Dotaz na nástup na mateřskou při ukončení pracovního poměru k 31. 12. 2016

Dobrý den,

obracím se na Vás s žádostí o radu ohledně nástupu na mateřskou, abychom něco nezanedbali a nepřipravili se tak zbytečně o nějaké výhody, co stát pro budoucí maminky poskytuje.

Se svým zaměstnavatelem mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou do 31. 12. 2016. Plánovaný termín porodu je 1. 4. 2017. Pracovní smlouva se již prodlužovat nebude, a tak tedy od 1. 1. 2017 zůstanu doma.

Můžete nám prosím poradit, co je pro mě výhodnější? Zda se jít zaregistrovat na Úřad Práce nebo zůstat doma na nemocenské (rizikové těhotenství)? Nejsme si jisti, zda se tím, že budu vedená jako nezaměstnaná nebo naopak budu na nemocenské, nepřipravím např. o větší mateřskou atd.…

Zároveň Vás prosím o uvedení dat, kdy je nejvýhodnější nastoupit na nemocenskou (jestli ještě před koncem prac. smlouvy) a na mateřskou (ukončit nemocenskou, popř. evidenci na Úřadu práce)…

Předem mockrát děkuji za Vaši brzkou odpověď a pomoc.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Dotaz poslal/a: Šárka D., 15.11.2016 12:17
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.11.2016 02:52 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny dvě podmínky. Tou první je, že v posledních 2 letech před zahájením mateřské, máte účast na nemocenském pojištění nejméně 270 kalendářních dní. Tedy, že v posledních 2 letech jste byla nejméně 270 kalendářních dní zaměstnána (kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel).

Druhou podmínkou pak je to, že v době zahájení PPM, jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné době až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Udáváte termín porodu na 1. 4. 2017. O PPM je možné žádat cca 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, tedy u vás to bude cca na začátku dubna (zahájení PPM by mělo být v rozmezí 6. 2. – 20. 2. 2017). Toto období by bez problému mělo spadat do ochranné doby, od skončení vašeho posledního zaměstnání. Nárok na PPM byste tedy mít měla.

Co se týká doby mezi koncem pracovního poměru a začátkem PPM, máte dvě možnosti. Buď být vedená v evidenci úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Nebo být v pracovní neschopnosti a čerpat nemocenské dávky (druhá možnost je možná pouze pokud váš ošetřující lékař rozhodne o tom, že váš zdravotní stav vyžaduje, abyste byla v pracovní neschopnosti).

Co je pro vás výhodnější si spočítejte sama. Neuvádíte výši vaší mzdy, takže v tomto vám neporadím. Na internetu ale určitě najdete mnoho kalkulaček pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti nebo pro výpočet výše nemocenských dávek. Domnívám se ale, že vyšší bude ona podpora v nezaměstnanosti.

Ani podpora v nezaměstnanosti, ani nemocenské dávky v pracovní neschopnosti, se nezapočítávají při výpočtu výše PPM. Ta se odvíjí od výše příjmu z posledního zaměstnání. Pro stanovení výše PPM je tedy „úplně jedno“ jestli budete na nemocenské nebo na podpoře.

Pokud se rozhodnete pro podporu v nezaměstnanosti, měla byste na Úřad práce zajít do 3 dnů od skončení posledního zaměstnání. Pokud se rozhodnete pro pracovní neschopnost, musí být zahájena nejpozději do 7 dnů od skončení posledního zaměstnání (pokud by to bylo více než 7 dní, pak byste už neměla nárok na nemocenské dávky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď