Dosáhnu na nějaké dávky?

Mám dotaz, jsem vdaná, s manželem nežijí již 5 let, je v zahraničí.

Máme spolu dceru, bude ji 7. Mam ji ve své péči určené soudem i alimenty 3 tisíce.

Momentálně bydlím s přítelem, ale situace je neúnosná a musím odejít. Hledám si bydlení.

Bydlím ve městě s 90 tis. Obyvateli. Mam insolvenci, čistý plat před srážkou cca 14400. A po odečtu insolvence 11.100 Kč. Bydlení s trvalým pobytem v byte 2+1 by stalo cca 9.500 Kč se vším. Z vybavení bytu mám jen pračku a dětský pokoj.

Budu mít nárok na nějaký příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, mimořádnou dávku např. Na vybaveni ( postel pro sebe, lednicí).

Nikdy jsem žádné dávky nepobírala a neumím v tom chodit. Než se zajdu zeptat na Sociálku, byla bych ráda, jestli vůbec je nějaká šance a možnost nějaké peníze pobírat.

Díky Květa

Dotaz poslal/a: Květuše V., 16.03.2016 19:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.03.2016 18:10 napsal/a:

Dobrý den,

Na „sociálku“ určitě nechoďte. Všechny sociální dávky se totiž vyřizují na Úřadu práce (již od 1. 1. 2012).

Z dávek, na které byste případně mohla mít nárok, přichází do úvahy zřejmě jen ten příspěvek na bydlení.

U této sociální dávky musíte být majitelem bytu (nebo domu), nebo mít uzavřenou nájemní smlouvu (zde ale pozor na „pronájem“ družstevního bytu – tam byste nebyla v pozici nájemníka, ale podnájemníka a dávku byste nezískala).

U příspěveku na bydlení se dokládají příjmy a náklady na bydlení (tedy nájem, platby za energie, pokud nejsou součástí nájmu, jako je voda, elektřina, plyn, topení), vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Nyní, tedy v březnu 2016 by se dokládaly příjmy a náklady na bydlení za říjen až prosinec 2015, od dubna by se pak dokládaly příjmy a náklady za leden – březen 2016.

Na příspěvek na bydlení tedy nemáte nárok ihned po pořízení nového bydlení, ale až s menším časovým odstupem (tak abyste mohl doložit reálně zaplacené náklady na bydlení).

U příspěvek na bydlení se pak dále sledují příjmy:

§ 24

Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Na základě Vámi udávaného příjmu (i když z pohledu sociálních dávek se Vám jako příjem bude započítávat celá mzda, a ne jen to co Vám zůstává po provedení srážek), a Vámi očekávaných nákladů na bydlení se domnívám, že byste na tuto dávku nárok mít měla.

Jako příjem by se u Vás počítalo 14400 + 3000, tedy 17400 Kč (vycházím z toho, že zmíněných 14400 Kč, je čistá mzda, pro sociální dávky se jako příjem započítává právě čistá mzda, alimenty, které dostáváte na dceru, se pak také započítávají jako příjem).

Co se týká jiných sociálních dávek, jsou sice jednorázové dávky, konkrétně je to mimořádná pomoc ve hmotné nouzi. Vzhledem k udávanému příjmu ale myslím, že nespadáte do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“. Životní minimum Vás a Vaší dcery je 5280 Kč měsíčně. I když se pro dávky hmotné nouze nezapočítává celý příjem, ale z platu se započítá jen 70%, tak i tak je Váš příjem podstatně vyšší než je právě životní minimum.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď