Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti ve zkušební době?

Dobrý den,

pracovala jsem ve velké firmě 8 let a nyní jsem změnila zaměstnavatele.

U této nové firmy jsem ve 3-měsíční zkušební době, nyní mám odpracován 1 týden.

Z čeho se mi bude počítat podpora, pokud odejdu?

A z čeho se počítá nemocenská, po jednom odpracovaném týdnu? Moc mi pomůžete v mém rozhodování.

Velice Vám děkuji za brzkou odpověď.

Dotaz poslal/a: Iva, 12.03.2018 19:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.03.2018 17:17 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká podpory v nezaměstnanosti při ukončení pracovního poměru ve zkušební době, tak zde bude záležet na tom, jestli jsou splněny obecné podmínky pro nárok na podporu. Tedy to, že v době poslední 2 roky budete mít „odpracováno“ nejméně 12 měsíců (účast na důchodovém pojištění).

Dále by hrálo roli to, jestli jste před zahájením aktuálního zaměstnání (kde jste ve zkušební době) byla nezaměstnaná a dostávala podporu v nezaměstnanosti). Pokud jste po skončení předchozího zaměstnání ihned nastupovala do nového, pak by byl obecný nárok na podporu v nepamětnosti s největší pravděpodobností splněn.

Výše podpory v nezaměstnanosti se obvykle počítá z průměrného hrubého výdělku z období posledního kalendářního čtvrtletí. Tedy pokud byste o podporu v nezaměstnanosti žádala v březnu 2018, pak by se mělo posuzovat období říjen 2017 – prosinec 2017. Pokud byste o podporu žádala až v dubnu 2018, pak by to bylo období leden 2018 – březen 2018.

Podpora v nezaměstnanosti se ale současně počítá vždy z posledního zaměstnání. Pokud jste v rozhodném období neodpracovala alespoň 21 dní, pak se nepoužije průměrný příjem, ale bude se počítat tzv. „pravděpodobný výdělek“, tedy to kolik byste si bývala vydělala, kdybyste pracovala – viz zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 355:

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Podpora v nezaměstnanosti by se tedy počítala na základě mzdy v tomto aktuálním zaměstnání, kde jste ve zkušební době.

Dále také pozor na to, že v případě, že zaměstnání není ukončeno z „vážného důvodu“ na straně zaměstnance, nebo se nejedná o výpověď od zaměstnavatele, pak může docházet ke krácení podpory v nezaměstnanosti.

Standardní výše podpory je 65% za první dva měsíce, 50% za druhé dva měsíce a 45% za další měsíc/měsíce. Pokud ale není prokázán vážný důvod pro ukončení pracovního poměru z vaší strany, tak je podpora po celou dobu jen 45%.

S výpočtem výše nemocenských dávek je to obdobné. Nemocenská se obvykle počítá na základě příjmů za posledních 12 měsíců. Ale současně je to také na základě příjmů v posledním zaměstnání. Takže pokud jste v posledním zaměstnání kratší dobu, pak se to počítá z této kratší doby, resp. i zde se může uplatit (obdobně jako u podpory v nezaměstnanosti) pravděpodobný výdělek – viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 18:

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, považuje se za denní vyměřovací základ jedna třicetina započitatelného příjmu, kterého by zaměstnanec pravděpodobně dosáhl v tomto kalendářním měsíci. Jde-li o zaměstnání malého rozsahu nebo o zaměstnání na základě dohody o provedení práce, považuje se v tomto případě za denní vyměřovací základ jedna třicetina vyměřovacího základu zaměstnance dosaženého v tomto kalendářním měsíci.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď