Nárok na mateřskou, když jsem ve výpovědní lhůtě?

Dobrý den,

nejsem si jistá, zda budu mít nárok na mateřskou, moje situace je nyní taková: zaměstnaná jsem byla na HPP 8 měsíců, ale dala jsem sama výpověď a teď jsem ve dvouměsíční výpovědní lhůtě, ve které jsem ale otěhotněla.

Pracovní poměr tedy skončí a já již nebudu zaměstnaná v těhotenství. Termín nástupu na mateřskou bych měla až 6-8 týdnů před porodem a to si myslím, že nebudu nikde v tu dobu zaměstnaná.

Otázka je, zda budu mít nárok na mateřskou, i když bych byla jen na pracáku?

Nebo je pro mě výhodnější nechat se ještě zaměstnat (u stejného zaměstnavatele), akorát s novou smlouvou jen na částečný úvazek (HPP už je obsazený) a potom kdybych nezvládala práci, tak jít na nemocenskou do konce porodu?

Děkuji předem za Váš názor.

Dotaz poslal/a: Veronika P., 08.05.2017 16:04

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.05.2017 15:15 napsal/a:
 

Dobrý den,

Jednou ze základních podmínek, abyste měla nárok na „mateřskou“ (přesněji tedy PPM, peněžitá pomoc v mateřství), je to, že v době zahájení mateřské (čerpání PPM), jste stále zaměstnána (a tím i účastníkem nemocenského pojištění. Nebo že jste v ochranné lhůtě, která je v případě těhotných žen až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Píšete, že jste otěhotněla ještě ve výpovědní době, tedy z toho usuzuji, že jste nyní v prvním nebo druhém měsíci těhotenství. Pokud byste po skončení zaměstnání již nikde dále nepracovala a byla nezaměstnaná, pak na PPM můžete mít nárok pouze v případě, že by se zahájení mateřské uskutečnilo ještě v rámci oněch 180 dní, tedy cca do 6 měsíců od skončení zaměstnání.

Vzhledem k tomu, že nevím, na kdy vám vychází konec pracovního poměru a kdy máte plánovaný termín porodu, tak vám nyní nemohu říci, jestli vám to časově ještě vychází nebo ne.

Pokud by vám to časově nevycházelo, pak jediná možnost jak mít nárok na PPM je to, že byste před porodem byla ještě někde zaměstnána. To, že byste pracovala pro stejného zaměstnavatele na částečný úvazek, ničemu nevadí. Ani to že byste pak třeba část doby byla v pracovní neschopnosti.

Je zde pouze ta věc, že v případě, že byste nyní nastoupila ještě na zkrácený úvazek, pak výše PPM se zpravidla odvíjí od příjmů dosahovaných v posledním zaměstnání. Tím pádem by pak i vaše PPM byla nižší.

Určitou alternativou by mohlo být to, že byste byla v pracovní neschopnosti ještě nyní, během výpovědní lhůty. Dle příslušných zákonů je to totiž tak, že pokud „onemocníte“ v době, kdy jste ve výpovědní lhůtě, tak se vám tato výpovědní lhůta na dobu trvání pracovní neschopnosti „pozastaví“. V praxi tedy, pokud máte výpovědní lhůtu dva měsíce, z ní uběhne jeden měsíc a vy onemocníte a jste pak třeba 3 měsíce v pracovní neschopnosti, tak po uplynutí těchto tří měsíců vám bude pokračovat ještě jeden měsíc výpovědní lhůty.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,