Podpora v nezaměstnanosti a dluh na sociálním a zdravotním pojištění

Dobrý den,

je možné se zaevidovat na úřad práce a žádat o podporu i v případě, že má dotyčný uchazeč dluhy na sociálním a zdravotním pojištění?

Předem děkuji za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie G., 7.06.2017 07:34
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.06.2017 16:54 napsal/a:

Dobrý den,

I když to ve vašem dotazu přímo není uvedeno, předpokládám, že dluh na sociálním a zdravotním pojištění, vznikl během podnikání jako OSVČ? Pokud nyní zvažujete podporou v nezaměstnanosti, pak předpokládám, že výkon SVČ byl ukončen, pozastaven, nebo se tomu tak v blízké budoucnosti má stát?

Jednou z hlavních podmínek nároku na podporu v nezaměstnanosti je to, že máte v posledních dvou letech nejméně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění, nebo že je vám případně započítána nějaká náhradní doba. U zaměstnanců je sociální pojištění (důchodové pojištění) strháváno ze mzdy. OSVČ zase mají povinnost hradit si sociální pojištění samy.

Pokud byste po skončení/přerušení SVČ chtěla jít na úřad práce, pak budete potřebovat příslušné dokumenty z ČSSZ.

Po splnění oznamovací povinnosti o ukončení činnosti vůči příslušné správě sociálního zabezpečení, dostanete „Potvrzení o době výkonu samostatné výdělečné činnosti a o době důchodového pojištění v rozhodném období“. Součástí tohoto potvrzení je i údaj o výši vyměřovacího základu OSVČ pro placení pojistného za poslední zúčtovaný kalendářní rok, za který bylo uhrazeno pojistné, který je rozhodný pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti. Toto potvrzení se předkládá úřadu práce.

Pokud máte nějaké dluhy na sociálním pojištění, pak to je určitě problém. Jaksi to vyplývá z logiky, že pokud si neoplatíte sociální pojištění (které je navíc povinné ze zákona), pak vám nemůže vznikat účast na důchodovém pojištění.  Nejdete tedy na jednu stranu neplatit povinné odvody a současně od státu požadovat podporu.

Pokud tedy na Úřadu práce nedoložíte výpisem z ČSSZ (resp. řešíte s místní OSSZ, okresní správou sociálního zabezpečení), že nedlužíte na sociálním pojištění, pak nárok na podporu v nezaměstnanosti určitě nevznikne.

Se zdravotním pojištěním by to mělo být jiné, tam by dluh až tak zásadně nevadil. I když dlužíte na zdravotním pojištění, stále máte nárok na bezplatné ošetření například v nemocnici nebo u lékaře.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc. Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni […]

Zobrazit odpověď