Dosáhnu na nějaké dávky?

Mám dotaz, jsem vdaná, s manželem nežijí již 5 let, je v zahraničí.

Máme spolu dceru, bude ji 7. Mam ji ve své péči určené soudem i alimenty 3 tisíce.

Momentálně bydlím s přítelem, ale situace je neúnosná a musím odejít. Hledám si bydlení.

Bydlím ve městě s 90 tis. Obyvateli. Mam insolvenci, čistý plat před srážkou cca 14400. A po odečtu insolvence 11.100 Kč. Bydlení s trvalým pobytem v byte 2+1 by stalo cca 9.500 Kč se vším. Z vybavení bytu mám jen pračku a dětský pokoj.

Budu mít nárok na nějaký příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, mimořádnou dávku např. Na vybaveni ( postel pro sebe, lednicí).

Nikdy jsem žádné dávky nepobírala a neumím v tom chodit. Než se zajdu zeptat na Sociálku, byla bych ráda, jestli vůbec je nějaká šance a možnost nějaké peníze pobírat.

Díky Květa

Dotaz poslal/a: Květuše V., 16.03.2016 19:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.03.2016 18:10 napsal/a:

Dobrý den,

Na „sociálku“ určitě nechoďte. Všechny sociální dávky se totiž vyřizují na Úřadu práce (již od 1. 1. 2012).

Z dávek, na které byste případně mohla mít nárok, přichází do úvahy zřejmě jen ten příspěvek na bydlení.

U této sociální dávky musíte být majitelem bytu (nebo domu), nebo mít uzavřenou nájemní smlouvu (zde ale pozor na „pronájem“ družstevního bytu – tam byste nebyla v pozici nájemníka, ale podnájemníka a dávku byste nezískala).

U příspěveku na bydlení se dokládají příjmy a náklady na bydlení (tedy nájem, platby za energie, pokud nejsou součástí nájmu, jako je voda, elektřina, plyn, topení), vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Nyní, tedy v březnu 2016 by se dokládaly příjmy a náklady na bydlení za říjen až prosinec 2015, od dubna by se pak dokládaly příjmy a náklady za leden – březen 2016.

Na příspěvek na bydlení tedy nemáte nárok ihned po pořízení nového bydlení, ale až s menším časovým odstupem (tak abyste mohl doložit reálně zaplacené náklady na bydlení).

U příspěvek na bydlení se pak dále sledují příjmy:

§ 24

Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Na základě Vámi udávaného příjmu (i když z pohledu sociálních dávek se Vám jako příjem bude započítávat celá mzda, a ne jen to co Vám zůstává po provedení srážek), a Vámi očekávaných nákladů na bydlení se domnívám, že byste na tuto dávku nárok mít měla.

Jako příjem by se u Vás počítalo 14400 + 3000, tedy 17400 Kč (vycházím z toho, že zmíněných 14400 Kč, je čistá mzda, pro sociální dávky se jako příjem započítává právě čistá mzda, alimenty, které dostáváte na dceru, se pak také započítávají jako příjem).

Co se týká jiných sociálních dávek, jsou sice jednorázové dávky, konkrétně je to mimořádná pomoc ve hmotné nouzi. Vzhledem k udávanému příjmu ale myslím, že nespadáte do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“. Životní minimum Vás a Vaší dcery je 5280 Kč měsíčně. I když se pro dávky hmotné nouze nezapočítává celý příjem, ale z platu se započítá jen 70%, tak i tak je Váš příjem podstatně vyšší než je právě životní minimum.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď