Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti ve zkušební době?

Dobrý den,

pracovala jsem ve velké firmě 8 let a nyní jsem změnila zaměstnavatele.

U této nové firmy jsem ve 3-měsíční zkušební době, nyní mám odpracován 1 týden.

Z čeho se mi bude počítat podpora, pokud odejdu?

A z čeho se počítá nemocenská, po jednom odpracovaném týdnu? Moc mi pomůžete v mém rozhodování.

Velice Vám děkuji za brzkou odpověď.

Dotaz poslal/a: Iva, 12.03.2018 19:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.03.2018 17:17 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká podpory v nezaměstnanosti při ukončení pracovního poměru ve zkušební době, tak zde bude záležet na tom, jestli jsou splněny obecné podmínky pro nárok na podporu. Tedy to, že v době poslední 2 roky budete mít „odpracováno“ nejméně 12 měsíců (účast na důchodovém pojištění).

Dále by hrálo roli to, jestli jste před zahájením aktuálního zaměstnání (kde jste ve zkušební době) byla nezaměstnaná a dostávala podporu v nezaměstnanosti). Pokud jste po skončení předchozího zaměstnání ihned nastupovala do nového, pak by byl obecný nárok na podporu v nepamětnosti s největší pravděpodobností splněn.

Výše podpory v nezaměstnanosti se obvykle počítá z průměrného hrubého výdělku z období posledního kalendářního čtvrtletí. Tedy pokud byste o podporu v nezaměstnanosti žádala v březnu 2018, pak by se mělo posuzovat období říjen 2017 – prosinec 2017. Pokud byste o podporu žádala až v dubnu 2018, pak by to bylo období leden 2018 – březen 2018.

Podpora v nezaměstnanosti se ale současně počítá vždy z posledního zaměstnání. Pokud jste v rozhodném období neodpracovala alespoň 21 dní, pak se nepoužije průměrný příjem, ale bude se počítat tzv. „pravděpodobný výdělek“, tedy to kolik byste si bývala vydělala, kdybyste pracovala – viz zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 355:

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Podpora v nezaměstnanosti by se tedy počítala na základě mzdy v tomto aktuálním zaměstnání, kde jste ve zkušební době.

Dále také pozor na to, že v případě, že zaměstnání není ukončeno z „vážného důvodu“ na straně zaměstnance, nebo se nejedná o výpověď od zaměstnavatele, pak může docházet ke krácení podpory v nezaměstnanosti.

Standardní výše podpory je 65% za první dva měsíce, 50% za druhé dva měsíce a 45% za další měsíc/měsíce. Pokud ale není prokázán vážný důvod pro ukončení pracovního poměru z vaší strany, tak je podpora po celou dobu jen 45%.

S výpočtem výše nemocenských dávek je to obdobné. Nemocenská se obvykle počítá na základě příjmů za posledních 12 měsíců. Ale současně je to také na základě příjmů v posledním zaměstnání. Takže pokud jste v posledním zaměstnání kratší dobu, pak se to počítá z této kratší doby, resp. i zde se může uplatit (obdobně jako u podpory v nezaměstnanosti) pravděpodobný výdělek – viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 18:

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, považuje se za denní vyměřovací základ jedna třicetina započitatelného příjmu, kterého by zaměstnanec pravděpodobně dosáhl v tomto kalendářním měsíci. Jde-li o zaměstnání malého rozsahu nebo o zaměstnání na základě dohody o provedení práce, považuje se v tomto případě za denní vyměřovací základ jedna třicetina vyměřovacího základu zaměstnance dosaženého v tomto kalendářním měsíci.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Chci podat výpověď z pracovního poměru v době pracovní neschopnosti

-

Dobrý den. Již 16 let pracuji ve firmě na plný úvazek. Nyní jsem již 14 dní nejspíše na dlouhodobé neschopnosti a potom se do této  práce  již vrátit nechci. Nezvládám již tuto práci ze zdravotních důvodů a stále se navyšující náročnosti práce. Čeká mě operace a zdravotní stav bude spíše ještě horší. Chtěla bych podat […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP mimo domov během pracovní neschopnosti

-

Dobrý den, zlomila jsem si prst. A protože jsem fyzioterapeutka, jsem s tím už dva měsíce na neschopence. Chci se zeptat, jak je to s možností jiné práce během neschopenky. Měla jsem možnost být v komparzu, je to práce na dohodu, ale bohužel mimo domov. Nevyžadovalo by to žádnou manipulaci s předměty ani jiné narušení […]

Zobrazit odpověď

Brigáda během DPN v těhotenství

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit: Jsem těhotná a na dočasné pracovní neschopnosti. Pracovní smlouva jako prodavačce, mi skončila v červnu, ještě během pracovní neschopnosti. Mohu se přihlásit na občasnou brigádu během vycházek (jedná se jenom o lehkou práci v sedě za počítačem)? Nebudu muset zrušit DPN? Jaká maximální výška mzdy, mi muže být na brigádě a […]

Zobrazit odpověď

Podpůrčí doby při DPN

-

Dobrý den, zajímalo by mě prosím, kdy mám opět nárok na plnou podpůrčí dobu při nemocenské. Vím, že musím mít opracováno 190 dní. Jen nevím, pokud mi do podpůrčí doby započítali 29 dní říjen/listopad 2019 a po té květen 2020 až březen 2021. Počítá se mi do odpracovaných dnů i těch 5 měsíců mezi těmi […]

Zobrazit odpověď