Dotaz na vyplacení podpory v nezaměstnanosti

Dobrý den, chtěl bych se zeptat:

Jsem evidován na ÚP od 28. 07. 2016, a zároveň jsem žádal o podporu v nezaměstnanosti. Ta mi byla schválena po dobu 5 měsíců, ale rozhodnutí nabylo právní moci dne 14. 9. 2016, i když mi byla přiznána k 28. 7. 2016.

Proto bych se chtěl zeptat, za zbylé dny v měsíci červenec mi byla vyplacena část za zbylé dny do konce července. Chci se zeptat, zda mi bude ten zbytek vyplacen?

Např. v lednu? Děkuji za odpověď nebo případnou radu.

Dotaz poslal/a: Jakub K., 18.11.2016 10:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.11.2016 13:48 napsal/a:

Dobrý den,

Na podporu v nezaměstnanosti vzniká nárok při ztrátě zaměstnání, když jste veden v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce a splňujete všechny zákonem požadované podmínky. Mezi ně patří mimo jiné i minimální doba účasti na důchodovém pojištění v rozsahu nejméně 12 měsíců v posledních dvou letech. Jedná se tedy především o dobu zaměstnání, nebo podnikání nebo se do této doby 12 měsíců případně započítávají i některé jiné činnosti (tzv. náhradní doba, kam patří, mimo jiné, třeba rodičovská apod.)

Délka doby, po jakou je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, se pak liší podle věku. Do 50 roků je to 5 měsíců, nad 50 ale současně do 55 roků je to 8 měsíců a nad 55 roků je to 11 měsíců.

Pokud byste navíc měl nárok na odstupné, pak po dobu, za kterou máte odstupné (například 3 měsíce), se podpora v nezaměstnanosti nevyplácí, a podpora by se začala vyplácet až od začátku 4 měsíce. A mohla by tak trvat až do osmého, jedenáctého nebo čtrnáctého měsíce od skončení zaměstnání.

Pokud se bavíme o délce podpory v nezaměstnanosti, tak se sice jedná o měsíce, ale nejsou to  kalendářní měsíce. Pokud vám byla přiznána podpora v nezaměstnanosti od 28. 7. 2016 (byť bylo vydáno rozhodnutí až 14. 9. 2016), pak by konec výplaty podpory v nezaměstnanosti měl být až do 28. 12. 2016. Tedy za předpokladu, že si do té doby nenajdete jiné zaměstnání, nebo nedojde k ukončení vyplácení podpory z jiného důvodu.

Poslední podpora v nezaměstnanosti by vám tak opravdu měla přijít až v lednu s tím, že bude o něco nižší, než v předchozích měsících. Bude pokrácena o chybějící část měsíce. S tím, že ještě v prosinci (i když možná spíše až na začátku ledna), dostanete rozhodnutí o ukončení výplaty podpory v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Prodloužení rodičovského příspěvku

-

Dobrý den moc Vás prosím o radu, v práci mám smlouvu na dobu neurčitou. Otěhotněla jsem a nyní (28. Května) bude mít syn 3 roky. Vím, že ze zákona mě musejí vzít nazpět, ale dohodli jsme se, že nastoupím až od 1 října (na dohodu) co je nutné udělat? Děkuji vám hezký den

Zobrazit odpověď

Odstupné při skončení pracovní smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den! Chci se zeptat, mám nárok na odstupné, když smlouva podepsána na dobu určitou, od 30. 5. 2016 po 30. 5. 2018? Od zaměstnavatele jsem dostala informaci o skončení pracovního poměru uplynutím sjednané doby 30. 5. 2018. P Považuje se to za výpověď od zaměstnavatele?

Zobrazit odpověď

Odstupné při končící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v květnu 3 roky. Protože mi ho ve školce vezmou až od září, prodloužila jsem si pobírání rodičovského příspěvku do srpna 2018. V zaměstnání, kde jsem před MD pracovala, mé místo převzala manželka majitele firmy a nemají mi co nabídnout, proto budeme řešit ukončení pracovního poměru. Chci se zeptat, zda […]

Zobrazit odpověď

Výpověď pro nadbytečnost – z čeho se počítá odstupné?

-

Dobrý den, dne 31. srpna jsem dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti, pracovní smlouvu jsem měla podepsanou od 1. září.(Předtím jsem od 25. července byla zaměstnána na dohodu). Ve výpovědi je psáno, že mám nárok na dvojnásobek průměrné mzdy. Odstupné se předpokládám počítá z hrubé mzdy předchozího čtvrtletí. Chtěla bych se zeptat, zda-li se můj pracovní […]

Zobrazit odpověď