Doložení příjmů pro porodné

Dobrý den,

můžete mi poradit? Když se dokládá příjem k porodnému, jde o to, za jaké období je vypláceno, nebo kdy jsem reálně měla peníze na účtu?

Termín porodu mi vychází na 6 měsíc, proto bych měla doložit příjmy za leden – březen 2016.

Já pobírám od 10 měsíce 2015 nemocenskou. Zde se počítají reálném příjmy, které jsem obdržela leden – březen.

Ale jak to je u přítele, který je zaměstnán? Počítá se příjem, který má reálně na účtu anebo podle výplatní pásky. Protože výplatu a výplatnici za prosinec 2015 má na účtu reálně v lednu 2016.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina S., 11.02.2016 19:52
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.02.2016 04:21 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká porodného, tak u něj se dokládají příjmy za rozhodné období. Rozhodným obdobím u porodného je předchozí kalendářní čtvrtletí před porodem. Tedy pokud by se dítě narodilo v lednu 2016, pak je rozhodným obdobím říjen 2015 – prosinec 2015.

Resp. ve vašem případě, pokud se dítě narodí v červnu, pak se opravdu dokládají příjmy za leden 2016 – březen 2016. Pokud by se termín porodu „zdržel“ a dítě se narodilo až na začátku července, pak by to bylo období duben 2016 až červen 2016.

Dokládají se vždy reálné příjmy. Tedy to co skutečně dostanete. Tedy ne ty „teoretické“, ale ty které vám byly skutečně vyplaceny. Tedy, i když fakticky v lednu přijde Vašemu příteli výplata za prosinec, započítává se to jako příjem v lednu.

Takže by se mělo jednat o součet toho, co dostanete vy v rámci nemocenských dávek, příjem Vašeho přítele ze zaměstnání (a případně i další příjmy, které se zohledňují), které v rozhodném období (dané kalendářní čtvrtletí) dostanete bezhotovostně na bankovní účet nebo v hotovosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Mám nárok na porodné, když nejsem vdaná?

-

Dobrý den, Jsem těhotná a dítě by se mělo narodit za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na porodné, když nejsem vdaná? S otcem dítěte spolu nežijeme. Měl by mi na dítě přispívat (alespoň jsme se tak dohodli), ale o společném životě neuvažujeme. Budu teda mít nárok na porodný? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď