Podpora v nezaměstnanosti a dluh na sociálním a zdravotním pojištění

Dobrý den,

je možné se zaevidovat na úřad práce a žádat o podporu i v případě, že má dotyčný uchazeč dluhy na sociálním a zdravotním pojištění?

Předem děkuji za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie G., 7.06.2017 07:34
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.06.2017 16:54 napsal/a:

Dobrý den,

I když to ve vašem dotazu přímo není uvedeno, předpokládám, že dluh na sociálním a zdravotním pojištění, vznikl během podnikání jako OSVČ? Pokud nyní zvažujete podporou v nezaměstnanosti, pak předpokládám, že výkon SVČ byl ukončen, pozastaven, nebo se tomu tak v blízké budoucnosti má stát?

Jednou z hlavních podmínek nároku na podporu v nezaměstnanosti je to, že máte v posledních dvou letech nejméně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění, nebo že je vám případně započítána nějaká náhradní doba. U zaměstnanců je sociální pojištění (důchodové pojištění) strháváno ze mzdy. OSVČ zase mají povinnost hradit si sociální pojištění samy.

Pokud byste po skončení/přerušení SVČ chtěla jít na úřad práce, pak budete potřebovat příslušné dokumenty z ČSSZ.

Po splnění oznamovací povinnosti o ukončení činnosti vůči příslušné správě sociálního zabezpečení, dostanete „Potvrzení o době výkonu samostatné výdělečné činnosti a o době důchodového pojištění v rozhodném období“. Součástí tohoto potvrzení je i údaj o výši vyměřovacího základu OSVČ pro placení pojistného za poslední zúčtovaný kalendářní rok, za který bylo uhrazeno pojistné, který je rozhodný pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti. Toto potvrzení se předkládá úřadu práce.

Pokud máte nějaké dluhy na sociálním pojištění, pak to je určitě problém. Jaksi to vyplývá z logiky, že pokud si neoplatíte sociální pojištění (které je navíc povinné ze zákona), pak vám nemůže vznikat účast na důchodovém pojištění.  Nejdete tedy na jednu stranu neplatit povinné odvody a současně od státu požadovat podporu.

Pokud tedy na Úřadu práce nedoložíte výpisem z ČSSZ (resp. řešíte s místní OSSZ, okresní správou sociálního zabezpečení), že nedlužíte na sociálním pojištění, pak nárok na podporu v nezaměstnanosti určitě nevznikne.

Se zdravotním pojištěním by to mělo být jiné, tam by dluh až tak zásadně nevadil. I když dlužíte na zdravotním pojištění, stále máte nárok na bezplatné ošetření například v nemocnici nebo u lékaře.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Daňová sleva na dítě jen v některých měsících

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, když jsem veden na Úřadu práce cca 3 měsíc, aby manželka uplatnila slevu daně na dítě, kterou sem do doby mého zaměstnání uplatňoval já. A muže tuto slevu na dítě uplatnit i na měsíce, když jsem byl na dlouhodobém ošetřovném, jako ještě zaměstnanec a bylo mi 90 […]

Zobrazit odpověď

Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jedu na rok na zahraniční studijní pobyt do Asie a zajímalo by mne, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Studium nemám přes svou VŠ tady v ČR, budu ji kvůli tomu muset přerušovat, takže zde prakticky nebudu studentem. Vím o možnosti podat si žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole […]

Zobrazit odpověď

Daňová sleva na dítě ve společné domácnosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li si mohu uplatnit slevu na dítě žijící ve společné domácnosti. S matkou dítěte žijeme ve společném domě cca rok, prozatím nejsme sezdaní, na dítě si nikdo jiný slevu neuplatňuje. Matka dítěte je v současné době na mateřské dovolené, není a nebyla s biologickým otcem v manželství. Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď