Jak vystěhovat nežádoucí osobu z bytu

Dobrý den,

Jak může slečna nebo paní tazatelka postupovat v případě, že chce zrušit trvalý pobyt svému strýci bez jeho vědomí v případě, že byt i nadále obývá (obývací právo již zaniklo, nebo bylo sjednáno pouze na ústní dohodě).

Viz dotaz: Zrušení trvalého pobytu bez souhlasu spolubydlícího

Prostě a jednoduše:

Chci zrušit trvalý pobyt někomu, kdo ho má v nemovitosti kde já jsem výhradním vlastníkem, ale dotyčný ač nemá žádné užívací právo, se nechce vystěhovat?

Konkrétně se může jednat o výše zmiňovaný dotaz tazatelky. Nebo se muže jednat o případ, že v dobré víře udělím souhlas k trvalému pobytu přítelkyni, vztah nevyjde a ona se odmítne vystěhovat. Totéž platí, že budu chtít pomoci mému známému v nouzi, přihlásím ho k trvalému pobytu do své nemovitosti a dotyčný známý propadne v budoucnosti např. alkoholismu a nebude se chtít vystěhovat.

Jak postupovat v takových případech V § 12 bodu 1 odst. c se vyloženě píše: zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.

Ale co když zmiňovaný občan, kterého chceme „vypudit“ odmítne objekt přestat užívat.

Děkuji za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Jirka H., 24.05.2017 20:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 14:18 napsal/a:

Dobrý den,

Postup v případě, že si majitel bytu již dále nepřeje, aby nějaká osoba (nájemník, příbuzný, přítelkyně apod.) dále používala byt je následující:

Pokud byla uzavřena nějaká nájemní, podnájemní smlouva nebo jakákoliv jiná dohoda o užívání bytu nebo jeho části, pak je nutné tuto dohodu vypovědět. Pokud již dopředu předpokládáte nějaké problémy, pak je více než vhodné to provést písemně, nebo tuto výpověď předat dotyčné osobě před svědky. A to platí i v případě, že byla uzavřena jen ústní dohoda. V této výpovědi by mělo být uvedeno konkrétní datum, ke kterému má dotyčná „nežádoucí“ osoba vyklidit byt.

Pokud tak neučiní a k datu uvedenému ve výpovědi byt není uvolněn, pak je dalším krokem podání žaloby na vyklizení nemovitosti k soudu. V žalobě by mělo být uvedeno, že dotyčná osoba užívala byt buď na základě nájemní smlouvy, nebo ústní dohody. Zároveň přiložíte onu písemnou výpověď smlouvy s termínem, ke kterému měla být nemovitost vyklizena. V žalobě pak požadujete, aby soud stanovil termín, ke kterému má být nemovitost vyklizena.

Jakmile soud rozhodne a osoba, která byt užívá neoprávněně, neuposlechne soudní výzvu na vyklizení nemovitosti, pak podáváte návrh na její soudní vystěhování, což řeší buď soudní vykonavatel, nebo exekutor.

Současně je možné podat trestní oznámení na Polici ČR pro neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru či pro neoprávněné užívání cizí věci.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď

Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt

-

Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím. Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme. Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště. Zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Vlastním nemovitost, kde nebydlím – musím platit poplatek za popelnici?

-

Dobrý den, nedávno jsem koupila nemovitost, kterou opravuji a ještě v ní nebydlím, tudíž trvalý pobyt mám stále jinde. Jaké povinnosti mám vůči MÚ/Obecnímu Úřadu? Popelnici zatím nepotřebuji, musím ji i tak přihlásit?

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro důchodce v rodinném domě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli dva lidé v důchodu, (jsou rozvedení), bydlí spolu v přízemí v rodinném domě, trvalý pobyt mají nahlášený. Mají nárok na příspěvek na bydlení? Jejich měsíční důchod je cca 8 000Kč, druhý cca 12 000Kč. V domě, který má stejné číslo popisné, bydlí další rodina v patře, která hospodaří […]

Zobrazit odpověď