Doložení příjmů pro porodné

Dobrý den,

můžete mi poradit? Když se dokládá příjem k porodnému, jde o to, za jaké období je vypláceno, nebo kdy jsem reálně měla peníze na účtu?

Termín porodu mi vychází na 6 měsíc, proto bych měla doložit příjmy za leden – březen 2016.

Já pobírám od 10 měsíce 2015 nemocenskou. Zde se počítají reálném příjmy, které jsem obdržela leden – březen.

Ale jak to je u přítele, který je zaměstnán? Počítá se příjem, který má reálně na účtu anebo podle výplatní pásky. Protože výplatu a výplatnici za prosinec 2015 má na účtu reálně v lednu 2016.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina S., 11.02.2016 19:52
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.02.2016 04:21 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká porodného, tak u něj se dokládají příjmy za rozhodné období. Rozhodným obdobím u porodného je předchozí kalendářní čtvrtletí před porodem. Tedy pokud by se dítě narodilo v lednu 2016, pak je rozhodným obdobím říjen 2015 – prosinec 2015.

Resp. ve vašem případě, pokud se dítě narodí v červnu, pak se opravdu dokládají příjmy za leden 2016 – březen 2016. Pokud by se termín porodu „zdržel“ a dítě se narodilo až na začátku července, pak by to bylo období duben 2016 až červen 2016.

Dokládají se vždy reálné příjmy. Tedy to co skutečně dostanete. Tedy ne ty „teoretické“, ale ty které vám byly skutečně vyplaceny. Tedy, i když fakticky v lednu přijde Vašemu příteli výplata za prosinec, započítává se to jako příjem v lednu.

Takže by se mělo jednat o součet toho, co dostanete vy v rámci nemocenských dávek, příjem Vašeho přítele ze zaměstnání (a případně i další příjmy, které se zohledňují), které v rozhodném období (dané kalendářní čtvrtletí) dostanete bezhotovostně na bankovní účet nebo v hotovosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata. V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď