Podpora v nezaměstnanosti a dluh na sociálním a zdravotním pojištění

Dobrý den,

je možné se zaevidovat na úřad práce a žádat o podporu i v případě, že má dotyčný uchazeč dluhy na sociálním a zdravotním pojištění?

Předem děkuji za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie G., 7.06.2017 07:34
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.06.2017 16:54 napsal/a:

Dobrý den,

I když to ve vašem dotazu přímo není uvedeno, předpokládám, že dluh na sociálním a zdravotním pojištění, vznikl během podnikání jako OSVČ? Pokud nyní zvažujete podporou v nezaměstnanosti, pak předpokládám, že výkon SVČ byl ukončen, pozastaven, nebo se tomu tak v blízké budoucnosti má stát?

Jednou z hlavních podmínek nároku na podporu v nezaměstnanosti je to, že máte v posledních dvou letech nejméně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění, nebo že je vám případně započítána nějaká náhradní doba. U zaměstnanců je sociální pojištění (důchodové pojištění) strháváno ze mzdy. OSVČ zase mají povinnost hradit si sociální pojištění samy.

Pokud byste po skončení/přerušení SVČ chtěla jít na úřad práce, pak budete potřebovat příslušné dokumenty z ČSSZ.

Po splnění oznamovací povinnosti o ukončení činnosti vůči příslušné správě sociálního zabezpečení, dostanete „Potvrzení o době výkonu samostatné výdělečné činnosti a o době důchodového pojištění v rozhodném období“. Součástí tohoto potvrzení je i údaj o výši vyměřovacího základu OSVČ pro placení pojistného za poslední zúčtovaný kalendářní rok, za který bylo uhrazeno pojistné, který je rozhodný pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti. Toto potvrzení se předkládá úřadu práce.

Pokud máte nějaké dluhy na sociálním pojištění, pak to je určitě problém. Jaksi to vyplývá z logiky, že pokud si neoplatíte sociální pojištění (které je navíc povinné ze zákona), pak vám nemůže vznikat účast na důchodovém pojištění.  Nejdete tedy na jednu stranu neplatit povinné odvody a současně od státu požadovat podporu.

Pokud tedy na Úřadu práce nedoložíte výpisem z ČSSZ (resp. řešíte s místní OSSZ, okresní správou sociálního zabezpečení), že nedlužíte na sociálním pojištění, pak nárok na podporu v nezaměstnanosti určitě nevznikne.

Se zdravotním pojištěním by to mělo být jiné, tam by dluh až tak zásadně nevadil. I když dlužíte na zdravotním pojištění, stále máte nárok na bezplatné ošetření například v nemocnici nebo u lékaře.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

HPP a OSVČ – jak je to s placením daní?

-

Dobrý den, jmenuji se Radek a chtěl bych se zeptat, jak je to s placením daní. Jsem zaměstnán na HPP s částkou 20 000 Kč – čistý příjem z práce. Pokud si založím OSVČ na truhláře, podlaháře a volná živnost, jak je to s placením daní pokud bych měl účetní, která by mi vyřizovala daně jak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a konec pracovní smlouvy

-

Dobrý den, 31. 5. 2021 mi skončila pracovní smlouva. Byl jsem ale touto dobou už 2 měsíce na nemocenské, kterou mi lékař ukončil ve středu 9. 6. 2021. Následující den, jsem byl u bývalého zaměstnavatele pro papíry o ukončení zaměstnání, na úřad práce jsem šel v pondělí 14. 6. 2021 Nedávno jsem dostal rozhodnutí o […]

Zobrazit odpověď

Co můžu dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, v červenci mi končí rodičovská dovolená. Dítě dovrší 5.7.2021 4 let. Končí mi tedy RD přesně v tento den? Ráda bych však zůstala nadále doma – ženou v domácnosti. Jaké mám povinnosti a možnosti – kam se nahlásit, co si platit nebo co mi může být placeno? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď