Dotaz na nástup na mateřskou při ukončení pracovního poměru k 31. 12. 2016

Dobrý den,

obracím se na Vás s žádostí o radu ohledně nástupu na mateřskou, abychom něco nezanedbali a nepřipravili se tak zbytečně o nějaké výhody, co stát pro budoucí maminky poskytuje.

Se svým zaměstnavatelem mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou do 31. 12. 2016. Plánovaný termín porodu je 1. 4. 2017. Pracovní smlouva se již prodlužovat nebude, a tak tedy od 1. 1. 2017 zůstanu doma.

Můžete nám prosím poradit, co je pro mě výhodnější? Zda se jít zaregistrovat na Úřad Práce nebo zůstat doma na nemocenské (rizikové těhotenství)? Nejsme si jisti, zda se tím, že budu vedená jako nezaměstnaná nebo naopak budu na nemocenské, nepřipravím např. o větší mateřskou atd.…

Zároveň Vás prosím o uvedení dat, kdy je nejvýhodnější nastoupit na nemocenskou (jestli ještě před koncem prac. smlouvy) a na mateřskou (ukončit nemocenskou, popř. evidenci na Úřadu práce)…

Předem mockrát děkuji za Vaši brzkou odpověď a pomoc.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Dotaz poslal/a: Šárka D., 15.11.2016 12:17
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.11.2016 02:52 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny dvě podmínky. Tou první je, že v posledních 2 letech před zahájením mateřské, máte účast na nemocenském pojištění nejméně 270 kalendářních dní. Tedy, že v posledních 2 letech jste byla nejméně 270 kalendářních dní zaměstnána (kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel).

Druhou podmínkou pak je to, že v době zahájení PPM, jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné době až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Udáváte termín porodu na 1. 4. 2017. O PPM je možné žádat cca 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, tedy u vás to bude cca na začátku dubna (zahájení PPM by mělo být v rozmezí 6. 2. – 20. 2. 2017). Toto období by bez problému mělo spadat do ochranné doby, od skončení vašeho posledního zaměstnání. Nárok na PPM byste tedy mít měla.

Co se týká doby mezi koncem pracovního poměru a začátkem PPM, máte dvě možnosti. Buď být vedená v evidenci úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Nebo být v pracovní neschopnosti a čerpat nemocenské dávky (druhá možnost je možná pouze pokud váš ošetřující lékař rozhodne o tom, že váš zdravotní stav vyžaduje, abyste byla v pracovní neschopnosti).

Co je pro vás výhodnější si spočítejte sama. Neuvádíte výši vaší mzdy, takže v tomto vám neporadím. Na internetu ale určitě najdete mnoho kalkulaček pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti nebo pro výpočet výše nemocenských dávek. Domnívám se ale, že vyšší bude ona podpora v nezaměstnanosti.

Ani podpora v nezaměstnanosti, ani nemocenské dávky v pracovní neschopnosti, se nezapočítávají při výpočtu výše PPM. Ta se odvíjí od výše příjmu z posledního zaměstnání. Pro stanovení výše PPM je tedy „úplně jedno“ jestli budete na nemocenské nebo na podpoře.

Pokud se rozhodnete pro podporu v nezaměstnanosti, měla byste na Úřad práce zajít do 3 dnů od skončení posledního zaměstnání. Pokud se rozhodnete pro pracovní neschopnost, musí být zahájena nejpozději do 7 dnů od skončení posledního zaměstnání (pokud by to bylo více než 7 dní, pak byste už neměla nárok na nemocenské dávky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď