Neomezené vycházky během nemocenské

Dobrý den,

chtěla bych se jen zeptat.

Jsem na dočasné PN, od minulého týdne. Můj zaměstnavatel mě ale bude již tento týden v pátek potřebovat v práci.

Na personálním oddělení mého zaměstnavatele mi ale sdělili, že LÉKAŘ nemusí ukončovat neschopenku, ale může na ten jeden den stanovit, jak oni řekli, NEOMEZENÉ vycházky.

Je to pravda?

Dotaz poslal/a: kristýna k., 22.12.2016 16:16
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.12.2016 15:30 napsal/a:

Dobrý den,

to co píšete, resp. to co tvrdíte, že vám sdělili na personálním oddělení vašeho zaměstnavatele, se mi poměrně hodně nezdá. O něčem podobném jsem opravdu neslyšel. Co se týká možnosti vycházek během pracovní neschopnosti, tak zde je zákon poměrně striktní. Neomezené vycházky jsou sice teoreticky možné, ale pouze ve specifických případech. Třeba u pacientů s onkologickým nebo jiným závažným onemocněním s nepravidelným léčebným režimem. Viz paragraf 56, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že ošetřující lékař vám sice může, povolit vycházky během pracovní neschopnosti bez časového omezení, resp. bez pevně stanoveného časového rozmezí, ale pouze ve výjimečných případech. A to, že byste šla pracovat pro svého zaměstnavatele, mezi výjimečné případy myslím nepatří.

Dále je zde i ustanovení paragrafu 16 stejného zákona:

§ 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Tedy zákon přímo zakazuje, abyste během pracovní neschopnosti pracovala (vykonávala stejnou činnost pro stejného zaměstnavatele), na základ které je vám vyplácena nemocenská. Resp. pokud budete danou činnost během pracovní neschopnosti vykonávat, pak přicházíte o nárok na nemocenské dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď