Těhotná ve zkušební době – nemocenská a mateřská

Dobrý den, od ledna 2012 jsem byla zaměstnaná. V září 2012 jsem šla na mateřskou na 2 roky a stále jsem byla zaměstnaná ve stejné práci.

Od roku 2014 jsem byla na dva roky na neplaceném volnu s dítětem doma do věku necelých 4 let. Tato práce byla ukončena 4. 9. 2016 a 5. 9. 2016 jsem nastoupila hned na HPP na dobu určitou jednoho roku na jinou práci.

Momentálně jsem na neschopence na rizikovém těhotenství a na neschopenku jsem šla ještě v 3 měsíční zkušební době. Do konce zkušební doby mi zbývalo cca 14 dní, ale bohužel jsem ze zdravotních důvodů skončila v nemocnici a nyní na neschopence na rizikovém.

Na mateřskou mám nastoupit k 1. 5. 2017. Jde mi o to 1) může mě tet zaměstnavatel vyhodit/ ukončit pracovní poměr když jsem ve zkušební době a jsem na neschopence z důvodu rizikového těhotenství, která potrvá až do konce dubna?

Z čeho mi bude placená neschopenka, mateřská z čeho se vypočítá rodičovský příspěvek. Když mě vyhodí/ukončí pracovní poměr kdo mi bude vyplácet nemocenskou a mateřskou.

Mám nárok. Spadám do ochranné lhůty 180 a co těch 270 dní pojištění. Když jsem byla tedy od roku 2012 zaměstnaná a na neplaceném volnu a hned nastoupila do nové práce.

Vůbec tomu nerozumím Tak moc prosím odpovědět na všechny mé dotazy. Mám nárok na těch 220 000 na dítě po dobu 3 let, a kdy se čerpá?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Katka N., 01.12.2016 19:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.12.2016 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste v pracovní neschopnosti ve zkušební době, tak zde platí, že zaměstnavatel s vámi může bez větších omezení ukončit pracovní poměr téměř „kdykoliv“. Pro ukončení pracovního poměru ve zkušební době platí jiná pravidla než pro výpověď.

Pokud jste ve zkušební době na nemocenské, v pracovní neschopnosti, tak je zde pouze jedno omezení, a to že zaměstnavatel s vámi může ukončit pracovní poměr až od 15 dne pracovní neschopnosti. Během prvních 14 dní pracovní neschopnosti to udělat nemůže.

Zde také platí, že pokud ve zkušební době vznikne pracovní neschopnost, tak se zkušební doba prodlužuje právě o dobu trvání pracovní neschopnosti. Tedy pokud byste nyní byla třeba 2 měsíce v pracovní neschopnosti a pak se vrátila zpět do zaměstnání, tak budete stále ještě oněch zbývajících 14 dní ve zkušební době.

Tedy, jako těhotná žena sice nemůžete dostat výpověď (kromě specifických případů), ale tím že jste stále ve zkušební době, tak s vámi může zaměstnavatel defakto kdykoliv ukončit pracovní poměr, což je něco jiného než výpověď (s výjimkou tedy prvních 14 dní pracovní neschopnosti).

Pokud by s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr ve zkušební době, kdy jste v pracovní neschopnosti, tak vám ale nárok na nemocenské dávky nezaniká. Na ty by to nemělo mít vliv a mohla byste je dostávat až do jejího skončení. Jiné je to s PPM.

Pak je zde ochranná lhůta. Ta není automaticky 180 dní. Je to „až“ 180 dní. Tedy, ochranná lhůta plyne zpravidla z poslední pojištěné činnosti. Pokud poslední pojištěná činnost (třeba zaměstnání) trvala třeba jen měsíc, pak je i ochranná lhůta jen měsíc. Pokud by to byly 3 měsíce, pak je oprchaná lhůta 90 dní. Oněch 180 dní je to až ve chvíli kdy poslední zaměstnání (pojištěná činnost) trvá cca 6 měsíců).

Abyste měla nárok na PPM, musela byste být v době jejího zahájení (6 – 8 týdnů) před porodem zaměstnána (účastník nemocenského pojištění, byť třeba momentálně v pracovní neschopnosti) nebo v ochranné lhůtě.

Oněch 270 dní byste zřejmě splňovat měla. Tam se započítávají všechny kalendářní dny, kdy trvá vaše zaměstnání (účast na nemocenském pojištění), včetně víkendů, svátků nebo třeba právě i doba, kdy jste v pracovní neschopnosti.

Na rodičovský příspěvek máte nárok bez ohledu na to, jestli budete mít PPM, nebo jestli v době narození dítěte budete nebo nebudete zaměstnána. Na rodičovský příspěvek vzniká nárok každému, kdo pečuje o dítě. Jeho výše je vždy 220 000 Kč.

Podle aktuálně platných pravidel, pokud byste neměla nárok na PPM, pak byste si ani nemohla zvolit délku rodičovského příspěvku na 3 roky, ale měla byste jen tu variantu na 4 roky. Tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč a pak po zbytek doby 3800 Kč.

To se ale zřejmě od roku 2017 bude stejně měnit. Momentálně je projednávána změna zákona. Pokud jí poslanci stihnou do konce roku chválit, pak byste si i v případě, že nemáte nárok na PPM (není možné stanovit vyměřovací základ) měla mít možnost zvolit délku RP na tři roky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Dlouhodobá nemocenská a podpora v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, prosím o odpověď, s dotazem na ÚP jsem moc neuspěl. Jsem na neschopence již 6 měsíců, od 11. 12. 2019. Zdravotní stav se nelepší a MUDr. doporučuje operaci zad. Někde jsem vyčetl, že po roce neschopenky a následné evidenci na ÚP, bych dostával pouze minimální dávku. Bohužel mi tato, pokud to správně píši, […]

Zobrazit odpověď

Výpověď ve zkušební době a nemocenská

-

Dobrý den, skončilo mi zaměstnání vypovědí v den, kdy jsem měla jít na kontrolu k lékaři. Místo propustky k lékaři mi dal zaměstnavatel výpověď, bohužel k mé nevýhodě ve zkušební době. Zaregistrovala jsem se na pracovním úřadě a ještě v ten den jsem odpoledne byla u lékařky a ona mi vypsala neschopenku, že jsem ještě v […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské během zkušební doby

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, 4. května 2020 jsem nastoupil do nového zaměstnání. A bohužel 27. Května 2020, jsem musel nastoupit na neschopenku. Z čeho se mi budou počítat peníze? Děkuji

Zobrazit odpověď

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď