Odchod z práce a kdo bude platit sociální a zdravotní pojištění?

Dobrý den,

Chtěla bych se Vás zeptat, zda když odejdu z práce, musím se nahlásit na úřad práce do tří dnů, ale když to neudělám, musím si přeci platit zdravotní a sociální pojištění sama, že ano?

A slyšela jsem, že prý když budu aspoň jeden den v měsíci v práci, poté odejdu tak mám zdravotní pojištění placené až do konce měsíce.

Je to prosím Vás pravda? Protože mně se to nezdá, aby mi tam někde nenaskákaly dluhy.

Moc Vám děkuji za odpověď.

Přeji hezký den.

Dotaz poslal/a: Tereza N., 24.11.2016 17:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.11.2016 17:35 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud ukončíte zaměstnání, a do 3 dnů zajdete na Úřad práce a požádáte o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, pak byste měla být zaevidována k datu ukončení posledního zaměstnání. Pokud na ÚP nepůjdete vůbec (nemáte takovou povinnost, je to dobrovolné), nebo pokud tam zajdete později, budete zařazena do evidence UP až k datu, kdy tam zajdete a požádáte o zařazení do evidence.

V době, kdy jste v evidenci UP, platí za vás zdravotní pojištění stát. V době, mezi koncem posledního zaměstnání a začátkem nového nebo než jste zařazena do evidence na ÚP, máte povinnost hradit si zdravotní pojištění sama.

Zaměstnavatel má povinnost hradit zdravotní pojištění ode dne nástupu zaměstnance do zaměstnání až do dne ukončení pracovního poměru. Tedy neplatí zde, že by stačilo pracovat jeden den v kalendářním měsíci, aby za vás zaměstnavatel zaplatil celý měsíc zdravotního pojištění. Zaměstnavatel v takovém případě odvádí pouze poměrnou část zdravotního pojištění, která připadá na tento jeden den.

Povinnost hradit si zdravotní pojištění je daná zákonem. Pokud jej nehradí zaměstnavatel nebo stát, pak si jej musíte platit sama. Osoba bez zdanitelných příjmů musí platit minimální zdravotní pojištění což je aktuálně 1337 Kč (od 1. 1. 2017 to bude 1485 Kč). Pokud si platíte jen za část měsíce, pak se daná částka rozpočítává podle počtu dní.

U sociálního pojištění je to jinak. To si povinně hradí pouze podnikatelé  - OSVČ. U ostatních skupin lidí platí sociální pojištění jen zaměstnavatel. Stát nikdy neplatí sociální pojištění (ani když jste vedená v evidenci UP).

Tedy sociální pojištění si sama platit nemusíte (není taková povinnost). Doba, kdy nejste zaměstnaná, se vám ale následně nezapočítává do minimální doby důchodového pojištění pro nárok na důchod (resp. započítá se maximálně jeden rok do 55 let, nebo 3 roky nad 55). Můžete si ale – jako osoba bez zdanitelných příjmů, nebo i v době kdy jste vedená v evidenci UP, platit dobrovolné důchodové pojištění, a to ve výši 1891 Kč měsíčně. Pak by se vám i tato doba zahrnoval do nároku na důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Daňová sleva na dítě jen v některých měsících

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, když jsem veden na Úřadu práce cca 3 měsíc, aby manželka uplatnila slevu daně na dítě, kterou sem do doby mého zaměstnání uplatňoval já. A muže tuto slevu na dítě uplatnit i na měsíce, když jsem byl na dlouhodobém ošetřovném, jako ještě zaměstnanec a bylo mi 90 […]

Zobrazit odpověď

Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jedu na rok na zahraniční studijní pobyt do Asie a zajímalo by mne, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Studium nemám přes svou VŠ tady v ČR, budu ji kvůli tomu muset přerušovat, takže zde prakticky nebudu studentem. Vím o možnosti podat si žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole […]

Zobrazit odpověď

Daňová sleva na dítě ve společné domácnosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li si mohu uplatnit slevu na dítě žijící ve společné domácnosti. S matkou dítěte žijeme ve společném domě cca rok, prozatím nejsme sezdaní, na dítě si nikdo jiný slevu neuplatňuje. Matka dítěte je v současné době na mateřské dovolené, není a nebyla s biologickým otcem v manželství. Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď