Doložení příjmu pro porodné

Dobrý den,

můžete mi poradit? Když se dokládá příjem k porodnému, jde o to, za jaké období je vypláceno (třeba nemocenská) nebo kdy jsem reálně měla peníze na účtu? Když mi přijde nemocenská za 6. měsíc na účet až třeba 2. 7. je to příjem spadající do 2. nebo 3. čtvrtletí?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie Zajptová, 30.06.2015 20:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.07.2015 04:47 napsal/a:

Dobrý den,

co se týká sociální dávky porodné, tak zde se dokládají příjmy za kalendářní čtvrtletí, které předchází termínu narození dítěte. Pokud by se Vám dítě narodilo v červenci 2015, tak se dokládají příjmy za 2 čtvrtletí 2015 (tedy za měsíce duben až červen 2015).

Co se týká samotných příjmů, tak toto je upraveno příslušným zákonem: zákon č. 117/1995 Sb. Zákon o státní sociální podpoře, konkrétně pak část druhá „Příjem rozhodný pro přiznání dávky“, paragraf 6:

§6

(4) Je-li rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, kalendářní čtvrtletí [§ 6 písm. b)], započítávají se příjmy uvedené

a) v odstavci 1 písm. a) č. 1 v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly zaúčtovány,

b) v odstavci 1 písm. a) bodech 3 a 4 v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly vyplaceny,

c) v odstavci 1 písm. b) bodech 1 až 4 a 6, v odstavci 1 písm. c) a v odstavci 1 písm. d), f) až i) v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly vyplaceny,

d) v odstavci 1 písm. b) bodech 5, 7 až 10 v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly plátcem zaúčtovány.

Vás se tedy týká ustanovení v paragrafu 6, písmeno c kde se zákon odkazuje na jiný paragraf, odstavec 1, písmeno c:

c) dávky nemocenského pojištění a důchodového pojištění po odpočtu daně z příjmu připadající na tuto dávku,

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že nemocenské dávky se započítají v tom měsíci, kdy byly skutečně vyplaceny. Tedy pokud vám nemocenská dávka za červen, přijde na účet až v červenci, do rozhodného období duben – červen se započítávat nebude. Pokud jste ale například již v dubnu dostala nemocenské dávky za březen (pokud byste v té době byla již v pracovní neschopnosti), pak se dubnová platba za měsíc březen započítá do příjmů, na jejichž základě se posuzuje nárok na porodné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď