Dovolená po skončení PPM

Dobrý den, dne 7. 12. 2016 mi končí PPM a dnes mi volala účetní z firmy, u které jsme zaměstnána, že mám ještě nevybranou dovolenou a že bych i jí mohla vybrat dříve, než začnu pobírat rodičovský příspěvek.

Chápu tedy, že od 8. 12. 2016 mohu začít čerpat nevybrané dny dovolené a poté si zažádat o rodičovský příspěvek? A kam mám jít o příspěvek žádat?

Moc Vám předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Hana H., 05.12.2016 13:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.12.2016 18:49 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, máte nárok na to, abyste si ještě před zahájením rodičovské dovolené a čerpání rodičovského příspěvku, vybrala řádnou dovolenou. Tuto skutečnost byste měla oznámit svému zaměstnavateli (ideálně asi písemně). Stačí tam uvést, že od data XX do data YY budete čerpat řádnou dovolenou a po jejím skončení pak rodičovskou dovolenou.

Praxe, kdy žena po mateřské dovolené „dočerpá“ ještě nevyčerpanou řádnou dovolenou je také asi jediný případ, kdy se nemusíte zaměstnavatele ptát na jeho souhlas s černáním dovolené, ale prostě mu jen oznámíte, že tak učiníte. Jinak při běžné zaměstnanecké dovolené zaměstnanec pouze může navrhnout termín, ale ten podléhá souhlasu zaměstnavatele. Pokud u ženy čerpání dovolené navazuje bezprostředně na skončenou mateřskou dovolenou tak souhlas zaměstnavatele není potřeba.

Jinak co se týká rodičovského příspěvku, tak ten si vyřizujete na Úřadu práce. Podle místa vašeho trvalého bydliště.  Vyplníte příslušný formulář, budou potřeba vaše osobní doklady, rodný list dítěte, osobní doklady otce dítěte. A dále pak zřejmě bude potřeba doložit příjmy (vaše nebo otce dítěte), na základě kterých si pak volíte délku rodičovského příspěvku.

Na Úřad práce určitě zajděte co nejdříve. Nárok na RP vám sice vzniká k datu podání žádosti, ale vyřízení žádosti může trvat klidně i měsíc (zvláště teď v prosinci, kdy budou vánoce), tak aby se vám první výplata rodičovského příspěvku zbytečně neopozdila.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě se dvěma zaměstnáními v roce 2022

-

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné nějak ovlivnit výši PPM u druhého dítě. V květnu 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem měla dva pracovní poměry, ovšem u jednoho jsem nesplnila oněch 270 dní sociálního pojištění o 34 dní. Byla mi vyplácena PPM pouze z jednoho zaměstnání. V květnu […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď