Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

Dobrý den,

potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září.

Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi začnou nabízet práci. Nabídla mi možnost teda po dvou měsících odejít a nahlásit se na VZP jako matka pečující o dítě.

Já mám domluvenou brigádu cca od půlky července. Plánujeme na podzim druhé dítě. Prosím vás mám několik otázek:

1.Pokud budu jako matka pečující o dítě, tak dceru můžu dát do školky pouze na 4hodiny denně?

2.Když zůstanu na ÚP, jak dlouho mi budou tolerovat pouze dohodu o provedení práce?

3.V případě otěhotnění u obou variant – budu si moct zažádat o rodičovský příspěvek? I když zůstanu jako uchazeč o zaměstnání? Nevyhodí mě?

Děkuji mockrát

Dotaz poslal/a: Aneta K., 09.07.2017 15:39

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.07.2017 14:52 napsal/a:
 

Dobrý den,

Z Úřadu práce vás nemohou „jen tak vyhodit“. Resp. pokud budete plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání – což zahrnuje především chodit na pravidelné schůzky na Úřad práce, a projevovat aktivní snahu o hledání nového zaměstnání, tak vás opravdu nemohou „vyhodit“. To by mohli jen v případě, že byste třeba odmítala nabídky zaměstnání, které vám najdou/doporučí, nebo se bez nějakého vážného důvodu nedostavila n schůzku na ÚP, apod.

Zmiňujete, že budete v době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, chodit na nějakou brigádu. Zde jen pozor na to, že jako nezaměstnaná, pokud ještě máte nárok na podporu v nezaměstnanosti (což byste podle mého měla mít), nemůžete mít žádný „legální“ příjem.

Resp. pokud budete mít jakýkoliv příjem, bez ohledu na jeho výši, vám nebude vyplácena podpora v nezaměstnanosti. A také se musí jednat jen o práci na DPP nebo DPČ, kde nebudete mít příjem vyšší než polovinu minimální mzdy (v roce 2017 tedy ne více než 5500 Kč). Pokud by byl příjem vyšší, pak byste nejenom nedostávala podporu v nezaměstnanosti, ale byla byste i vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání.

Po skončení vyplácení podpory v nezaměstnanosti, pak už můžete pracovat. Ale opět platí omezení na maximální výši příjmu – tedy maximálně do 5500 Kč měsíčně. Jinak by to opět vedlo k vyřazení z evidence ÚP.

Pokud byste se nahlásila u své zdravotní pojišťovny jako osoba pečující o dítě do 7 roků, pak za vás bude zdravotní pojištění platit stát. V tom případě platí omezení, že by dítě nemělo být ve školce na dobu delší než 4 hodiny. A současně je omezena i možnost nějakého příjmu – můžete mít pouze příjem, který nezakládá povinnost platit zdravotní pojištění. Což znamená práci na DPP (dohodu o provedení práce) do maximálně 10000 Kč měsíčně nebo práci na  DPČ (dohodu o pracovní činnosti) do maximálně 2500 Kč měsíčně.

Na rodičovský příspěvek byste pak měla nárok, ať už byste byla vedená v evidenci ÚP jako nezaměstnaná, nebo jako „žena v domácnosti“ pečující o dítě do 7 roků.

Něco jiného je pak nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství, tedy „mateřskou“). Na tu byste měla nárok jen v případě, že byste před porodem pracovala v nějakém zaměstnání. V době, kdy jste doma s dítětem, jako osoba pečující o dítě nebo když jste vedená v evidenci Úřadu práce, za vás nikdo neplatí nemocenské pojištění a tak vám pak ani nemůže vzniknout nárok na PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,