Dotaz na vyplacení podpory v nezaměstnanosti

Dobrý den, chtěl bych se zeptat:

Jsem evidován na ÚP od 28. 07. 2016, a zároveň jsem žádal o podporu v nezaměstnanosti. Ta mi byla schválena po dobu 5 měsíců, ale rozhodnutí nabylo právní moci dne 14. 9. 2016, i když mi byla přiznána k 28. 7. 2016.

Proto bych se chtěl zeptat, za zbylé dny v měsíci červenec mi byla vyplacena část za zbylé dny do konce července. Chci se zeptat, zda mi bude ten zbytek vyplacen?

Např. v lednu? Děkuji za odpověď nebo případnou radu.

Dotaz poslal/a: Jakub K., 18.11.2016 10:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.11.2016 13:48 napsal/a:

Dobrý den,

Na podporu v nezaměstnanosti vzniká nárok při ztrátě zaměstnání, když jste veden v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce a splňujete všechny zákonem požadované podmínky. Mezi ně patří mimo jiné i minimální doba účasti na důchodovém pojištění v rozsahu nejméně 12 měsíců v posledních dvou letech. Jedná se tedy především o dobu zaměstnání, nebo podnikání nebo se do této doby 12 měsíců případně započítávají i některé jiné činnosti (tzv. náhradní doba, kam patří, mimo jiné, třeba rodičovská apod.)

Délka doby, po jakou je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, se pak liší podle věku. Do 50 roků je to 5 měsíců, nad 50 ale současně do 55 roků je to 8 měsíců a nad 55 roků je to 11 měsíců.

Pokud byste navíc měl nárok na odstupné, pak po dobu, za kterou máte odstupné (například 3 měsíce), se podpora v nezaměstnanosti nevyplácí, a podpora by se začala vyplácet až od začátku 4 měsíce. A mohla by tak trvat až do osmého, jedenáctého nebo čtrnáctého měsíce od skončení zaměstnání.

Pokud se bavíme o délce podpory v nezaměstnanosti, tak se sice jedná o měsíce, ale nejsou to  kalendářní měsíce. Pokud vám byla přiznána podpora v nezaměstnanosti od 28. 7. 2016 (byť bylo vydáno rozhodnutí až 14. 9. 2016), pak by konec výplaty podpory v nezaměstnanosti měl být až do 28. 12. 2016. Tedy za předpokladu, že si do té doby nenajdete jiné zaměstnání, nebo nedojde k ukončení vyplácení podpory z jiného důvodu.

Poslední podpora v nezaměstnanosti by vám tak opravdu měla přijít až v lednu s tím, že bude o něco nižší, než v předchozích měsících. Bude pokrácena o chybějící část měsíce. S tím, že ještě v prosinci (i když možná spíše až na začátku ledna), dostanete rozhodnutí o ukončení výplaty podpory v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Platí se z odstupného sociální a zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, Na konci minulého měsíce mi skončila výpovědí doba a já jsem dostala vyplacenou poslední výplatu a také odstupné za 3 měsíce. Nějak se mi nezdá částka, kterou jsem dostala, a chtěla bych si to přepočítat. Zajímalo by mě, jak je to s odstupným? Platí se z něj sociální a zdravotní pojištění? Nějak mi to totiž […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Čerpám rodičovskou dovolenou při dvojčatech, která mi končí 31. 12. 2020 (děti dovrší věku 3 let v březnu 2021). Zaměstnavatel mne informoval, že k 1. 1. 2021 není možné nastoupit zpět na původní pozici, ale nabídl možnost nastoupit na obdobnou pozici u jiné firmy, se kterou […]

Zobrazit odpověď

Odstupné – výpověď ze zdravotních důvodů

-

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně je v pracovní neschopnosti a chce dát zaměstnavateli výpověď, jelikož u něho nemůže dál pracovat ze zdravotních důvodů. Má nárok na nějaké odstupné? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď