Dotaz na vyplacení podpory v nezaměstnanosti

Dobrý den, chtěl bych se zeptat:

Jsem evidován na ÚP od 28. 07. 2016, a zároveň jsem žádal o podporu v nezaměstnanosti. Ta mi byla schválena po dobu 5 měsíců, ale rozhodnutí nabylo právní moci dne 14. 9. 2016, i když mi byla přiznána k 28. 7. 2016.

Proto bych se chtěl zeptat, za zbylé dny v měsíci červenec mi byla vyplacena část za zbylé dny do konce července. Chci se zeptat, zda mi bude ten zbytek vyplacen?

Např. v lednu? Děkuji za odpověď nebo případnou radu.

Dotaz poslal/a: Jakub K., 18.11.2016 10:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.11.2016 13:48 napsal/a:

Dobrý den,

Na podporu v nezaměstnanosti vzniká nárok při ztrátě zaměstnání, když jste veden v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce a splňujete všechny zákonem požadované podmínky. Mezi ně patří mimo jiné i minimální doba účasti na důchodovém pojištění v rozsahu nejméně 12 měsíců v posledních dvou letech. Jedná se tedy především o dobu zaměstnání, nebo podnikání nebo se do této doby 12 měsíců případně započítávají i některé jiné činnosti (tzv. náhradní doba, kam patří, mimo jiné, třeba rodičovská apod.)

Délka doby, po jakou je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, se pak liší podle věku. Do 50 roků je to 5 měsíců, nad 50 ale současně do 55 roků je to 8 měsíců a nad 55 roků je to 11 měsíců.

Pokud byste navíc měl nárok na odstupné, pak po dobu, za kterou máte odstupné (například 3 měsíce), se podpora v nezaměstnanosti nevyplácí, a podpora by se začala vyplácet až od začátku 4 měsíce. A mohla by tak trvat až do osmého, jedenáctého nebo čtrnáctého měsíce od skončení zaměstnání.

Pokud se bavíme o délce podpory v nezaměstnanosti, tak se sice jedná o měsíce, ale nejsou to  kalendářní měsíce. Pokud vám byla přiznána podpora v nezaměstnanosti od 28. 7. 2016 (byť bylo vydáno rozhodnutí až 14. 9. 2016), pak by konec výplaty podpory v nezaměstnanosti měl být až do 28. 12. 2016. Tedy za předpokladu, že si do té doby nenajdete jiné zaměstnání, nebo nedojde k ukončení vyplácení podpory z jiného důvodu.

Poslední podpora v nezaměstnanosti by vám tak opravdu měla přijít až v lednu s tím, že bude o něco nižší, než v předchozích měsících. Bude pokrácena o chybějící část měsíce. S tím, že ještě v prosinci (i když možná spíše až na začátku ledna), dostanete rozhodnutí o ukončení výplaty podpory v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné vyplacené před rokem

-

Dobrý den, v květnu 2021 jsem na 3 letech věku dítěte byla pro nadbytečnost propuštěna ze zaměstnání a bylo mi vyplaceno odstupné. Do května 2022 jsem ještě na rodičovské dovolené a pobírám příspěvek. V květnu 2022 se půjdu pravděpodobně registrovat na úřad práce a žádat o podporu. Bude mi podpora vyplácena hned od prvního dne […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky v nezaměstnanosti v roce 2022 – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud bych nepodepsala další prodloužení smlouvy na dobu určitou, nebo pokud by mi ji naopak nechtěli prodloužit oni. Ve firmě pracuji cca od poloviny roku 2020. Nejdříve jsem měla smlouvu jen na půl roku. Loni v lednu jsme podepsali prodloužení na jeden rok. […]

Zobrazit odpověď

Pobírání rodičovského příspěvku i 4 rok

-

Dobrý den, Na konci roku, mi končí tříletá rodičovská dovolená. Na úřadu práce budu žádat o pobírání rodičovského příspěvku i ve 4. roce. Tedy do konce roku 2022, kdy budou synovi 4 roky. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Požádala jsem zaměstnavatele o neplacená volno ve 4. roce. Pochopila jsem, že pro něj by bylo nejlepší, […]

Zobrazit odpověď

Výpověď ze zdravotních důvodů

-

Dobrý den, u stávajícího zaměstnavatele jsem zaměstnán od roku 2016 na pozici Programátor. Za dobu výkonu práce kromě práce na PC přibyly i pracovní povinnosti, obsluha stroje a s tím spojené práce jako zvedání a přemisťování těžkých břemen nebo přemisťování těžkých palet s materiálem. V roce 2019 jsem byl operován pro vyhřezlou plotýnku v bederní […]

Zobrazit odpověď