Dohoda o ukončení pracovního poměru z důvodu stěhování

Dobrý den,

rozvázala jsem pracovní poměr dohodou se zaměstnavatelem a to z důvodu stěhování se zpět do rodného města. Pracovala jsem v Praze a vracím se do Brna.

Paní na úřadě mi řekla, že nedostanu plnou výši podpory. Řekla jsem jí, že stěhování je vážný důvod a ona mi odpověděla, že ale mám trvalé bydliště v Brně.

Chci se tedy zeptat, zda má paní pravdu a nemá cenu se tím zabývat nebo s tím mohu něco udělat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Adéla K, 06.12.2016 05:54
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.12.2016 15:39 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je ukončován pracovní poměr z „vážného důvodu“, musí to být uvedeno přímo ve výpovědi nebo v dohodě o ukončení pracovního poměru. Vážné důvody pro ukončení pracovního poměru jsou pak definovány v paragrafu 5, odstavec c, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

c) vážnými důvody důvody spočívající v

  1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
  2. nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost)3a), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
  3. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,
  4. místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,
  5. okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,
  6. zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s Úřadem práce - krajskou pobočkou Úřadu práce a pobočkou Úřadu práce pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“) při zprostředkování zaměstnání, nebo
  7. jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele,

Z výše uvedené citace zákona pak vyplývá, že stěhování není explicitně zařazeno mezi vážné důvody. V obecné praxi ale stěhování bývá zpravidla akceptováno jako vážný důvod. I vzhledem k tomu, že některé „vážné“ důvody jsou v zákonu definovány velmi volně, tak finální rozhodnutí o tom co je, nebo není vážný důvod, je ve výsledku na rozhodnutí Úřadu práce.

Pokud úřednice usoudila, že ve vašem případě se nejedná o vážný důvod, můžete proti tomuto rozhodnutí podat odvolání ke krajské pobočce úřadu práce. Pokud neuspějete tam, je možné dále podat odvolání k Ministerstvu práce a sociálních věcí. Pokud byste neuspěla ani tam, můžete se obrátit na soud.

Vzhledem k tomu, že stěhování není explicitně uvedeno mezi vážnými důvody, musela byste pak zdůvodnit, že se stěhujete třeba z „jiných vážných osobních důvodů“ a pak bude záležet na posouzení vašeho odvolání nadřízeným úřadem nebo na tom, jak to posoudí soud.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Příspěvek v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, prosím, nastoupila jsem do zaměstnání, pracovala 5 dní a poté nastoupila na nemocenskou (úraz). Byla jsem na nemocenské rok a 14 dní (těch 14 dní platil zaměstnavatel). Poté jsem nastoupila na 4 dny do zaměstnání (2 dny z toho byl víkend) a ukončili jsme ho dohodou. Bude se mi příspěvek v nezaměstnanosti počítat […]

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď