Dotaz na vyplacení podpory v nezaměstnanosti

Dobrý den, chtěl bych se zeptat:

Jsem evidován na ÚP od 28. 07. 2016, a zároveň jsem žádal o podporu v nezaměstnanosti. Ta mi byla schválena po dobu 5 měsíců, ale rozhodnutí nabylo právní moci dne 14. 9. 2016, i když mi byla přiznána k 28. 7. 2016.

Proto bych se chtěl zeptat, za zbylé dny v měsíci červenec mi byla vyplacena část za zbylé dny do konce července. Chci se zeptat, zda mi bude ten zbytek vyplacen?

Např. v lednu? Děkuji za odpověď nebo případnou radu.

Dotaz poslal/a: Jakub K., 18.11.2016 10:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.11.2016 13:48 napsal/a:

Dobrý den,

Na podporu v nezaměstnanosti vzniká nárok při ztrátě zaměstnání, když jste veden v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce a splňujete všechny zákonem požadované podmínky. Mezi ně patří mimo jiné i minimální doba účasti na důchodovém pojištění v rozsahu nejméně 12 měsíců v posledních dvou letech. Jedná se tedy především o dobu zaměstnání, nebo podnikání nebo se do této doby 12 měsíců případně započítávají i některé jiné činnosti (tzv. náhradní doba, kam patří, mimo jiné, třeba rodičovská apod.)

Délka doby, po jakou je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, se pak liší podle věku. Do 50 roků je to 5 měsíců, nad 50 ale současně do 55 roků je to 8 měsíců a nad 55 roků je to 11 měsíců.

Pokud byste navíc měl nárok na odstupné, pak po dobu, za kterou máte odstupné (například 3 měsíce), se podpora v nezaměstnanosti nevyplácí, a podpora by se začala vyplácet až od začátku 4 měsíce. A mohla by tak trvat až do osmého, jedenáctého nebo čtrnáctého měsíce od skončení zaměstnání.

Pokud se bavíme o délce podpory v nezaměstnanosti, tak se sice jedná o měsíce, ale nejsou to  kalendářní měsíce. Pokud vám byla přiznána podpora v nezaměstnanosti od 28. 7. 2016 (byť bylo vydáno rozhodnutí až 14. 9. 2016), pak by konec výplaty podpory v nezaměstnanosti měl být až do 28. 12. 2016. Tedy za předpokladu, že si do té doby nenajdete jiné zaměstnání, nebo nedojde k ukončení vyplácení podpory z jiného důvodu.

Poslední podpora v nezaměstnanosti by vám tak opravdu měla přijít až v lednu s tím, že bude o něco nižší, než v předchozích měsících. Bude pokrácena o chybějící část měsíce. S tím, že ještě v prosinci (i když možná spíše až na začátku ledna), dostanete rozhodnutí o ukončení výplaty podpory v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Pobírání rodičovského příspěvku i 4 rok

-

Dobrý den, Na konci roku, mi končí tříletá rodičovská dovolená. Na úřadu práce budu žádat o pobírání rodičovského příspěvku i ve 4. roce. Tedy do konce roku 2022, kdy budou synovi 4 roky. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Požádala jsem zaměstnavatele o neplacená volno ve 4. roce. Pochopila jsem, že pro něj by bylo nejlepší, […]

Zobrazit odpověď

Výpověď ze zdravotních důvodů

-

Dobrý den, u stávajícího zaměstnavatele jsem zaměstnán od roku 2016 na pozici Programátor. Za dobu výkonu práce kromě práce na PC přibyly i pracovní povinnosti, obsluha stroje a s tím spojené práce jako zvedání a přemisťování těžkých břemen nebo přemisťování těžkých palet s materiálem. V roce 2019 jsem byl operován pro vyhřezlou plotýnku v bederní […]

Zobrazit odpověď

Nárok na odstupné ze zdravotních důvodů a výše odstupného

-

Dobrý den, dne 9. 2. 2021 jsem byl, uznám práce neschopným, z důvodu bolesti kyčelního kloubu a zároveň čekání do 12. 3. 2023 na operaci. Po celou dobu jsem navštěvoval lékaře a chodil na rehabilitaci. V květnu mě obvodní lékař řekl, že s touto nemocí není možné už nastoupit do práce a mám si jít […]

Zobrazit odpověď

Ústní dohoda o pracovní činnosti – jedná se o práci načerno?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: je ústní dohoda o pracovní činnosti platná? Je platná v tomto případě i ústní výpověď ze zaměstnání? Neměla jsem za 6 let dovolenou, nepočítaně hodin přesčasů a žádnou mzdu, jen správcovský byt k dispozici. Náleží mi nějaká odměna za práci a nějaké odstupné, pokud se nejednalo o práci načerno? […]

Zobrazit odpověď