Dotaz k příspěvku na bydlení

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně příspěvku na bydlení.

Již z reakcí, které jsou zde zveřejněny, jsem se dověděla, že při žádosti o příspěvek na bydlení se posuzují pouze osoby, které mají v bytě vedený trvalý pobyt.

Ráda bych se zeptala, zda bych měla na příspěvek nárok i já a to v případě, že v bytě mám trvalý pobyt pouze já a naše sedmi měsíční dcera, ale nájemní smlouva je psaná na přítele?

Dotaz poslal/a: Ludmila P., 23.02.2016 19:56
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 24.02.2016 17:06 napsal/a:

Dobrý den,

Ano máte pravdu, že v případě přídavku na bydlení jsou posuzovány příjmy osob, které mají v daném bytě vedený trvalý pobyt. Tedy okruh společně posuzovaných osob je zde vymezen právě trvalým pobytem. To ale není vše.

Zákon číslo 117/1995 Sb. - Zákon o státní sociální podpoře – paragraf 7 a paragraf 24:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

§ 24 Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Tedy nestačí to, že máte v bytě trvalý pobyt, ale musíte být současně nájemcem nebo vlastníkem daného bytu nebo domu.

Pokud je nájemní smlouva uzavřena pouze na jméno Vašeho přítele, a on v bytě nemá trvalý pobyt, o dávku žádat nemůže. Stejně tak, pokud vaše jméno není uvedeno v nájemní smlouvě, tak o příspěvek žádat nemůžete i když v bytě máte trvalý pobyt.

Řešením v takové situaci by bylo domluvit se s majitelem bytu a uzavřít novou nájemní smlouvu, která by buď byla rovnou na vaše jméno, nebo ve které byste alespoň byla uvedena jako nájemce (tj. nájemní smlouva by byla na Vaše jméno i na jméno přítele).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď