Těhotná ve zkušební době – nemocenská a mateřská

Dobrý den, od ledna 2012 jsem byla zaměstnaná. V září 2012 jsem šla na mateřskou na 2 roky a stále jsem byla zaměstnaná ve stejné práci.

Od roku 2014 jsem byla na dva roky na neplaceném volnu s dítětem doma do věku necelých 4 let. Tato práce byla ukončena 4. 9. 2016 a 5. 9. 2016 jsem nastoupila hned na HPP na dobu určitou jednoho roku na jinou práci.

Momentálně jsem na neschopence na rizikovém těhotenství a na neschopenku jsem šla ještě v 3 měsíční zkušební době. Do konce zkušební doby mi zbývalo cca 14 dní, ale bohužel jsem ze zdravotních důvodů skončila v nemocnici a nyní na neschopence na rizikovém.

Na mateřskou mám nastoupit k 1. 5. 2017. Jde mi o to 1) může mě tet zaměstnavatel vyhodit/ ukončit pracovní poměr když jsem ve zkušební době a jsem na neschopence z důvodu rizikového těhotenství, která potrvá až do konce dubna?

Z čeho mi bude placená neschopenka, mateřská z čeho se vypočítá rodičovský příspěvek. Když mě vyhodí/ukončí pracovní poměr kdo mi bude vyplácet nemocenskou a mateřskou.

Mám nárok. Spadám do ochranné lhůty 180 a co těch 270 dní pojištění. Když jsem byla tedy od roku 2012 zaměstnaná a na neplaceném volnu a hned nastoupila do nové práce.

Vůbec tomu nerozumím Tak moc prosím odpovědět na všechny mé dotazy. Mám nárok na těch 220 000 na dítě po dobu 3 let, a kdy se čerpá?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Katka N., 01.12.2016 19:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.12.2016 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste v pracovní neschopnosti ve zkušební době, tak zde platí, že zaměstnavatel s vámi může bez větších omezení ukončit pracovní poměr téměř „kdykoliv“. Pro ukončení pracovního poměru ve zkušební době platí jiná pravidla než pro výpověď.

Pokud jste ve zkušební době na nemocenské, v pracovní neschopnosti, tak je zde pouze jedno omezení, a to že zaměstnavatel s vámi může ukončit pracovní poměr až od 15 dne pracovní neschopnosti. Během prvních 14 dní pracovní neschopnosti to udělat nemůže.

Zde také platí, že pokud ve zkušební době vznikne pracovní neschopnost, tak se zkušební doba prodlužuje právě o dobu trvání pracovní neschopnosti. Tedy pokud byste nyní byla třeba 2 měsíce v pracovní neschopnosti a pak se vrátila zpět do zaměstnání, tak budete stále ještě oněch zbývajících 14 dní ve zkušební době.

Tedy, jako těhotná žena sice nemůžete dostat výpověď (kromě specifických případů), ale tím že jste stále ve zkušební době, tak s vámi může zaměstnavatel defakto kdykoliv ukončit pracovní poměr, což je něco jiného než výpověď (s výjimkou tedy prvních 14 dní pracovní neschopnosti).

Pokud by s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr ve zkušební době, kdy jste v pracovní neschopnosti, tak vám ale nárok na nemocenské dávky nezaniká. Na ty by to nemělo mít vliv a mohla byste je dostávat až do jejího skončení. Jiné je to s PPM.

Pak je zde ochranná lhůta. Ta není automaticky 180 dní. Je to „až“ 180 dní. Tedy, ochranná lhůta plyne zpravidla z poslední pojištěné činnosti. Pokud poslední pojištěná činnost (třeba zaměstnání) trvala třeba jen měsíc, pak je i ochranná lhůta jen měsíc. Pokud by to byly 3 měsíce, pak je oprchaná lhůta 90 dní. Oněch 180 dní je to až ve chvíli kdy poslední zaměstnání (pojištěná činnost) trvá cca 6 měsíců).

Abyste měla nárok na PPM, musela byste být v době jejího zahájení (6 – 8 týdnů) před porodem zaměstnána (účastník nemocenského pojištění, byť třeba momentálně v pracovní neschopnosti) nebo v ochranné lhůtě.

Oněch 270 dní byste zřejmě splňovat měla. Tam se započítávají všechny kalendářní dny, kdy trvá vaše zaměstnání (účast na nemocenském pojištění), včetně víkendů, svátků nebo třeba právě i doba, kdy jste v pracovní neschopnosti.

Na rodičovský příspěvek máte nárok bez ohledu na to, jestli budete mít PPM, nebo jestli v době narození dítěte budete nebo nebudete zaměstnána. Na rodičovský příspěvek vzniká nárok každému, kdo pečuje o dítě. Jeho výše je vždy 220 000 Kč.

Podle aktuálně platných pravidel, pokud byste neměla nárok na PPM, pak byste si ani nemohla zvolit délku rodičovského příspěvku na 3 roky, ale měla byste jen tu variantu na 4 roky. Tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč a pak po zbytek doby 3800 Kč.

To se ale zřejmě od roku 2017 bude stejně měnit. Momentálně je projednávána změna zákona. Pokud jí poslanci stihnou do konce roku chválit, pak byste si i v případě, že nemáte nárok na PPM (není možné stanovit vyměřovací základ) měla mít možnost zvolit délku RP na tři roky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď