Odchod z práce a kdo bude platit sociální a zdravotní pojištění?

Dobrý den,

Chtěla bych se Vás zeptat, zda když odejdu z práce, musím se nahlásit na úřad práce do tří dnů, ale když to neudělám, musím si přeci platit zdravotní a sociální pojištění sama, že ano?

A slyšela jsem, že prý když budu aspoň jeden den v měsíci v práci, poté odejdu tak mám zdravotní pojištění placené až do konce měsíce.

Je to prosím Vás pravda? Protože mně se to nezdá, aby mi tam někde nenaskákaly dluhy.

Moc Vám děkuji za odpověď.

Přeji hezký den.

Dotaz poslal/a: Tereza N., 24.11.2016 17:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.11.2016 17:35 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud ukončíte zaměstnání, a do 3 dnů zajdete na Úřad práce a požádáte o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, pak byste měla být zaevidována k datu ukončení posledního zaměstnání. Pokud na ÚP nepůjdete vůbec (nemáte takovou povinnost, je to dobrovolné), nebo pokud tam zajdete později, budete zařazena do evidence UP až k datu, kdy tam zajdete a požádáte o zařazení do evidence.

V době, kdy jste v evidenci UP, platí za vás zdravotní pojištění stát. V době, mezi koncem posledního zaměstnání a začátkem nového nebo než jste zařazena do evidence na ÚP, máte povinnost hradit si zdravotní pojištění sama.

Zaměstnavatel má povinnost hradit zdravotní pojištění ode dne nástupu zaměstnance do zaměstnání až do dne ukončení pracovního poměru. Tedy neplatí zde, že by stačilo pracovat jeden den v kalendářním měsíci, aby za vás zaměstnavatel zaplatil celý měsíc zdravotního pojištění. Zaměstnavatel v takovém případě odvádí pouze poměrnou část zdravotního pojištění, která připadá na tento jeden den.

Povinnost hradit si zdravotní pojištění je daná zákonem. Pokud jej nehradí zaměstnavatel nebo stát, pak si jej musíte platit sama. Osoba bez zdanitelných příjmů musí platit minimální zdravotní pojištění což je aktuálně 1337 Kč (od 1. 1. 2017 to bude 1485 Kč). Pokud si platíte jen za část měsíce, pak se daná částka rozpočítává podle počtu dní.

U sociálního pojištění je to jinak. To si povinně hradí pouze podnikatelé  - OSVČ. U ostatních skupin lidí platí sociální pojištění jen zaměstnavatel. Stát nikdy neplatí sociální pojištění (ani když jste vedená v evidenci UP).

Tedy sociální pojištění si sama platit nemusíte (není taková povinnost). Doba, kdy nejste zaměstnaná, se vám ale následně nezapočítává do minimální doby důchodového pojištění pro nárok na důchod (resp. započítá se maximálně jeden rok do 55 let, nebo 3 roky nad 55). Můžete si ale – jako osoba bez zdanitelných příjmů, nebo i v době kdy jste vedená v evidenci UP, platit dobrovolné důchodové pojištění, a to ve výši 1891 Kč měsíčně. Pak by se vám i tato doba zahrnoval do nároku na důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc. Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené v roce 2022 a začátek mateřské na druhé dítě

-

Dobrý den! V lednu 2022, mi končí po třech letech rodičovská dovolená. A v dubnu 2022, čekáme narození druhého dítěte, takže pak budu zase na mateřské. Můžete mi poradit, jestli se mám do té doby hlásit na Úřadu práce, když mi budou zbývat 3 měsíce do porodu? Děkuji za odpověď!

Zobrazit odpověď

Nahlášení na Úřadu práce po neúspěšné maturitě v září

-

Dobrý den, omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale poslední dobou mi to stále vrtá hlavou. Jde o to, že v roce 2019 jsem končila střední školu s maturitou, v plánu bylo pokračovat na vysokou, nicméně jsem první zkoušku neudělala a musela jí zkusit na podzim, tedy září 2019 (učitelka nám říkala, že jsme stále […]

Zobrazit odpověď