Dotaz na nástup na mateřskou při ukončení pracovního poměru k 31. 12. 2016

Dobrý den,

obracím se na Vás s žádostí o radu ohledně nástupu na mateřskou, abychom něco nezanedbali a nepřipravili se tak zbytečně o nějaké výhody, co stát pro budoucí maminky poskytuje.

Se svým zaměstnavatelem mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou do 31. 12. 2016. Plánovaný termín porodu je 1. 4. 2017. Pracovní smlouva se již prodlužovat nebude, a tak tedy od 1. 1. 2017 zůstanu doma.

Můžete nám prosím poradit, co je pro mě výhodnější? Zda se jít zaregistrovat na Úřad Práce nebo zůstat doma na nemocenské (rizikové těhotenství)? Nejsme si jisti, zda se tím, že budu vedená jako nezaměstnaná nebo naopak budu na nemocenské, nepřipravím např. o větší mateřskou atd.…

Zároveň Vás prosím o uvedení dat, kdy je nejvýhodnější nastoupit na nemocenskou (jestli ještě před koncem prac. smlouvy) a na mateřskou (ukončit nemocenskou, popř. evidenci na Úřadu práce)…

Předem mockrát děkuji za Vaši brzkou odpověď a pomoc.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Dotaz poslal/a: Šárka D., 15.11.2016 12:17
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.11.2016 02:52 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny dvě podmínky. Tou první je, že v posledních 2 letech před zahájením mateřské, máte účast na nemocenském pojištění nejméně 270 kalendářních dní. Tedy, že v posledních 2 letech jste byla nejméně 270 kalendářních dní zaměstnána (kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel).

Druhou podmínkou pak je to, že v době zahájení PPM, jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné době až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Udáváte termín porodu na 1. 4. 2017. O PPM je možné žádat cca 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, tedy u vás to bude cca na začátku dubna (zahájení PPM by mělo být v rozmezí 6. 2. – 20. 2. 2017). Toto období by bez problému mělo spadat do ochranné doby, od skončení vašeho posledního zaměstnání. Nárok na PPM byste tedy mít měla.

Co se týká doby mezi koncem pracovního poměru a začátkem PPM, máte dvě možnosti. Buď být vedená v evidenci úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Nebo být v pracovní neschopnosti a čerpat nemocenské dávky (druhá možnost je možná pouze pokud váš ošetřující lékař rozhodne o tom, že váš zdravotní stav vyžaduje, abyste byla v pracovní neschopnosti).

Co je pro vás výhodnější si spočítejte sama. Neuvádíte výši vaší mzdy, takže v tomto vám neporadím. Na internetu ale určitě najdete mnoho kalkulaček pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti nebo pro výpočet výše nemocenských dávek. Domnívám se ale, že vyšší bude ona podpora v nezaměstnanosti.

Ani podpora v nezaměstnanosti, ani nemocenské dávky v pracovní neschopnosti, se nezapočítávají při výpočtu výše PPM. Ta se odvíjí od výše příjmu z posledního zaměstnání. Pro stanovení výše PPM je tedy „úplně jedno“ jestli budete na nemocenské nebo na podpoře.

Pokud se rozhodnete pro podporu v nezaměstnanosti, měla byste na Úřad práce zajít do 3 dnů od skončení posledního zaměstnání. Pokud se rozhodnete pro pracovní neschopnost, musí být zahájena nejpozději do 7 dnů od skončení posledního zaměstnání (pokud by to bylo více než 7 dní, pak byste už neměla nárok na nemocenské dávky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď