Odchod z práce a kdo bude platit sociální a zdravotní pojištění?

Dobrý den,

Chtěla bych se Vás zeptat, zda když odejdu z práce, musím se nahlásit na úřad práce do tří dnů, ale když to neudělám, musím si přeci platit zdravotní a sociální pojištění sama, že ano?

A slyšela jsem, že prý když budu aspoň jeden den v měsíci v práci, poté odejdu tak mám zdravotní pojištění placené až do konce měsíce.

Je to prosím Vás pravda? Protože mně se to nezdá, aby mi tam někde nenaskákaly dluhy.

Moc Vám děkuji za odpověď.

Přeji hezký den.

Dotaz poslal/a: Tereza N., 24.11.2016 17:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.11.2016 17:35 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud ukončíte zaměstnání, a do 3 dnů zajdete na Úřad práce a požádáte o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, pak byste měla být zaevidována k datu ukončení posledního zaměstnání. Pokud na ÚP nepůjdete vůbec (nemáte takovou povinnost, je to dobrovolné), nebo pokud tam zajdete později, budete zařazena do evidence UP až k datu, kdy tam zajdete a požádáte o zařazení do evidence.

V době, kdy jste v evidenci UP, platí za vás zdravotní pojištění stát. V době, mezi koncem posledního zaměstnání a začátkem nového nebo než jste zařazena do evidence na ÚP, máte povinnost hradit si zdravotní pojištění sama.

Zaměstnavatel má povinnost hradit zdravotní pojištění ode dne nástupu zaměstnance do zaměstnání až do dne ukončení pracovního poměru. Tedy neplatí zde, že by stačilo pracovat jeden den v kalendářním měsíci, aby za vás zaměstnavatel zaplatil celý měsíc zdravotního pojištění. Zaměstnavatel v takovém případě odvádí pouze poměrnou část zdravotního pojištění, která připadá na tento jeden den.

Povinnost hradit si zdravotní pojištění je daná zákonem. Pokud jej nehradí zaměstnavatel nebo stát, pak si jej musíte platit sama. Osoba bez zdanitelných příjmů musí platit minimální zdravotní pojištění což je aktuálně 1337 Kč (od 1. 1. 2017 to bude 1485 Kč). Pokud si platíte jen za část měsíce, pak se daná částka rozpočítává podle počtu dní.

U sociálního pojištění je to jinak. To si povinně hradí pouze podnikatelé  - OSVČ. U ostatních skupin lidí platí sociální pojištění jen zaměstnavatel. Stát nikdy neplatí sociální pojištění (ani když jste vedená v evidenci UP).

Tedy sociální pojištění si sama platit nemusíte (není taková povinnost). Doba, kdy nejste zaměstnaná, se vám ale následně nezapočítává do minimální doby důchodového pojištění pro nárok na důchod (resp. započítá se maximálně jeden rok do 55 let, nebo 3 roky nad 55). Můžete si ale – jako osoba bez zdanitelných příjmů, nebo i v době kdy jste vedená v evidenci UP, platit dobrovolné důchodové pojištění, a to ve výši 1891 Kč měsíčně. Pak by se vám i tato doba zahrnoval do nároku na důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď