Dovolená po skončení PPM

Dobrý den, dne 7. 12. 2016 mi končí PPM a dnes mi volala účetní z firmy, u které jsme zaměstnána, že mám ještě nevybranou dovolenou a že bych i jí mohla vybrat dříve, než začnu pobírat rodičovský příspěvek.

Chápu tedy, že od 8. 12. 2016 mohu začít čerpat nevybrané dny dovolené a poté si zažádat o rodičovský příspěvek? A kam mám jít o příspěvek žádat?

Moc Vám předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Hana H., 05.12.2016 13:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.12.2016 18:49 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, máte nárok na to, abyste si ještě před zahájením rodičovské dovolené a čerpání rodičovského příspěvku, vybrala řádnou dovolenou. Tuto skutečnost byste měla oznámit svému zaměstnavateli (ideálně asi písemně). Stačí tam uvést, že od data XX do data YY budete čerpat řádnou dovolenou a po jejím skončení pak rodičovskou dovolenou.

Praxe, kdy žena po mateřské dovolené „dočerpá“ ještě nevyčerpanou řádnou dovolenou je také asi jediný případ, kdy se nemusíte zaměstnavatele ptát na jeho souhlas s černáním dovolené, ale prostě mu jen oznámíte, že tak učiníte. Jinak při běžné zaměstnanecké dovolené zaměstnanec pouze může navrhnout termín, ale ten podléhá souhlasu zaměstnavatele. Pokud u ženy čerpání dovolené navazuje bezprostředně na skončenou mateřskou dovolenou tak souhlas zaměstnavatele není potřeba.

Jinak co se týká rodičovského příspěvku, tak ten si vyřizujete na Úřadu práce. Podle místa vašeho trvalého bydliště.  Vyplníte příslušný formulář, budou potřeba vaše osobní doklady, rodný list dítěte, osobní doklady otce dítěte. A dále pak zřejmě bude potřeba doložit příjmy (vaše nebo otce dítěte), na základě kterých si pak volíte délku rodičovského příspěvku.

Na Úřad práce určitě zajděte co nejdříve. Nárok na RP vám sice vzniká k datu podání žádosti, ale vyřízení žádosti může trvat klidně i měsíc (zvláště teď v prosinci, kdy budou vánoce), tak aby se vám první výplata rodičovského příspěvku zbytečně neopozdila.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

-

Dobrý den, s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR. Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož přijedeme […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská při skončení PP na dobu určitou bez nároku na PPM?

-

Dobrý den, ráda bych poprosila o názor a pomoc. Od 1. 2. 2020 jsem zaměstnaná na dobu určitou do 30. 6. 2020. Již v únoru jsem zjistila, že jsem těhotná a od března jsem s rizikovým těhotenstvím v pracovní neschopnosti. Chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě, že už teď vím, že nemám […]

Zobrazit odpověď

Souběh rodičovského příspěvku (RP) a peněžité pomoci v mateřství (PPM)

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda mám nárok na vyplacení poměrné části rodičovského příspěvku v případě, že mám v jednom měsíci souběh RP a PPM. Pobírám RP na první dítě ve výši 29.000,- a zároveň mi 26.5. začal nárok na PPM kvůli narození druhého dítěte. Za měsíc květen mi byla vyplacena poměrná část PPM za […]

Zobrazit odpověď