Doložení příjmů pro porodné

Dobrý den,

můžete mi poradit? Když se dokládá příjem k porodnému, jde o to, za jaké období je vypláceno, nebo kdy jsem reálně měla peníze na účtu?

Termín porodu mi vychází na 6 měsíc, proto bych měla doložit příjmy za leden – březen 2016.

Já pobírám od 10 měsíce 2015 nemocenskou. Zde se počítají reálném příjmy, které jsem obdržela leden – březen.

Ale jak to je u přítele, který je zaměstnán? Počítá se příjem, který má reálně na účtu anebo podle výplatní pásky. Protože výplatu a výplatnici za prosinec 2015 má na účtu reálně v lednu 2016.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina S., 11.02.2016 19:52
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.02.2016 04:21 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká porodného, tak u něj se dokládají příjmy za rozhodné období. Rozhodným obdobím u porodného je předchozí kalendářní čtvrtletí před porodem. Tedy pokud by se dítě narodilo v lednu 2016, pak je rozhodným obdobím říjen 2015 – prosinec 2015.

Resp. ve vašem případě, pokud se dítě narodí v červnu, pak se opravdu dokládají příjmy za leden 2016 – březen 2016. Pokud by se termín porodu „zdržel“ a dítě se narodilo až na začátku července, pak by to bylo období duben 2016 až červen 2016.

Dokládají se vždy reálné příjmy. Tedy to co skutečně dostanete. Tedy ne ty „teoretické“, ale ty které vám byly skutečně vyplaceny. Tedy, i když fakticky v lednu přijde Vašemu příteli výplata za prosinec, započítává se to jako příjem v lednu.

Takže by se mělo jednat o součet toho, co dostanete vy v rámci nemocenských dávek, příjem Vašeho přítele ze zaměstnání (a případně i další příjmy, které se zohledňují), které v rozhodném období (dané kalendářní čtvrtletí) dostanete bezhotovostně na bankovní účet nebo v hotovosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď