výše „mateřské“ (PPM) se odvíjí od vašich příjmů ze zaměstnání (a ty nemá typ smlouvy obvykle žádný vliv).

Celková výše rodičovského příspěvku je pevně daná (220 000 Kč pro všechny příjemce) a liší se jen výše měsíční částky a tím i doba vyplácení (dva roky, tři, čtyři apod.). Možnost volby výše/délky RP je pak navázána opět na výši příjmu v zaměstnání.

To, kde může hrát roli, jakou máte v zaměstnání smlouvu, je samotné uplatnění nároku na tyto dávky (tedy hlavně na PPM) a především pak, pokud byste plánovali i druhé dítě.

Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), máte v případě, že v době jejího zahájení (6 – 8 týdnů před porodem) jste zaměstnána nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání. A současně splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění (doba zaměstnání) alespoň 270 dní za poslední 2 roky.

Takže čistě teoreticky: budete těhotná, budete mít smlouvu na dobu určitou. Před porodem v zaměstnání zahájíte mateřskou dovolenou a bude dostávat PPM. Vaše smlouva na dobu určitou skončí v době mateřské dovolené (před porodem, po porodu, nebo třeba až v době rodičovské dovolení po skončení té mateřské = to je celkem jedno, výsledek bude stejný).

V takovém případě se pro vás nic nemění, dočerpala byste peněžitou pomoc v mateřství a následně měla rodičovský příspěvek. To, že vaše zaměstnání mezi tím skončilo, by se zde nijak neprojevilo.

Pokud byste ale během doby na rodičovské otěhotněla, pak byste již u druhého dítěte neměla nárok na „mateřskou“ (tedy na PPM). A po narození dítěte byste na toto druhé dítě dostávala jenom rodičovský příspěvek.

Pokud byste ale naopak měla v zaměstnání smlouvu na dobu neurčitou, pak by vaše zaměstnání trvalo po celou dobu, co byste byla na mateřské dovolené a i na rodičovské dovolené. Během rodičovské/mateřské dovolené vám zaměstnavatel nesmí dávat výpověď. Pokud byste pak během rodičovské otěhotněla, tak byste v příslušné době ukončila rodičovskou dovolenou a zahájila mateřskou dovolenou na druhé dítě a měla nárok na PPM i na druhé dítě.

Pokud byste měla pracovní smlouvu na dobu určitou, která by vám během mateřské/rodičovské na první dítě zanikla, tak byste na PPM u druhého dítěte měla nárok, jen pokud byste před narozením druhého dítěte pracovala v jiném zaměstnání. A tak aby byly splněny podmínky nároku na PPM.

Pracovní smlouva na dobu neurčitou se vám tedy bude hodit, pokud plánujete dvě děti, a chtěla byste, aby vám doba, kdy budete doma s dětmi, na sebe navazovala. Pokud plánujete jenom jedno dítě a to druhé ne (nebo to druhé zatím vůbec „neřešíte“), pak je to v zásadě jedno.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď